Dünya Ebeler Günü

Dünyada başı çektiğimiz konulardan biri de ülkemizdeki sezaryen doğum oranları. Bu durumun bir sürü sebebi var. Kadın doğum doktorları da bu duruma çeşitli açıklamalar getiriyorlar.

 

Danışan annelerle çocukların doğum hikayelerini konuşurken veya anne olarak bulunduğum ortamlardaki annelerin paylaşımlardan aldığım nedenlere gelince:

 

Anneler sezaryen ile doğum yaparken ciddi bir bölümü kendi seçimleri ile sezaryen doğum yapıyor.

 

Seçenlerin büyük bir oranı maalesef normal doğum hakkında çok yanlış bilgi ve buna bağlı olumsuz duygulara sahip.

 

Sezaryenin daha az riskli, daha sağlıklı olduğunu düşünenler var.

 

Sezaryeni doğum yöntemi olarak seçmediği halde doktor önerisi ile bu yöntemle doğum yapanların bir kısmı yapılan telkinler hakkında bazı şüpheler taşıyor, normal doğum yapamadıkları için de üzüntü yaşıyorlar.

 

Etrafta normal doğumun artılarını, güzelliklerini, sezaryenin de risk ve eksilerini anlatan pek doktor yok. Doktorlar ancak işlerini yapıyor, bu tartışmaya girmeden hastalarının dilekleri doğrultusunda kontrolleri ve doğumları takip edip şartları elverdiğince gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Düzen yıllardır değişmeden gidiyor. Normal doğum oranı maalesef artmıyor.

 

Nisan ayı başında 2. çocuğum normal doğum ile dünyaya geldi. Her zaman normal doğum yapmayı istedim ve bu konuda şanslıyım.

 

Şansımı arttıran nedenleri de paylaşayım.

 

Birincisi normal doğum konusunda bilgili olduğum ve çok duygusal olarak çok isteyip psikolojimi bu doğrultuda hazırladığım için, ayrıca yurtdışında doğum yaptığım için ve en önemlisi doğumlarımı ebe desteği ile yaptığım için.

 

Normal doğum için ciddi tıp eğitimi almış kişiler ebeler. Yurtdışında birçok ülkede şu an uygulanan doktor-ebe ekip çalışmaları zamanında iyi bir şekilde sağlık sistemimiz içinde oturtulamadı, olumsuz sonuçların cezası da sadece ebelere kesildi. Artık sağlık sistemi dışına atılmış haldeler.

 

Ancak Sağlık Bakanlığı dile getirdiği gibi, eğer sezaryen oranını azaltmak istiyorsa rafa kalkmış ebelik sistemini revize edip hayata geçirmek zorunda.

 

Ebelerin olduğu sağlık sisteminde, normal doğumun faydaları ebeler tarafından ve destekleyici uzmanlarla annelere anlatılmalı.

 

Doğal doğum halkında aileler bilinçlendirilmeli, anneler ameliyatsız doğuma teşvik edilmeli, bebekler steril ameliyathane ortamında değil, doğal ortamda dünya ile ilk temaslarını yapmalı.

 

Bebeklerin bağışıklık sistemi doğum anı ile birlikte kuvvetlenmeye başlamalı, anne-bebek bağı hamilelikten sonra doğum ile daha da güçlenmeli, bebekler ilk güven ve bağlılık ilişkisini hemen o an kurmalı.

 

Anneler doğum sonrası psikolojilerini en olumlu şeklide yaşamalı, ailelerin ve sağlık sisteminin doğrudan ve dolaylı ekstra sezaryen maddi yükü azalmalı.

 

Hamilelikte ve doğumda anne adaylarına destek olan, normal doğum yaptırmak için motive olmuş, doğumlarının %90’dan fazlasını sezaryene ihtiyaç kalmadan, sağlıklı bir şekilde normal ve doğal yolla yaptıran, bilgi ve enerjisini buna yoğunlaştırmış bir meslek grubu olan ebelerin bu 5 Mayısta sesleri duyulsun, daha yakından tanınsın, değer ve işlevlerine de tekrar kavuşsalar Türk aileleri için ne güzel ve doğru bir şey olur demek istedim kısaca Dünya Ebeler Günü vesilesi ile.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön