Mutlu ve uzun evliliğin sırları...

Mutlu ve uzun süreli bir evliliği tehdit eden sebepler neler? Sorunların üstesinden nasıl gelirsiniz? Karamsarlığı bırakın ve tavsiyelerimize kulak verin.

Mutlu ve uzun evliliğin sırları...

On yıllarca beraber olan çiftlerin boşandıklarını duyduğumuzda hepimiz şaşırırız. Bunca zaman birlikte olduktan ve yaşadıktan sonra nasıl artık birlikte olmayacaklarını deklare ettiklerine inanamayız. Uzmanlar bunun basit bir cevabı olmadığını ama mutlu ve uzun süreli bir evliliği öldürebilecek bazı bilinen nedenler olabileceğini söylüyor. 

 

Peki, bu sebeplere yol açan sorunlar neler? Bu sorunların üstesinden nasıl gelebilirsiniz?


Bağlantı kaybı
Uzun süreli evliliklerin son bulmasının ardındaki sebeplerden biri, artık çocukların büyümüş olması olabilir. Çiftin çocukları için birlikte bir hayat kurma çabaları bitmiştir ve belki de bu uzun süredir aralarındaki tek bağlantı olmuştur.
20 yıl sonra, çocuklar üniversiteye başladığında ya da kendi yuvalarını kurduğunda çift birbirine bakmalı ve "Çocuklar olmadan neye sahibiz" diye sormalı. Bazı çiftler bunu yeni maceralara atılmak için bir fırsat olarak görebilir. Diğerleri ise evlendikleri insanı artık hatırlayamadıklarını ya da anlayamadıklarını düşünür.

 

Hayatın kısa olduğunu fark etmek
Yöneticilik yapan ve geçirdiği bir kazada sonra 27 yıllık evliliğini bitiren Ahmet C., “Bir gün motosikletimle işten eve dönerken araba çarptı. 7 hafta sonra kendime geldiğimde hareket edemiyordum. İyileştim ama bu deneyim bana hayatın ölü ve yalnız kalınan bir evliliği sürdürmek için fazlası ile değerli olduğunu öğretti” diye açıklıyor.


Uzmanlara göre, bireyler orta yaşlarında yeni bir yola sapmak isteyebiliyor. Birçoğumuz 40 ve 65 yaşları arasındayken kaçınılmaz ölümümüz ile yüzleşmeye başlarız. Şimdiye kadar olan yaşamımızı yeniden değerlendirir ve kendimize sorular sormaya başlarız: Yaşamdaki amaçlarıma ulaştım mı? Dünyaya herhangi bir iz bırakıyor muyum? Ulaşmak istediğim yeni hedefler var mı?


Bu sorular, çifte beraber büyümek ya da yolları ayırmak için fırsat sunan hesaplaşmalardır.

 

Başa çıkma becerisinde eksiklik
Orta yaşlar altın çağınız sayılsa da aynı zamanda hayatın biraz zor zamanlar sunduğu dönemdir.  Sağlık problemleri, yaşlanan ebeveynlerinizle ilgilenmek, sevdiğiniz insanları kaybetmeye başlamak çiftler için büyük bir uyum ve  başa çıkma becerisi gerektirir. Eğer çiftin bu tür travmatik olaylarla başa çıkma becerileri yoksa bu ikisi arasındaki uçurumun da büyümesine sebep olacaktır. Yeni roller ve yeni alışkanlıklar için sertlik ve kararlılık, sıklıkla evliliğin zarar görmesine neden olur, çatışma kaçınılmazdır,  çiftin bu krizi nasıl yönettiğini ise evliliklerinin geleceğini belirler.

 

Tüm çiftler, ilişkilerinin evrimi boyunca büyük yaşam değişiklikleri ve travmatik olaylarla yüzleşseler de bu hepsinin birlikteliği sonlanacak demek değildir.

 

İşte uzun ömürlü evliliğinizin sürmeye devam etmesi için bazı öneriler:

 • Çocuk yetiştirme sürecinde bir çift olarak birbirinize bağlı kalın.

 

 • Düzenli olarak baş başa randevular ayarlayın.

 

 • Kendinize hayatı nasıl yaşamak istediğinizi hatırlatın ve bunu eşinizle de paylaşmayı ihmal etmeyin. Arzularınızı, hedeflerinizi, isteklerinizi…

 

 • Hayalleriniz ve korkularınız konusunda önce kendinize sonra da eşinize açık olun. İletişiminiz asla kopmasın.

 

 • Eşinizi görün, onu dinleyin, nasıl geliştiğini ve değiştiğini fark edin.

 

 • Verimli iletişim becerileri kurmayı öğrenin.

 

 • Evliliğinizdeki problemler üzerinde çalışmaya başlayın, hemen bugün!

 

 • Değişiklikler geliştiğinde sert mi yoksa esnek mi olduklarını fark edin. Sizi nasıl etkileyebileceklerini fark edin.

 

 • Kısa ya da uzun soluklu ama ihtiyacınız varsa terapilere katılmaktan çekinmeyin.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön