Fiziksel ve zihinsel bir yol

Fiziksel ve zihinsel bir yol

Yaşam, bize birçok nimet ve sevinç sunar. Ancak bu mutlu anlara zaman zaman hayal kırıklıkları ve karmaşalar da tuz biber olarak dâhil olur. Bu dönemler hayatımızda istemediğimiz bir şekilde strese neden olabilir. Bu kaosa teslim olmaktansa, stresi ve anksiyete duygularını rutinden kurtarmanın yollarını bularak bir şeylerin üstesinden gelmeye çalışmamız daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşantımız olmasını sağlar. Yollar kişiye göre farklılık gösterebilir elbet. Ben bu yollardan benim için en faydalı olanını paylaşmak istiyorum: Yoga.

 

En genel tanımıyla yogayı bedeni, nefesi, zihni kullanarak uygulanan sistematik bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Birçok insan stresli, yoğun ve telaşlı geçen zamanlarında sakinliği bulma ümidiyle yogaya yönelirken birçoğu da fiziki güç ve esneklik kazanmak, belki de kilo vermek için yogaya başlar. Her iki seçim de aslında beden ve zihin arasında güzel bir ilişki kurar. 

 

Yogaya yeni başlayanlar, vücutlarının ihtiyaçlarını anlamak ve buna alışmak için zamana ihtiyaç duyabilirler. Bir grup sınıfında başlarsanız örneğin, pozlar ve sıralama ilk başlarda çok zor gelebilir. Ancak yogayı bir kere öğrenmeye başladığınızda (en azından şans verdiğinizde) koşuşturmalı geçen zamanlarda kısa bir molanın ne kadar faydalı olduğunu kısa sürede fark edeceksiniz. Ömür boyu süren bir uygulamaya ve alışkanlığa kolayca dönüşebilir. 

 

En genel kazanımlarından kısaca bahsetmek gerekirse:

 

 • Sakinlik kazanırsınız. Stres, yaşamın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak bunu nefesle izleyebilmek ve iç gözlem yapmak birçok durumun sonucunu değiştirebilir. 

 • Güç kazanırsınız. Zamanla vücudunuz güçlenmeye başlar ve yoga pozlarıyla vücudunuza daha çok erişebildiğinizi hissedersiniz. Beden bilincini keşfedersiniz. Tabii, eğitmenlerden uygun ipuçları da alarak pratik kazanırsınız. Yoga çok kolay bir uygulama sayılmaz ancak vücut zaman içinde uygulamayı desteklemek için güç geliştirecektir. Bonus olarak kilo da verebilirsiniz.

 • Farkındalık kazanırsınız. Tüm dikkatinizi bedeninize yönelttiğinizde onu dinlemiş olursunuz. Pozlarda rahat hissettiğiniz veya hissedemediğiniz noktalarda aslında ne olduğu ortaya çıkmaya başlar bir süre sonra. Belki de pozun içindeyken, dün bir oturuşta kaç paket abur cubur tükettiğinizi veya bunların vücudunuzu nasıl ağırlaştırdığını fark edersiniz. Gözden kaçan bu küçük anlara ışık tutmak, yaşamın olumlu bir şekilde nasıl değişmeye başladığını gösterir.

 • Sağlıklı bir beden duruşu kazanırsınız. Yogadaki duruşların çoğu omurgayı ve omurgayı saran kasları güçlendirir. Bazı yoga sınıflarında postürü, yani duruşu geliştiren ve karın bölgelerini güçlendiren pozlara da yer verilir.Yoga, bir insanın dünyasını tam anlamıyla ve mecazi olarak alt üst edebilir. Yepyeni bir farkındalık boyutuna ulaştırabilir. Bilgelik, huzur ve fiziksel güç kazanmak için bir yoga pratiğine başlamak, yaşamınızda çok başka kapıları size açabilir. Zaman geçtikçe, küçük bir egzersizin yardımı ile hayatınızın daha iyi yönde değişmeye başladığına tanıklık edebilirsiniz. 

 

Jüpiter

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön