Çocuğunuzla ilgili doktora soramadıklarınız

Doktor ve hasta ilişkisi son derece özeldir. Kendiniz ve aileniz hakkında birçok sır paylaşırsınız.

Doktorunuza soramadıklarınız

Aslında o onunla konuşamayacağınız herhangi bir konu yoktur. Ama öyle konu ve sorular vardır ki, kültürümüz ve yetiştiriliş tarzımız nedeniyle doktorumuza bile açmaktan çekiniriz. Sizlere kolaylık olsun diye bunları tespit etmeye çalıştım ve cevapladım.

 

“Çocuğuma vuruyorum. Üzülüyorum ama o an başka türlü durmuyor.”


Çocuklar bizleri taklit ederek öğrenirler. Bizleri severler ve sayarlar dolayısıyla ne yaparsak yapalım doğru kabul ederler. Vurmak için de aynı şey geçerli. Dayak yemesi halinde arkadaşlarına, kardeşlerine, eşine ve hatta size vurması için kapı açmış olacaksınız. Unutmayın, sizler çocuğunuzu, çocuğunuzun abisini, ablasını ve birinin eşini yetiştiriyorsunuz. Bu davranışlar ileride onun için örnek olacaktır. Bazen bir kerecik vurmak bile tüm sevgi dolu sarılmaları unutturabilir. Sözel şiddet de aynı etkiyi bırakır.

 

Çocuğa karşı fiziksel ve de sözel şiddet, hem kendisi hem de anne ve babasına karşı hissettiği değeri yok eder. Bazen azıcık vurmak daha sonra çok vurmaya dönüşebilir ve istemediğiniz halde çocuğunuza çok zarar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı ebeveynler “Azıcık vurdum ama davranışları iyileşeceğine gittikçe daha da kötüleşti.” der. Kendini iyi hisseden çocuk iyi, kötü hisseden ise daha da kötü davranır. Bu bir kısır döngüdür.


Çözüm: Çocuklar yalnızca söz ile değil eş zamanlı doğru davranışla ders alırlar. Bununla birlikte aynı konuda aynı tavırlarla süreklilik önemlidir. Yanlış bir davranış sonucunda ebeveyn o anda hem davranış hem de sözleriyle çocuğuna doğru davranışı göstermeli, örneğin başka bir çocuğa vuruyorsa hemen onları ayırın, “Arkadaşını sev.”deyin. Bir taraftan elinizle arkadaşının başını okşarken onun da bu hareketi tekrarlamasını sağlayın. “Seni seviyoruz, özür dileriz.” diyerek yaklaşımınıza nokta koyabilirsiniz.

 


“Oğluna fitil uygulama, alışkanlık yapabilir diyorlar, ne yapmalıyım?”


Sizin de bildiğiniz gibi fitil anüse uygulanır. Bu nedenle bazı kişiler bunun eşcinsel davranış eğilimi yaratma ihtimalinden bahseder. Böyle bir inanışın herhangi bir doğruluk payı yoktur. Öyle olsaydı o zaman dışkılama da aynı etkiyi yaratmaz mıydı?


“Kızım 2,5 yaşında ve son zamanlarda cinsel organıyla oynuyor, yüzü kızarıyor, terliyor. Ne yapmalıyım?”


Bu dönemde kız ve erkek çocuklar cinsel organlarıyla oynayabilirler çünkü yaparken zevk alırlar ve bu eylem onları rahatlatır. Buna mastürbasyon denir. Burada anne ve babanın bilmesi gereken önemli unsurlar var:


1 Bu son derece normal bir davranıştır.
2 Asla yanlış bir şey yapıyormuş gibi bir tepki vermeyin, çünkü bu durum doğaldır.
3 Nerede yapabileceğine dair sınırlar getirin; örneğin “Bunu odanda yapabilirsin ama misafirlikte lütfen yapma.” diyebilirsiniz.
4 Sıkça mastürbasyon yapan çocukta kızgınlık, sıkıntı, korku veya güvensizlik yaşatan sorunlar olabilir. Böyle bir endişeniz varsa doktorunuz ile görüşün.

 


“Oğlum yürüteç veya bisiklete binerse yumurtalıkları zarar görür mü?”


Bir erkek çocuğun, at biner gibi herhangi bir şeye oturduğu takdirde bazı anne ve babalar kısırlık veya cinsel işlev hastalığı gelişme ihtimalinden korkar. İçiniz rahat olsun, bunu destekleyen herhangi bir veri yoktur.

 


“Bebeğimin penisi çok küçük mü?”


Her yaşın kendine ait bir normal penis boyu vardır. Bazen bebeklerin o bölgedeki yağ dokusu ve penisin inmiş hali nedeniyle gözünüze daha küçükmüş izlenimi verebilir. Değerlendirilmesi gereken boy penisin uzatılmış halidir. Bu durumda ölçüm için bebeğinizin penisini ucundan hafifçe çekerek uzatın. Ardından cetveli penisin kemikten itibaren başladığı noktaya dayayın ve ölçümünüzü yapın. Bu durumda kemiğe ulaşmak için oradaki yağ dokusunu bastırmanız gerekebilir. Aşağıdakiler çocukluk döneminde ortalama normal penis boyu değerleridir ve sağ sütunda doktorunuzun görüşünü almanız gereken alt sınırlardır.

 


  Ay              penis boyu (cm)    Doktorunuz ile görüşün (cm)

0 - 5                   2,3 - 4,5                                   1,8
6 - 12                 2,3 - 4,5                                   1,8
12 - 24               3,5 - 5,5                                   2,5   

 

 

Kafa karıştıran ancak doktorunuza bile sorması bazen güç olan bu soruları cevaplayarak aklınızdaki soru işaretlerini umarım giderebilmişimdir. Yine de hatırlatmak isterim, biz doktorlara istediğiniz her konuyu açabilir, her soruyu sorabilirsiniz. Emin olun “Ay, bu da sorulur mu?”diye sormakta kendinizle çelişkiye düştüğünüz zaman biz doktorlara daha önce o soru daha önce sorulmuştur. Örneğin, şu ana kadar beni çok şaşırtan bir soru ile karşılaşmadım. Unutmayın, biz sizler için varız.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr.Gökhan Mamur                   

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Aralık 2014 Perşembe 13:46

  bnim kizim dort aylik uc ay bittikten sonra masturbasyon yapmaya basladi.bir ay ne oldunu anlamadik ama en sonunda dokktor masturbasyon oldugunu soyledi cok sik yapiyor ne yapacagimi sasirdim olecegim ben

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön