Mutlu evliliğin sırları nelerdir?

Harvard Radyasyon Onkolojisi Programı’ndan bir grup araştırmacının çalışma bulgularına göre, evli kanser hastaları aynı hastalıktan muzdarip bekarlara göre daha uzun yaşıyor.

Mutlu evlilik hayat kurtarıyor kesin bilgi!

Aradığınız insanı bulduğunuza ve onunla evlenmek istediğinize eminseniz, bu birlikteliğin size sadece mutluluk değil, sağlık da getireceğini bilin.

Harvard Radyasyon Onkolojisi Programı’ndan bir grup araştırmacının çalışma bulgularına göre, evli kanser hastaları aynı hastalıktan muzdarip bekarlara göre daha uzun yaşıyor.

Araştırmacılar, 4 yılın üzerinde bir süre 10 ölümcül kanser hastalığı (kolon, göğüs, akciğer vb.) teşhisi konumuş 735 bin hasta ile çalıştı.

 

Bir eş tarafından sağlanan duygusal desteğin hastanın yararına olduğunu kanıtladılar ama ilginç olan erkekler için bu fayda daha yoğundu. Bunun sebebi kadınların başka şekillerde sosyal desteğe ulaşabilme becerisine bağlandı.

 

En şaşırtıcı olansa, bekarlığın kanser hastaları için bir risk faktörü olduğu sonucuna varılmasıydı. Bekar denekler tıbbi tedavilerine daha az bağlı kalıyordu ama eş sahibi olanlar aldıkları destek ile birlikte iyileşmek için daha çok çaba gösteriyordu.


Partnerinizle birlikte uzun, verimli bir ömür hedef iken, yapılan bir diğer araştırma, mutlu bir evliliği olan insanların etraflarındaki herkesten daha sağlıklı olduğunun altını çizdi. Evlilik ve Aile Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, mutlu evliliğin kişisel sağlığı nasıl etkilediğini öğrenmek için 1,681 kişi gözlemlendi.

 

 20 yıllık bir periyoda hakim olan araştırmada, evlilik rutinlerinin (akşam yemekleri, sinema geceleri, hafta sonu kaçamakları vs.) tarafları daha mutlu ve dolayısı ile daha sağlıklı kıldığı bulundu.

 

Deneklere kıskançlık, öfke ve aldatma ile nasıl başa çıktıkları da sorulan sorular arasındaydı. Dr. Cody Hollist, evlilik kalitesi ve sağlık arasındaki bağı görmenin kolay olduğunu belirtiyor. Ve sadece 3 farklı yaş aralığındaki çiftlerle çalışabilmiş olsalar da, büyük korelasyonların, mutlu evlilikler ve sağlıklı eşler arasında yapılmış olabileceğinin altını çiziyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 400

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1816

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1586

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3191

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1309

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön