Kızınızla konuşmanız gereken konular!

Küçük kızınız yavaş yavaş büyüyor mu, artık onunla konuşmanız gereken özel konular olduğu muhakkak.

Kızınızla konuşmanız gereken konular!
Bazı konular var ki bir kız çocuğu bunları ilk olarak kendi annesinden duymalıdır.
Hangi konunun ne zaman konuşulacağına, onun da buna hazır olup olmadığına artık kendi deneyimlerinizi de katarak siz karar vereceksiniz. İsterseniz bazılarını biz size hatırlatalım...
 
Ergenlik
Bu dönem kız çocuğu ile konuşulacak konu dendiğinde her halde ilk akla gelen şey olur. Kızınız, büyürken vücudunda neler olup bittiğini, kendisini nelerin beklediğini, bunlarla nasıl başedeceğini magazin dergileri veya yaşıtı kızlardan değil mutlaka sizden öğrenmeli. Konuşurken utanmayın, garip hissetmeyin ki o da rahat etsin.
 
İffet
Konuşmanız gereken önemli konulardan biri de seks. Özellikle saflığın, iffetin ne kadar gurur verici olduğunu ona anlatmalısınız. Evet devir değişti, artık gençlere evlenmeden önce asla seks yapamazsın deseniz size "ne geri kafalı" diye bakarlar ama kızınıza, en azından doğru erkeği bulana kadar bekaretini korumasını öğütleyebilirsiniz.
 
Güzellik
Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu da güzellik. Bu konunun gözden kaçma nedeni ortalıkta moda ve güzellikle ilgili pek çok dergi ve yayının olması. Ancak bir kızın güzellik hakkında annesinden öğreneceği çok şey vardır, özellikle dış güzellik kadar iç güzelliğin de önemli olması gibi.
 
Moda
Güzellik gibi kızınızla konuşmanız gereken önemli konulardan biri de moda yani giyim kuşam. Nesilden nesile zevkler değişeceği için bu onların hoşuna gitmeyebilir. Ancak moda dünyasının gençlere empoze ettiği konularda dikkatli olmalı ve zevkli, sade giyimin hoşluğunu onu sıkmadan öğretmelisiniz.
 
Alışkanlıklar
Günümüzde kızlar sigara ve alkol kullanımında her zamankinden daha çok baskı görüyorlar. Sadece akranları kullanıyor diye değil bazen okul ile arkadaşları veya aileleri ile yaşadıkları sorunları alt etmek için de alkole sığınıyorlar. Onların alkol bağımlısı olmasına izin vermeyin, sorunlarını doğru yoldan çözmelerine yardımcı olun.
 
Evlilik
Bu konu daha ilerki yıllarda karşılaşacağı bir mesele olsa da kızınıza yavaş yavaş evlilikle ilgili bazı gerçekleri fısıldamaya başlayabilirsiniz. Kendini ne zaman evliliğe hazır hissedeceğini, evlilikde doğru kişinin ve sevginin önemini bir genç kıza en iyi annesi anlatır.
Arkadaşlar
Kızınızın kimlerle arkadaşlık ettiği ne kadar önemlidir bilemezsiniz. Kötü bir arkadaş onun dünyasını karartabilir. Bu konuda da ona gayet akıllı yaklaşıp, iyi bir arkadaşlığın ömür boyu süreceğini, o kişiyle adeta kardeş gibi olacaklarını anlatmakta fayda var.
 
Ev işleri
Bugün kadınların çoğu çalıştığı için kariyeri tercih etseler de, eşleri onlara evde yardım etse de pek çok ev işi hala onları bekliyor. Dolayısıyla ileride bocalamamaları için, yemek yapmak, sofra düzeni, temizlik gibi temel ev işlerini kızınıza öğretin.
 
Dini inançlar
Dini konularda ve Tanrı hakkında onu yavaş yavaş bilgilendirmeli, sorularını anlayacağı dilde cevaplamalısınız. Çocuğunuza diğer dinlerden ve inançlardan da bahsederek herkesin inancına saygılı olmasını söylemeyi de unutmayın.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön