Seks pozisyonunuz hamile kalmayı kolaylaştırabilir mi?

Teoriye göre, erkek üstte iken kadının dölyatağı sperm erişimine daha yatkın oluyor.

Seks pozisyonunuz hamile kalmayı kolaylaştırabilir mi?

İster inanın ister inanmayın bugün hala farklı cinsel pozisyonların bebek yapmayı kolaylaştıracağı konusunda geçerli kanıtlar elde edilemedi. “O kadar çok seçenek var ki hangi spesifik cinsel pozisyonun doğurganlığı olumlu etkilediğini bilimsel olarak araştırmak çok zor” diyor uzmanlar.

 

Cinsel birleşme ile ilgili bağlantıları araştıran kimi yeni çalışmalar, misyoner pozisyonunun anatomik bir avantaj olabileceği yönünde. Teoriye göre, erkek üstte iken kadının dölyatağı sperm erişimine daha yatkın oluyor. “Yine de ortada bilimsel bir bilgi yok” diyor uzmanlar. Ayrıca, her kadın aynı şekilde yaratılmamıştır. Retrovert rahim sahibi olan kadınlar için misyoner pozisyonu işe yaramayacaktır. Çoğu kadının hangi tip rahime sahip olduğunu bile bilmediği düşünülürse, bu pozisyonun kendilerine avantaj sağlayıp sağlamayacakları hakkında da fikirleri olmaması doğaldır. Üstelik misyoner pozisyonu bazı erkelerin canını yakabilir. Misyoner pozisyonu erkekler için daha zahmetlidir çünkü tüm ağırlıklarını sizin üzerinize vermemek için tüm kaslarını hareket ettirmek zorundalar ve bu da ekstra baskıya sebep olur.

 

 

Bu durumda, en avantajlı pozisyonun kendi favori pozisyonunuz olması daha olası. Cinsel birleşme sonuna kadar sağlıklı bir şekilde gerçekleştirildiği sürece nasıl sevişmeyi tercih ettiğiniz çok önemli değil. İşin içinde orgazm var ise, çok daha iyi! Bir araştırmaya göre bir kadının orgazm kasılmaları meninin rahimdeki hareketlerini kolaylaştırmak açısından çok büyük avantaj. Ama uzmanlar bebek sahibi olma stresinin genellikle orgazmı önlediğinin de altını çiziyor.

 

En önemlisi tutarlı bir rutine sahip olmak, tutarlı ama saplantı haline gelmeyen bir rutin. Seks sıklığı hakkında yapılan çalışmalarda, sadece yumurtlama donemi ilişkiye giren insanlar ve bunu her gün yapmayı tercih edenler arasındaki gebelik oranlarıyla ilgili istatistiksel bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca her gün denemek büyük bir angaryaya dönüşebilir.

 

 

Konuyla ilgili tartışılan bir diğer şey ise, cinsel birleşmeden sonra kadının 30 dakika boyunca sırt üstü yatmasının işe yarayıp yaramadığı ya da bacakları havaya dikmenin... Erkek bir kez boşaldıktan sonra, rahim ağzındaki hücreler tarafından üretilen sümüksü madde olan servikal mukus zaten spermi tutmak için çalışır diyor uzmanlar, yani bu tür girişimlerin gereksizliğini savunuyor.

 

Gebelik faktörünü etkileyen bir tek şey var: kayganlaştırıcı. Su bazlı kayganlaştırıcının spermlerin hayatta kalmasını negatif yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Bu yüzden eğer kullanılacaksa, spermisid içermeyen hidroksietil selüloz bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5032

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3102

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 838

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 538

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2400

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön