Vicdanın öğrencisi olabilmek

“Sevgili oğlum,

 

8. sınıfta TEOG sınavına girmen isteniyor. Yalnızca TEOG değil, eğitim serüveninde üniversiteye giriş, dahil tüm merkezi sınavlardan senden mutlaka en yüksek puanı alman ve mutlaka kazanman istenecek. Senin ve benim dışımda. En iyi okullara gidebilmek için ki, en iyisi olma kriteri ise kime göre, neye göre değişiyor hiç anlam veremesem de…

 

Oysa ben, yalnızca ‘akademik’ eksenli başarıyı ölçen sınavların hiçbiriyle ilgilenmiyorum. Bence yaşamın içinde geçmemiz gereken başka sınavlar var. 

 

Hatırladın mı, geçen akşam sohbet ederken yaşadığın bir deneyimini anlatmıştın. “Biliyor musun anne, geçen yıldı, okulun bahçesinde dolaşırken benim bir haftalık harçlığımın karşılığı para buldum. Hemen öğretmenime teslim ettim, dürüst davrandığın için seninle gurur duyduk dediler.”

 

İşte budur; kıymetlim, balböceğim, canımın parçası oğlum. İşte budur. Bence sen en önemli sınavdan en yüksek puanı aldın dedim. Teşekkür ederim. Çünkü sana ait olmayan, hak etmediğin bir paranın, emeğin sana ASLA iyilik getirmeyeceğini öğrenmişsin. Üstelik ilk defa tanıştığın vicdanın  sesine kulak vermişsin

 

Canım oğlum; seninle ilgili tek beklentim; mutlu olmak için her zaman  ‘kazanmak zorundasın’ yanılsamasına düşme. Egolarının öğretmeni, vicdanının öğrencisi ol  her zaman…”

-Annen

 

**

Bence hayattaki en önemli sınavlardan biri, matematik, fizik, kimya sınavından geçmek değil vicdan sınavından da geçebilmektir. Vicdanı terbiye edebilmektir. Oysa yalnızca bizde ve dünyanın birçok ülkesinde, yalnızca sınıf, okul, ülke ortalamalarında derece almayı hedefleyen ‘başarı’ endeksli çocuklar yetiştiriliyor. Tam da hedeflendiği gibi o çocuklar çok da başarılı oluyor. Mühendis, doktor, öğretmen, bilim adamı, hakim, savcı, öğretmen, gazeteci  v.s oluyor. Başarılı da olmalılar elbette. Ancak…

 

Peki ya onların içinde, ‘değerler eğitimi’ almadan büyüyenler, ‘vicdanla’ hiç tanışmadan büyüyen çocuklar?

 

Hatırlayalım; Nazi kamplarında suç işleyen binlerce çocuğu bilimsel deneylerde kullanarak öldüren bir doktor, onları ölüme götüren bombaları tasarlayan mühendisler, belki de sınıfının en parlak, okulunu birinciyle bitiren öğrencilerdi.  Srebrenitsa’da çocuk, kadın demeden acımasızca tetiğe basan kişi, belki de fizik dersinde en yüksek not alan bir öğrenciydi.

 

Ortadoğu’da bebeklerin, çocukların katliamına karar verenler yönetenler kim bilir üniversitede siyasal bilimleri birincilikle bitiren öğrencisiydi. Çocukları ölüme götüren bombaları yağdıran pilot belki de bir matematik dâhisiydi. Görevini kötüye kullanarak rüşvet alan eğitmen belki de okulunu birincilikle bitirmiş, TEOG, üniversiteye giriş sınavlarında en yüksek puanı almıştı.

 

**

Kısacası diyorum ki; tüm merkezi sınavları rafa kaldıralım, elbette ‘hiç’ değil, ancak ‘yalnızca’  başarı, akademik  endeksli eğitim anlaşışını revize edelim. Onlara önce ‘empatiyi’ öğretelim, sonra onları doğruya götüren en güçlü sesle ‘vicdanla’ tanıştıralım.

 

Bizi yaradana yaklaştıran, tüm dinlerde, felsefi öğretilerde kabul gören bu kavramla tanıştırırken onları korkutmayalım. Çocuk ruhbiliminin öncülerinden İsviçreli çocuk psikoloğu Hans Zulliger’ın da ifade ettiği gibi, onları eğitirken ceza vererek, suçun kefaretini ödediğini düşündürtmeyelim. Hatasıyla yüzleşeme fırsatı vererek ' iç disiplinlerin' geliştirmesine de fırsat verelim. 

 

Sonra, ‘eğitim’ sarmalında onlara ‘değerler’ eğitimi verelim. Onlara, vicdanlı yani dürüst, merhametli, dili, dini, ırkı, söylemi ne olursa olsun ötekileştirmeyen, yaradanın yarattığı her şeyi sevmeyi öğretelim. Unutmayalım; insanlığın yalnızca ve yalnıza  ‘başarılı’ değil,  ‘vicdanlı’ öğrencilere,  bilim adamlarına, doktor, mühendis, esnaf, mimar, avukat, hakim, savcıya, öğretmene ihtiyaç var...

 

Sözün özü; hırslarımızın, egolarımızın öğretmeni, vicdanımızın ise  öğrencisi olmalıyız her zaman. Çünkü vicdan adaletin vekilidir ve  Balzac’ın da ifade ettiği gibi: “Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Nisan 2017 Çarşamba 21:24

  Elinize sağlık vicdan insanı özgürleştirir

  Cevapla
 •  
  12 Nisan 2017 Çarşamba 11:33

  size katılıyorum vicdan bieyin kılavuzu gibidir.vicdanın oldugu yerde iyilik dogruluk ve en onemlisi adalet vardır guzel insanlar vardır

  Cevapla
 •  
  09 Nisan 2017 Pazar 17:03

  Sizce vicdan öğretilebilir mi gosterilebilir mi

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 16:14

  size katılıyorum.okullarda degerler eğitimi ayrı bir ders konusu olmalı,

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 14:59

  Çok duygulandım önce insan olabilmek .bütün mesele bu aslında

  Cevapla
 •  
  07 Nisan 2017 Cuma 11:42

  sayın acar çok güzel, çok duygu yüklü bir yazı kaleme almışsınız. bir anne olarak teşekkür ederim. ellerinize sağlık.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön