Dönem makyajları: 1950’li yıllarda makyaj

Her dönem modanın değişmesi ile beraber makyaj uygulamaları da değişmiş. Dönem makyajları dosyamızda 20. Yüzyıl boyunca dönemin modasına göre şekillenen makyajlara bir göz atacağız.

Dönem makyajları: 1950’li yıllarda makyaj

1950’li yıllar yine bir savaş sonrası kaynakların çok kısıtlı olduğu bir dönem. İkinci Dünya Savaşı boyunca işgücünün büyük çoğunluğunu kadınların yaratması onları daha maskülen bir tarza çevirmiş, fakat savaş sonrası cepheden dönen erkekler iş alanlarını geri almak istediklerinden devlet politikaları da yine kadını özel alanına çekilmeye yönelik düzenlenmiş. Bu durumda yine şık ama bir yandan da maskülen bir tarz benimseyen kadınların moda anlayışı da bu şekilde gelişmiş. Döpiyeslerin, kloş elbiselerin oluşturduğu modadan makyaj modası nasıl etkilenmiş bakalım.

 

Yüz: Moda hala solgun ve açık ten renginden yana. Canlı ve taze görüntü çok sevilmiyor bu dönemde. Devlet politikaları gereği evlerine döndürülen kadınlar güneşten nasibini hiç almamış, hiç gün yüzüne çıkmamışçasına beyaz görünmeli. Tabii siz bu modayı kendinize uygularken sırf solgun ve beyaz görünmek için zombiye dönmemeye dikkat edin!

 

 

Gözler: Bu dönemde eski masumiyetten daha feminen bir görüntüye doğru değişiyor bakışlar. Çünkü kadınlara savaşta sayısı azalan erkekler için rekabet duygusu kazandırılıyor. Bu da feminen ve seksi görünümlerin haliyle artması anlamına geliyor. Gözlerde açık renk şampanya tonlarında bir far ve belirgin ama sade bir eyeliner yeterli görülmüş. Bunun yanında kirpikler bolca maskarayla hatta takma kirpiklerle belirginleştirilmiş.

 

Kaşlar: Bu dönemin kaşları eskiye oranla daha kalın. Önceki yıllara oranla daha feminen bir görüntü oluşturması istendiği için de dirsekli ve belirgin.

 

Dudaklar: Bu dönem öne çıkan ruj rengi yine bordolar, koyu kırmızılar ve koyu pembeler. Ruj yapıları ise genellikle yarı parlak ya da mat.

 

 

Allık: Kontür uygulamasına çok rastlanılmıyor ve çok çok uçuk şeftali tonlarında bir allık belli belirsiz kullanılıyor.

 

Tırnaklar: Bu dönemde uzun ve hafifçe sivri olarak törpülenmiş yuvarlak tırnaklar moda. Renkler de ruj modasına göre koyu kırmızılar ve bordolar görmek mümkün.

 

Saçlar: Saçlarda tel tokaların ve bigudilerin en yoğun kullanıldığı, saç spreyi kullanılarak derli toplu saçlar elde edilen bir dönem. Uzun saçlarda at kuyrukları ve örgüler, kısa saçlarda ise geniş ve bazen belli belirsiz dalgalar ortaya çıkıyor.

 

 

Feraye Aydın

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön