Bebeklerde cilt döküntüsü nedenleri nelerdir?

Bebeklerde cilt döküntüleri ve bunları tedavi etme yöntemleri haberimizde!

Bebeklerde cilt döküntüsü nedenleri nelerdir?

Bebeğinizin hassas cildi, özellikle de popo bölgesi pişiğe elverişlidir. Siz ne kadar bebeğinizin pişiğe yakalanmamasını isteseniz de, kendisi en azından bir kere pişiğe yakalanacaktır, bütün bebekler yakalanır! Pişik tedavisine geçmeden önce pişiğin sadece bir cilt tahrişi olmadığını bilmeniz lazım. Aslında pişik sürtünmeden dolayı bir dönem görülen bir döküntüdür ama egzama ya da konak hastalığı da pişikten dolayı olabilir.Pişiğin nedenlerini merak ediyor musunuz? Pişik genelde bebeğinizin hassas poposunda ki enzimlerin tahriş olmasından dolayı olur. Yani pişiği engellemenin en iyi yöntemi bebeğinizin bezini olabildiğince sık değiştirmek ve poposunun olabildiğince kuru kalmasını sağlamak. Ayrıca pişik önleyici kremler kullanmak da pişik riskini azaltır.

 

İşte en önemli cilt döküntüleri ve bunların tedavisi

 

Sürtünme: Bebeğinizin bezinin cildinde değmesinden dolayı poposunda bir tahriş olabilir ve çeşitli döküntülere neden olur. Küçük kırmızı nokta ve döküntüleri gördüğünüzde neyden bahsettiğimizi anlayacaksınız. Bazı bebekler diğerlerine göre daha çok pişik olur ve kendiliğinden geçer. Bunları tedavi etmek için yapılacak en iyi şey bez değişimleri sırasında bebeğinizin bi on dakika çıplak kalması. Ama bu sırada altına su geçirmez bir bez koymanız etrafın batmaması için çok iyi olur! Pişik durumunda bebeğinizin poposunu mendil yerine suyla ıslatılmış koton bir bezle silmeniz daha sağlıklı olacaktır.Konak: Muhtemelen bebeklerin kafasında görülen derin kırmızı şişlikler, sarı kabuklu yaraları duymuşsunuzdur, bu ayrıca bebeğinizin poposunda da görülebilir. Bunun nedeni ciltte fazla yağ üretimidir. Ender de olsa popo bölgesinde görülebilir ama bebeğinizi rahatsız etmez. Dolayısıyla bölgeyi temiz ve kuru tutmak dışında yapılacak pek bir şey yoktur. Birşey yapmasanız da bir iki ay içerisinde geçecektir. Bazı doktorlar bunu kremlerle tedavi eder ama çok da gerekli değildir.Egzama: Bu kuru, kaşıntılı, kırmızı yamalı döküntüler bazen sulu da olabiliyor ve bebeğinizin sadece poposunda değil yüzünde, yanak çene, yada sırtında da görülebiliyor. Ailede alerjiye yatkınlık olması yada besin alerjisi olması bebeğinizin egzama riskini artırır. Eğer egzamadan şüphelendiyseniz doktorunuza söyleyin. O size bazı losyonlar önerecektir. Bazı durumlarda egzama büyür ve "empetigo"ya dönüşebilir. Bu durumda antibiyotik kullanımı da gerekebilir.Mantar enfeksiyonları: Bu enfeksiyon genelde karın ve uyluk bölgesinde başlar ve parlak kırmızı bir döküntü halinde vücudun diğer bölgelerine yayılır. Kendi başına da görülebilir, yada pişikten dolayı da olabilir. (Aslında bebeğiniz son günlerde pişik olmuşsa ayrıca mantar enfekdiyonu da geçirebilir, çünkü cildi zaten hassaslaşmıştır.) Mantar bebeğiniz için biraz acılı ve rahatsız edici olabilir. Doktorunuz gerekli ilaçları verecektir.

Daha fazlası için bebeklerde kızarıklığa karşı cilt bakımı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön