Zehra’nın gebelik günlüğünde 34. hafta

Zehra Dörter, hamileliğinin 34. haftasını anlatıyor.

Zehra’nın gebelik günlüğünde 34. hafta

Hayatıma hoşgeldin Braxton-Hicks kasılmaları...

 

Hani erkekler geç doğardı, kızlar erken doğardı. Bende tam tersi olacak galiba. Çünkü kızım miadını doldurup geldi ama oğlum biraz aceleci. Kasılmalarım düzensiz olmakla beraber sık sık ve kısa kısa olmaya başladı. Literatürde buna Braxton-hicks kasılması deniyormuş. Yaşayarak öğrendiğim bir şey daha...

 

Ben hala nerede doğum yapacağıma karar verememişken kasılmaların sıklaşması ile hazırlıklarımı tamamlama konusunda da beni hızlandırdı. Hastaneye gidecek olan bavulu hazırlayıp arabanın bağajına koyduk bile. Artık kısa mesefa yürüyüşleri de iyice azaltmak zorunda kaldım. Zorunlu olmadıkça evden çıkmıyorum, genelde dinleniyorum.

 

İlk hamileliğimden de tecrübe ettiğim bir şey varsa o da sakin olmak gerektiği ve bebeğinle iletişimde kalmak gerektiği. Oğlumla sık sık konuşuyorum, özellikle de kasılmalar olduğunda. Olumlu telkinlerde bulunup sabırla beklemesini telkin ettikçe kasılma ataklarını daha rahat geçiriyorum.

 

Bir de bu hafta itibariyle muayenelerde hareketlerini seyretmek daha da keyifli oluyor. Hele ki doktorunun cihazı ayrıntılı ve renkli olarak gösteriyorsa emme refleksini seyretmek, su içtiğini ya da hıçkırdığını görmek, karnının içinde el ve ayakları ile canını yakarken neler yaptığını görmek.. Ben seyrederken ağlıyorum mutluluktan. Karnında büyüttüğün çocuğu özlemek, ultrason cihazında ayrıntılı olarak seyrederken de geçmemesi o kadar enteresan bir duygu ki...

 

Bu aralar yaşadağım bir başka duygu da her evladın sevgisinin bambaşka olduğu. Kızım okuldayken yolunu gözlüyorum. Eve geldiği an itibariyle bol bol sarılıp, her anı eğlenerek geçirmeye çalışıyorum ve yatağında uyuturken de sıkı sıkı sarılıp kokluyorum. Kızıma sarılırken bir yandan da oğlumla iletişime geçiyorum. Hatta bazen kızım kardeşine sarılıp öpüp uyuyor. Oğlum ablası öpüp karnımı kucakladığında tepki veriyor. Kızım pek anlayamıyor ama aralarında güzel bir iletişim var şuan. Doğduğunda bir süre biz de zor bir alışma süreci yaşayacağız ama doğal sürecinde yaşanacağı için keyifle karşılayacağız.

 

34. haftada bende ve bebeğimde ne gibi gelişmeler oldu?

Şu ana kadar 14 kilo aldım. Literatür ve bazı doktorlara göre en fazla 12 kilo ile gebeliğin tamamlanması gerekir. Benim ikinci hamileliğim ve baştaki bulantılarımdan ötürü fazla hızlı kilo aldım. Şu an ortalamada kalmaya, dengeyi bulmaya çalışıyorum. Bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum, en azından tartıdaki gidişat böyle diyor.

 

Bebek hareketlerini sıkı takip ettiğim ve saydığım dönemdeyim. NST takiplerim devam ediyor. Son muayenemde rahim duvarında incelme başladığını da öğrendiğimden kendimi de daha fazla kontrol ediyorum. Normal doğum yapmak için uygun bir durumdayım ve sıkı takip ediliyorum.

 

Oğlumun da gelişimi haftası ile uyumlu devam ediyor. Kalsiyum, omega 3 ve protein alumina dikkat ederek onu destekliyorum. Yanı sıra bol bol sohbet ediyorum.

 

Şimdilik benden bu kadar.

 

Sevgiyle kalın...

 

zehradorter.com

 

Hamileliğin 34. haftasında neler olur? 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön