Yaz kampına giden çocuklar

Sabah 6.00’da buluşma noktasına hareket ettiler. Ben kızımı evden uğurladım, bebeğim olduğundan, yardım amacıyla yakın oturan bir arkadaşının annesi aldı. Az önce telefon açtı. Nasıl yolda eğlenerek gittiklerini seslerden anlayabilirdiniz. 

 

Tabii ki olayın başı şöyle gelişmedi:


Okuldan bir haftalık, tatil yöresinde, karne gününden 2 gün sonra başlayacak olan yabancı dil ağırlıklı bir kampın duyurusu gelir. Detaylara ve fiyata bakılır ve 11 yaşındaki kız çocuğu gönderilir.

 

Keşke özellikle çalışan anneler için işler bu kadar kolay olsa. Onlar için yaz programı ayarlamak önemli bir iş, ekstra bir mesai. Bazı aileler için çocuğun evde veya yazlıkta, bir akrabada vs zamanını geçirmesi yeterli, bazıları için değil.

 

Biraz eğlenceli, biraz sportif, biraz da akademik olan, sosyal olunan yaz okulu planlaması yapma gereği duyuyorlar. Annelerle konuştuğumda yaz yaklaşırken bu konu önemli bir gündem, araştırılan bir başlık.

 

Ben de birçok anne gibi internet araştırmamı, yakın arkadaşlarının anneleriyle telefon trafiğimi yaptım, birkaç eğitimci arkadaşımı aradım.

 

Şehir içi yaz okullarından farklı olarak şehir dışına gönderilen yaz kampları gerçekten hem aile hem çocuk için çok eğitici bir deneyim. Çocuk için gelişimsel olarak hazır ise faydaları aşikâr. Kendine güven, sorumluluğunu üstlenme, 24 saat ebeveyninden ayrı bir ortamda önemli birçok farkındalık.

 

Aile için de ayrı kalmak aynı değerde bir yaşantı. Bizler de onların büyüdüğünü biraz daha kabullendiğimiz bir süreç yaşarız. Biraz karı-koca baş başa dinlenme, biraz kaygı ve evham, biraz çocuğum büyüdü memnuniyeti duygularını anlık geçişler ile deneyimleriz.

 

Dün son bir iki eksiğini tamamlamak için bebeği evde bırakıp alışveriş merkezine gittik. Sonra sevdiği kafede sevdiği soğuk içecekten ısmarladım. Oturduk ve bu kamp konusunda spontan sohbet ettik. Aslında ben gizliden bu sohbeti planlamıştım. Bazı mesajlarım vardı bu uzunluk ve uzaklıktaki ayrılık öncesi vermek istediğim.

 

Olabildiğince sıkıcı olmadan, hikayeleştirerek, kendi ilk gittiğim okul gezimden örnekler verip, onun ağzından aldığım bir iki görüşe eklemeler yaparak bu mesajlarımı vermeye çalıştım.

 

Yaz kampları çocukların kişiliklerinin gelişmeleri için gönderdiğimiz, onların anılarında önemli yerler edinecek anılar içeren yerler.

 

Kimimiz aile olarak buna henüz hazır değil, kimi aile bizden erken gönderdi. Bu yaz gidecekler ve daha sonra gitmeyi planlayanlar yanında bir de asla göndermem diyen ebeveynler de olabiliyor.

 

Biz faydasından yana bilgilerimiz ve hislerimiz doğrultusunda karar kıldık ve koruma duygumuzu kontrol altında tutma suretiyle gönderdik. Haftaya kızımızı dönüşte daha farklı bulacağız. Yaşlarına uygun kontrolün ve güvenliğin olduğu bir ortamda bu programdan anne-baba olarak yararlanacağız.

 

Burnumuzun direğinin ara sıra sızlayacağını bile bile…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön