Çocuk gelişimini etkileyen faktörler: Çevre

Çocuğun gelişimi döllenme ile beraber başlar. Bu gelişim sürecini çevresel faktörler, kalıtımsal özellikler ve hatta hormonal yapı bile etkiler. Biz bunlardan çevresel faktörleri ele almaya çalışacağız.

Çocuk gelişimini etkileyen faktörler: Çevre

Gelişimi etkileyen en önemli faktörlerden birisi çevredir. Ve çevre faktörü doğum öncesi dönemden itibaren başlar. Uzmanlar çevresel faktörleri doğum öncesinden başlayıp bebeğin dünyaya gelmesinden sonrada devam ettiğini söylüyor. Bebeğin yaşamı babanın sperminin annenin yumurtasını döllemesi ile başlar. Bu döllenmiş yumurtaya zigot denir. Zigotun hızla çoğalması ile insan organizması oluşmaya başlar. Zigot bildiğimiz bebeğe dönüşene kadar ovum, embriyo ve fetus denen evrelerden geçiyor ve bu tüm süreçlerde uygun bir çevre içinde yaşamak zorundadır. İçeride yani uterusta beslenme gibi ana faaliyetlerini gerçekleştireceği bir çevre olmasının yanında, dışarıda da annenin bulunduğu ortam (sigara dumanı, gürültü) ya da psikolojik durumu (stres, mutsuzluk gibi) fetusun gelişimini olumlu yada olumsuz etkiler.

Doğum sırasında ise fetusun oksijensiz kalması , kordon dolanması yada doğum sırasındaki oluşabilecek komplikasyonlar gibi çevre faktörleri yine bebeği etkiler.

Doğum sonrasında ise bebeği kucağınıza aldığınızdan itibaren ailenin yapısı, ailenin çocuğu yetiştirme tarzı, arkadaş grupları, okul çevresi gibi bir sürü çevresel etken devreye girmeye başlar. Bunun en önemlisi beklide çocuğun vaktini en fazla geçirdiği ailenin çocuğu yetiştirirken izlediği yol. Çoğununu aşırı kuralcı, cezalandırıcı ve isteklerini sınırlandırıcı yetiştiren ailelerin çocuklarının, olması gerektiğinden fazla hoşgörülü çocuğun her istediğini yapan ailelerin çocukları ile hemen hemen aynı oranda zarar gördüğü saptanmıştır. Aile aşırı uç davranışlardan kaçınmalıdır. Doğru olan davranış biçimi, tutarlı ve güven veren bir davranış şeklidir.  Çocuktan beklentilerin açıkça belirtilmesi, onun davranışlarının yeteneklerine göre yönlendirilmesini çok daha kolay sağlayacaktır. Bu davranış şekli ile yetiştirilen çocukların özgüvenli, yaşıtları ile doğru ilişkiler kurabilen ve hayatta daha başarılı olan birey oldukları ölçülmüş. Anne babanın birbirlerine davranışları çocuğun kardeş sayısı, ailenin diğer çocuklara davranışı, kardeşlerin birbiri ile doğru iletişimi aile içindeki diğer faktörlerdendir. Yine ailenin ekonomik ve kültürel yapısı, yaşadıkları yer hatta yiyip içtikleri bile çocuğun gelişimini etkileyen faktörlerdendir.

Bunun dışında çocuğun yaşıtları ile ilişkisi, okul yaşamı, teknoloji kullanımı ve bunun gibi daha bir çok etken gelişimi olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Hazırlayan: Cesur Doruk

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön