Domuz gribinde yaş aralığına göre psikolojik yaklaşım

Uzmanlar çocuğunuzun sorduğu sorulara yaşına uygun cevaplar vermenizin yeterli olduğunu, ihtiyacı olduğundan daha fazla bilgilendirme yapmanıza gerek olmadığını belirtiyor.

Domuz gribinde yaş aralığına göre psikolojik yaklaşım

Çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz, hangi cevaplara ihtiyacı olduğunu da en iyi bilen kişi o. Uzmanlar çocuğunuzun sorduğu sorulara yaşına uygun cevaplar vermenizin yeterli olduğunu, ihtiyacı olduğundan daha fazla bilgilendirme yapmanıza gerek olmadığını belirtiyor. Ama çocuğunuzun sağlığını koruması ve salgından korunmasını sağlayacak bilgiye de sahip olduğundan emin olun.

Çocuğuma nasıl anlatmalıyım?
3-6 yaş çocukları
Sabırlı olun. Küçük çocuklar endişelendikleri konuları hemen açma Sab eğiliminde değildir. Bu nedenle konuşmak istediklerini belirtilen eğili ipuçlarına önem verin. Küçük çocuklar bir iki soru sorup oyun ipuç oynamaya devam eder, sonra yeniden gelip kalan sorularını sorarlar. oyna Kendisi sormadan çok sayıda bilgi vermemeye özen gösterin. Çünkü Ken kaygılanmalarına neden olabilirsiniz.

7-9 yaş çocukları
7-9 yaş çocukları yaşındaki çocukların kısa ve basit açıklamalara ihtiyaçları vardır.  ‘Hem okulda hem de evde, biz yetişkinler olarak, virüsten korunmak için gereken önlemleri alıyoruz; dolayısıyla güvendesin,’ denmesi bile çoğu zaman yeterli olacaktır. Aynı zamanda mikroplardan korunmak çoğ için yapılabilecek, el yıkama gibi genel temizlik kurallarını da kolaylıkla öğretebilirsiniz.

13 yaş ve üstü
12-13 yaş üstü çocuklar, artık konuyu yetişkinler gibi anlayabilir ve tartışabilir bir bilişsel gelişim düzeyine ulaşmışlardır. Bu yaştaki çocuğunuzu H1N1 virüsüyle ilgili ayrıntı ve doğru bilgi alabileceği web sitelerine yönlendirebilir, makaleleri birlikte okuyarak tartışabilirsiniz. Bu yaştaki çocuklara karşı özellikle net ve dürüst açıklamalarda bulunduğunuzdan emin olmalısınız. Merak ettikleri her bilgiye sahip olmaları, kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmelerini sağlayacak ve böylelikle yıkıcı düzeyde kaygı yaşamalarını önleyecektir.

Özellikle vurgulayın…

 • Herkes domuz gribi olmayacak.

 

 • H1N1 virüsü bulaşsa bile, çoğu insan iyileşebiliyor.

 

 • Hem sağlık görevlileri, hem okullar hastalığa yakalanılmasını önlemek için önlemler alıyor.

 

 • H1N1 aşısı olmak, okulda olduğu diğer aşılardan farklı değil.

 

 • Virüsün yayılmasını önlemek ve sağlıklı kalmak için yapabileceğimiz birçok şey var.

 

 • Hem okuldaki hem de evdeki yetişkinler, sağlığını ve güvenliğini çok önemsiyor.

 

 • Aklına herhangi bir soru gelir ya da korkmuş, endişeli hissederse, sizinle ya da güvendiği herhangi bir yetişkinle konuşabilir.

 

 • Okuldaki ya da çevresindeki diğer çocuklar doğru olmayan bilgiler verebilir. Bu nedenle aklı karıştığı anda bir yetişkine başvurabilir.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön