Her 3 dakikada 1 çocuk trafik kazasında ölüyor!

Hayatın her alanı, çocuklar için pusuda bekleyen tehlikeye dönüşmüş durumdayken bari burnumuzun dibindeyken koruyabilelim onları.

Her 3 dakikada 1 çocuk trafik kazasında ölüyor!

 Geçen hafta “Siz çocuğunuzu sokakta mı buldunuz?” başlıklı bir yazı yazdım… Arabanın içinde çocuk koltuğuna oturmamış, kemerleri gerektiği gibi bağlanmamış ve hatta ön koltukta bir yetişkinin kucağında giden çocuklara ne kadar sık rastladığımı bunun ne kadar tehlikeli olduğunu anlattım…

 

Tam da üzerine geldi. Bu hafta başında EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin ev sahipliğinde “Kent içi Ulaşımda Yol Güvenliği Konferansı” yapıldı. Konferansta açıklanan verilere göre: 

 

 • Dünyada her yıl 1.3 milyon insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu boyutta bir ölüm ise 3250 adet Boeing 747 tipi uçağının düşmesine eşdeğer.

 

 • Türkiye’de her 11 aileden biri trafik mağduru.

 

 • Dünyada her yıl her 3 dakikada bir çocuk trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

 

 • Özellikle çocuklara yönelik bilgilendirme kampanyaları yapılması gerekmektedir. Trafik Güvenliği Platformu’nun başlattığı Trafik Dedektifleri projesi, ilkokul çağındaki çocuklara simülasyon yaptırarak trafik kurallarını öğretmeyi ve bu sayede emniyet kemeri takan, kurallara uyan bilinçli sürücüler yetiştirerek kazaları olmadan önce önlemeyi amaçlıyor.

 

 • Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunca, 2013-2014 yıllarının “Emniyet Kemeri ve Hız Kontrol” yılı ilan edilmiştir. Proje, seyir halinde emniyet kemeri kullanımını yaygınlaştırmak, hız limitlerine uymak ve çocuk oto koltuğu kullanımı vurgulanıyor.

 

 • Dünya Sağlık Örgütü, 2011-2020 yıllarını Yol Güvenliği için Eylem 10 Yılı ilan ederek 5 milyon hayatı kurtarmayı hedefliyor. Bu eylem planının 5 ayağından birisi araçlarda çocuk oto koltukları kullanımını arttırmak. Dünya Sağlık Örgütü, bu eylem planı kapsamında Türkiye’de de çalışmalarına başladı.

 

 • 30 km/s hızla bir aracın çarptığı yayanın yaşama şansı %90 iken aracın hızı 45 km/s olduğunda yayanın yaşama şansı %75’ye düşüyor.
 • Bizimki gibi (trafikte sıkışmanın bir yaşam tarzı olduğu ülkelerde) çocuklara araba içinde nasıl güvende olacaklarını daha küçük yaştan öğretmemiz şart. Zaten hayatın her alanı, çocuklar için pusuda bekleyen tehlikeye dönüşmüş durumdayken bari burnumuzun dibindeyken koruyabilelim onları.

 

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre; çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerdeki trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde 46’yı buluyor. Oto koltukları doğru kullanıldığı takdirde de, kaza sırasında ölümler yüzde 71 oranında azalıyor.

 

Çocuklar en azından 12 yaşına gelene kadar arka koltukta, kendi ebatlarına göre alınmış ve doğru monte edilmiş oto güvenlik koltuklarında oturmalılar… Çünkü onlar kıymetli!

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön