Aile boyu mutlu bayramlar…

Her bayram revani yerdik derken yakalıyorum kendimi kızıma… Revaninin muhteşemliğini anlatıyorum. Aslında bildiğimiz klasik bir tatlı; her bayramda adet yerini bulsun diye yapılan, hep birlikte yenen bayram tatlısı…

 

Sene içerisinde herkesin aynı anda bir araya gelme şansının azaldığı şartlarda, büyük küçük tüm fertlerin bir araya gelmesinin şen ortamı oluşuyordu bayramlarda… Muhtemelen zihnimde şimdi revaninin tadını arttıran da o atmosfer… Bugün büyümüş, çocuğum olmuş ve kızıma anlatıyordum. Sanki kıymetini daha bir anlar gibi…

 

Günün koşullarında birçok yakınımız artık bizden fiziksel ziyaret beklemiyorlar bile! “İyi bayramlar” demek için aynı şehirde de olsan telefon kullanılıyor.

 

Herkes yoğun, herkes çalışıyor, herkesin tatili kıymetli… Kaçacak bir tatil beldesi ayarlamak için iyi bir fırsat... Anne babalar alıştılar neredeyse bu duruma. Çocukları yetişkin olunca yuvadan uçuyor. Her jenerasyon gelenek ve adetlerde de bir uçma, bir azalma oluyor.

 

Ailesiyle tatil yapan, kendi anne babasını da telefonla “İyi bayramlar” diye arayan ebeveynler, çocuklarına model olduklarının ne kadar farkındalar? Ne kadar istiyorlar ilerde torunlarının sesini telefondan duymak diye düşünmeden edemiyorum.

 

Bazı bireysel veya grup terapilerinde uygulamalar vardır insanı ileri zamana götüren. Sanki zamanı 20 sene ileri almışsın gibi canlandırtırsın… Gelenekler, kültürel aidiyetler, aile bağları, kültürel miraslar dediğimiz şeyler bugünden ne kadar daha değerli olacak o ileriki zaman diliminde, kişiler bugünü yaşarken bunun ne kadar farkındalar bir görseler… Çocuklarını büyütüp hayata hazırlayıp uzaklaşmasını seyredecekler. Çocuklarının, kardeşlerinin yanlarında, hep birlikte olduğu günleri özlemle anacaklar.

 

Birkaç nesil sonra kalacak mı aile büyüğünün evinde toplanan kardeşler, kardeş çocukları, yapılan bayram sohbetleri? Ne kadar büyük olacak aile sofraları?

 

Kardeş sayıları yıllar içerisinde azalırken ailelerde, belli ki çok da eski büyüklükte sofralar kalmayacak. Ancak onların ne kadar keyifli olacağı bugün bizim elimizde. Biz göstereceğiz bugün bayramda ziyaret yapılacağını, sohbetler edileceğini, kan bağına, aile kültürüne değer verildiğini çocuklarımıza… Model olacağız. O zaman daha yakınlaşacağız hayal ettiğimiz evimize yaşlandığımızda. Kardeşler, kuzenler, çocuklar, torunlar bir araya gelerek gelenekleri bizden görüp devam ettiriyor olacaklar. Bayram tatlısı yiyecekler hep birlikte…

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön