Yaz izni çalışan annenin suçluluk duygusuna ilaç!

Geçenlerde yine bir çalışan anne yazısı ve istatistikleri vardı bir dergide. Annelerin yüklerinden biri olan “Suçluluk Duygusu” hakkında madde madde analizler, yüzdeler…

 

Efendim yeni bir araştırmaya göre (Türkiye’de değil) çalışan annelerin yüzde 68’i evinin temizliği ile ilgili kendini suçlu hissediyormuş. Üstelik bu grubun arasında işlerinin yoğunluğu ve çocuğuyla ilgilenme oranı da daha fazlaymış. Yine genel grubun yarısı eşi veya başkasından yardım talep etmiyormuş. Çünkü çalışan annelerin yüzde 58’i “İyi anne evini temiz tutar” inancındaymış. Bir de aynı anneler sakinleşmek için de temizliğin işe yaradığını söylemişler.

 

Suçluluk duyduğu ve onu geren bir konu olan temizliği yapınca rahatlayacağına inanıyor anne… Yazıyı okurken aklıma geldi; Çok yoğun çalıştığım bir dönem suçluluk hissetmesem de tatil dönemimde yapılacaklar listesinin başına çalışma odamın kütüphane ve çekmecelerini ayıklamak ve düzenlemeyi koymuş, hatta bunun hayalini kurarken 1-2 kez kendimi yakalamıştım. O hayali kurarken dahi bir rahatlama hissetmiştim.

 

Eğitimlerde ve danışmanlık sürecinde bir sürü örnekte de görüyorum. Çalışan anneler için evde geçirilen birkaç izin günü yoğun iş dönemlerinde girdikleri, evle yeterince ilgilenememe psikolojisinden onları çıkarmak için gerçekten o kadar önemli ve motive edici ki… Hele toplumumuzda kadınlarımızın titizlikleri, aile adetleri ve görev anlayışları nedeniyle bu yukarıda bahsi geçen yüzdelerin daha da yüksek olduğunu da söyleyebileceğimize göre birçoğunun uzun bir yapılacak listesi ile izin dönemine girdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Ayrıca çalışan annelerin yazın okulları tatil olan çocuklarına da yeterli tatil ve yeterli ilgiyi temin etme kaygıları var. Şu araştırmada ev haricinde, çocuk ile ilgili sorular ve yüzdeleri de yer alsaydı kim bilir o rakamlar kaç olurdu?

 

Çocuk ve ev bir arada düşünüldüğünde haliyle akla anneyi bekleyen şu tehlike geliyor: “Zamanın her şeye yetmeyeceği korkusu.”

 

Anne yaz izninde çocuğuyla mı ilgilensin? Anne yaz izninde denizin güneşin keyfini mi yapsın? Anne akrabaları ile ilgili onu bekleyen görevlerini mi yerine getirsin? Yoksa anne o arada özlediği evinde zaman geçirme ihtiyacını mı tatmin etsin?

 

Çalışan annelerle ilgili şunu söyleyebilirim: İyi bir planla hepsini yapar anne. Beceriklidir, hızlıdır, birkaç işi aynı güne sıkıştırıp aradan çıkaracak yaratıcı formüllerde de ustadır. Hem çocuğuyla uzun zamandır oynamadığı oyunu oynar, hem evinde mis gibi reçel kaynatıp, pratik kekini pişirip kendini ve çocuklarını güzel kokularıyla mutlu etmesini bilir.

 

Hem güzel ve uygun bir yaz tatili planlar, hem o tatilin yolunu öyle bir ayarlar ki çocuklarıyla akrabaları buluşturan güzel bir ziyareti aradan çıkarır. Hem kendinin hem herkesin gönlünü yapar.

 

Çalışan becerikli bir anneye birkaç izin günü verin yeter. Hele bir de “mükemmeliyetçi” yönünü kontrol edebiliyorsa tamam. Yazın bu birkaç gün ona ilaç gibi gelir. Kalmaz suçluluk duygusu falan. Aile sevgisi onun terapötik enerji kaynağıdır. Bunu hissettiği tek bir an bile pozitife yöneltir onun tüm duygularını hemen…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön