Evleneceğim adamdan soğumaktan korkuyorum

Yeşim Hanım korkuyorum… Ben 3 gün sonra evleneceğim. Hatta resmen evlendik, düğünümüz yapılacak. Eşimi çok seviyorum ama bazı korkularım ve sıkıntılarım var. Bunlar sanki yeni ortaya çıkmış gibiyim... Oysa başından bu yana olan şeylerdi... Ama nedense şuan daha çok farkındayım her şeyin. Mesela sigara içiyor ve sigarayı sürekli bulduğu herhangi bir kabın içinde söndürüyor olması, çorapları ile uyuması, yemeği çok hızlı yemesi... Tüm bunları ona söylediğimde ya tartışıyor benimle ya da şu tarz açıklamaları var. “Aşkım ne olacak sonuçta bunlar yıkanıyor” “Aşkım çok üşüyorum hasta hissediyorum kendimi, karnım ağrıyor çıkarınca” “Aşkım biliyorsun normalde böyle yemem ama çok acıktım ve uzun bekledim hızlıca yemezsem hemen midem kapanacak” gibi… Ama ben şimdilerde çok korkmaya başladım bunlar beni git gide daraltacak kendisinden soğutacak diye korkuyorum.

 

Rumuz: Eşini seven ama mutsuz kadın

 

Yeşim Tijen'in cevabı:

 

Hoş görüp geçmek içinde sevgiyi barındıran kalplerde oluyor, etrafında kusur aramamak, görmezden gelebilmek bunlar için kocaman sevgi dolu bir kalp gerekiyor sevgili okurum. Yüreğinize bir bakın ve sorun ona, o kadar büyük bir sevgiyi taşımıyor mu? Ufacık şeyleri büyütebildiğine göre böyle bir soruyu sormak geldi aklıma. Bugün bunları görebilen gözleriniz yarın evli olmanın artık rahatlığıyla daha da rahatlayınca nelere takılabileceksiniz Hiç düşündünüz mü?

 

“Beni ya şımartın ya da kapı dışarı edin. Yarı içtenliğe dayanamam ben.” Sizinki de yarı içtenlik değil mi? Yarım bir sevgi bu. Çünkü cicim ayları dediğimiz evliliğin ilk zamanlarında çiftler henüz kördürler. Gözlerinin görmeye başlaması yılların aşılmasıyla gerçekleşir. Hatalar yavaş yavaş görülür, bazen dile getirilir, bazen de kafasına kafasına vurulur sözlerle. Kimi de susar, öyle sever ki kusurları bile güzeldir, gözleri görse de dili söylemez. Kör olun demiyorum ama hoşgörülü olun. Siz koskoca bir hayatın iki yolcususunuz. Artık birlikte paylaşacağınız evinizi sıcak bir yuva haline getirecek olan sizin sevgi dolu davranışlarınız, sıkı yönetiminiz değil. Onu eleştirmeye daha bu günden başlarsanız, ona da hadi sen de söyle diye kapı aralarsınız. Kınamaya, eleştirmeye teşvik edersiniz. Kendini rahat hissetmediği, sürekli eleştirildiği eve koşa koşa gelmez erkek, geldiğinde de fazla durmaz.

 

İyi gözlerle bakabilmek, ayrıntılara takılmadan etrafına hoşgörüyle yaklaşabilmek insanın mutluluğu kolayca bulmasını sağlar. Kadınların ayrıntılarda fazlaca gezinmesi mutsuzluğunun başlıca nedenlerindendir. Görmeyin tabaktaki sigara izmaritlerini nasıl olsa yıkanmayacak mı tabaklar? Sigara içenler sigarayı zehir olarak değil, keyif olarak gördükleri için tabaklara da söndürebiliyorlar. Çoraplarıyla mı yatıyor, ayaklarını kendi ayaklarınızla ısıtmayı deneyin veya gün içinde giydiği çoraplarla yatmasından rahatsızsanız akşamları giymesi için farklı çoraplar verin eşinize. Bunlar birer alışkanlık, zaman içinde değişebilir, çözülmeyecek şeyler değil ki... Sorun onda mı sizde mi? Bunu sorun kendinize, “Ben niye böyle bakamıyorum” diye... Bu eleştirisel yaklaşımı yapmaya başlar ve sürekli dile getirirseniz onun sizden soğuyacağını hiç düşündünüz mü?

 

Tavsiyem, kendinizi bir an önce toparlayın. Sevgiyle, eleştirmeden bakın eşinize. Mutluluğu uzakta aramayın, yüreğinizde çünkü. Yüreğinizde renkler barındırıyorsanız, sevgisiz de büyüseniz içinizde sevgiyi çoğaltabilirsiniz. Mutluluk bizim kendimizle ilgilidir. Tarla misali içimize neyi ekersek onu biçiyoruz. Ya da kendi ellerimizle, sözlerimizle yok eder daraltırız dünyamızı. Seçim bizde. Sizin mutluluğunuzda hoşgörüyle gelecek size Tabaklarda sigara izmaritleri varsın olsun, ayağında da çorabı... Bırakın adamcağız evinde rahat etsin. Düşündüm de bizi tüm kusurlarımıza rağmen seven tek bir kişi var o da sevgili annelerimiz. Sevgiler…

 

***

Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön