Bebekler acıyı yetişkinler gibi hissediyor

Birçok doktor, bebeklerin beyinlerinin acıyı hissedecek kadar gelişmemiş olduklarına inanır ancak yapılan şaşırtıcı bir çalışma, bu inancı sarstı.

Bebekler acıyı yetişkinler gibi hissediyor

Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, henüz birkaç günlük olan bebekler bile acıyı yetişkinler gibi tecrübe ediyor. MRI taramalar kullanan araştırmacılar, hafif acıya maruz bırakıldıklarında, bebek beyinlerinin yetişkin beyinlerine benzer şekilde ‘aydınlandığını’ gördüler.

 

Bu durum, tedirgin edici. Yoğun bakımlarda yenidoğan acı yönetimi konulu yeni bir incelemeye göre, bebeklere günde yaklaşık yüzde 11 oranında acılı prosedür uygulansa da yüzde 60’ı herhangi bir farmakolojik analjezi almıyor.

 

Bebek acı mekanizmaları üzerine bu yeni anlayıştan önemli çıkarımlar yapılabilir. Örneğin acılı prosedürlerden geçen bebekler için klinik rehberler gözden geçirilmeli. Pediatr Dr Rebeccah Slater “Eğer yaşı biraz daha büyük çocuğa prosedür esnasında ağrı giderimi sağlanıyorsa, aynı uygulamayı benzer prosedürlerden geçen bebekler için de düşünmeliyiz” diyor.

 

Singapur Devlet Üniversitesi’nden Dr Annett Schirmer de bu fikri destekliyor. Dr Schirmer konuya ilişkin “Gayet mantıklı; çünkü bir bebeğin de en az yetişkinler kadar hasar verici ve acı kaynağı bir uyarandan uzak durması gerekiyor.”

 

Araştırma kapsamında, ekip, 1 ile 6 günlük 10 sağlıklı bebeği ve 23-36 yaşlar arasındaki 10 sağlıklı yetişkini incelemeye aldı. Bebekler MRI tarayıcısına kondu ve ayaklarından uyarıldı. Sonrasında da yetişkin katılımcılar MRI tarayıcınsa kondular ve yine ayaklarından uyarıldılar (4 kat daha şiddetli olmak üzere). Elde edilen bulgular sonucunda yetişkinlerin acı anında aktifleşen 20 beyin bölgelerinden 18’i bebeklerde de harekete geçti. Bu veriler, yalnızca bebeklerin de yetişkinler gibi acıyı hissettiklerini değil, aynı zamanda da acı eşiklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

 

YENİDOĞANIN BANYOSUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER! Bebeğinizi göbek kordonu düşmede... BEBEĞİNİZE MÜZİK DİNLETMENİN FAYDALARI Sesleri algılamada ve müzikal bi...

 

Komik saçlı bebekler

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 18:46

  Benim oğlum 36 haftalık doğdu 1500 gr doğdu şimdi 18 aylık 8 500 kilosu normalmi boyu 75cm

  Cevapla
 •  
  06 Mayıs 2016 Cuma 00:16

  Kizim 3 aylik ve damaklari kasiniyo cok huzursuz neyapmam gerekiyo

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2016 Salı 11:44

  Kizm 9 ayLik we dis cikariyo çok istahsiz hiç bisi yediremiyorm napmaLiyim ?

  Cevapla
 •  
  24 Nisan 2016 Pazar 18:12

  Bakıcı konusunda ben anne olarak bilen danismanliği öneriyorum tecrübemiz az olmasına rağmen bizi çok güzel yönlendirdiler ben bu Zaman'da bu kadar dürüst ve işini bilen insanlar olduğunu Tanin etmezdim Allah sizi başımızdan eksik etmesin Bilen danışmanlık

  Cevapla
 •  
  17 Nisan 2016 Pazar 07:52

  Bebekler tabiki acıyı hisseder doktorlar neye dayanarak böyle söylüyor anlamadım

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön