Canım Eskişehir

Irmak’ın okulu ara tatildeydi geçen hafta. (Bazı okullarda ara tatil oluyor.) Biz de anne kız fırsat bu fırsat kaçtık. Önce Lüleburgaz’a kuzenime, sonra Eskişehir’e… İstanbul’da kalasım yoktu. Eskişehir ne zamandır aklımdaydı. Ne iyi etmişim de bu planı yapmışım.

 

Üç anne, üç çocuk hızlı trenle düştük yola. Orada da sadece her yere yürüyerek gittik. (Sazova Parkı hariç) Perşembe sabahı gidip Cuma gecesi döndük. Şimdi amacım, gördüklerimi yazmak değil. Bahsetmek istediğim konu farklı.

 

Bu yaz yurtdışındaydık akrabalarımızın yanında, bir kez sosyal medya hesaplarımda “burada korna sesi yok, yaya geçidinde herkes duruyor” diye yazdım, o kadar çok “ay meraklıysan git orada yaşa” yorumu geldi ki... Hemen olay başka yöne çekildi. Sanki ben gitmeyi istiyorum. Tersten anlamakta üstümüze yok! Bahsettiğim, medeniyetti aslında. Onun için de uzaklara gitmeye lüzum yok.

 

İstanbul’un hatırı sayılır, iyi semtlerinden birinde oturuyoruz. Korna sesinden cam açamıyorum. Toplam 5 saniye sürüyor Irmak’ı servisten almam, arkada korna kıyamet kopuyor. Ara sokakta karşıdan karşıya geçemiyorsun, ambulans geldiğinde ve bir hastayı araca bindirmeye çalıştığında arkadakiler söyleniyor. (Buna Irmak’la şahit olduk bu kış. Kar vardı, ambulans yolun ortasında bekledi sedyeyi, korna çalmayan kalmadı.) Kentsel dönüşümün tozunu, su dökülmeden yıkılan apartmanları saymıyorum bile. Sokaklarda kedi köpek kakaları, çöpler… Belediyeye de suç atamıyorum. Nereye kadar temizlesin? İnsan kendi çöpünü kendi temizlemeli önce. Bu bahsettiğim, en iyi semtlerden biri. Hani gelir seviyesi (çok önemliymiş gibi sanki) iyi olan!

 

Hızlı trenden indik, sırtımızda çantalar, otele yürüdük. 20 dakika gösteriyordu Google Maps. Şaşkındık. Çünkü… Sokakta ne çöp vardı, ne kaka, ne başka bir şey. Korna sesi az olduğu gibi, yaya geçidinde bize yol verdiler. Onca kalabalığa rağmen kimse bizi ite kaka geçmeye çalışmıyordu. Biz “anlatıldığı kadar var gerçekten” derken, ertesi gün daha da arttı şaşkınlığımız. Yine yürüyorduk çocuklarla ana caddelerden birinde. Bir baktık ambulans sesi. Daha kendisi yok, sesi var. Araçlar tek tek sağa çekti, dörtlüleri yakıp durdu. İlerleyen trafikte, henüz kendisini görmeden yol verdiler. Video bile paylaştım o sırada InstagramStory’de. Biz gerçekten, aslında olması gereken şey gerçekleştiği için şaşkın şaşkın izledik. Hani o yurtdışında çekilen videolar var ya sosyal medyada izlediğimiz, işte ona Eskişehir’de şahit olduk.

 

Sadece bu değil. Benimle yaşıt olanlar (39), büyükler hatırlar, eskiden elektrik direklerinde taksi çağırmak için sarı kutular olurdu. Basar düğmeye beklerdik. Sonra kaldırıldı hepsi. Çıktık Sazova Parkı’ndan, taksi beklemeye başladık. Haberimiz yok kutunun orada olduğundan. A bir baktık, tam yanımızda. Bastık. Aradan birkaç dakika geçince dedik “Yok herhalde çalışmıyor.” Durağın numarası yazıyordu üstünde, aradık. Dediler, “Geliyor.”  Plakasını söylediler. Yarım dakika sonra yanımızdaydı. Demek basıp basıp kaçan, kötüye kullanan yoktu ki, çalışıyordu işte.

 

Müzelerde müze kart geçmemesine bozulur mesela insan değil mi? Ne bozulması, tam tersi sevindim. Çünkü “Müzemizin bilet gelirleri engelli çocuklarımız ile kız çocuklarımızın eğitimine aktarılmaktadır” yazıyordu. (Misal, Balmumu Müzesi.) İnsan bir şey der mi? Tam tersi, daha fazla ödemek ister.

 

Hep duyuyordum, okuyordum da bu kadar beklemiyordum. Medeniyet uzakta değil, Eskişehir’de. Medeniyet lüks evlerin, lüks arabaların, bol sıfırlı maaşların olduğu büyük şehirlerde değil, eğitim seviyesinin yüksek olduğu yerlerde. Şimdi bana “ay git çok meraklıysan korna sesi olmayan Amerika’da yaşa” diyenler, aynısını Eskişehir için söylesin. Fırsat bulursam gitmezsem eşeğim!

 

Ben lüks ev, son model araba, lüks mağaza değil, birbirine saygı duyan insanları görmek, onlarla bir arada yaşamak, kızımı da öyle bir yerde büyütmek istiyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
28
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Mayıs 2017 Çarşamba 18:41

  Eskişehirli biri olarak teşekkür ederim bugün okudum yine avrupada en güvenli 2. Şehir seçilmiş yakışır memleketime

  Cevapla
 •  
  29 Nisan 2017 Cumartesi 12:03

  Sizi takdir ve tebrik ediyorum aynı zamanda düşünce yapınız ve bakış açınıza saygı duyuyorum Dört yıl Ankara yaşantımdan sonra şimdi Eskişehir'de yaşamaya başladım sözün özünü anlatmışsınız beynimi dinlendiren şehir

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 20:43

  Evet yazdıklarnız dogru 11 yıl yaşadım birde geceyi anlatın sokalta korkmadan yürürsünüz kimse size laf atmaz

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 19:49

  Gördüklerinizi paylaştığınız için bir Eskişehir'li olarak çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 17:05

  Mrb şebnem hanim bende bikac ay önce bianda karar verdik ve eşimle cumartesi sabah bindik hizli trene gittik pazar aksam dönmek üzere tamamen spontan plansiz bi gidisti iyi ki gittik iyiki o havayi soluduk sizin düşündüğünuz gördüğünuz herseyi birebir yaşadık harika idi insanlar mutluydu özet i

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 12:47

  Bu kadarmi güzel anlatılır biz kendi şehrimiz i anlatamiyoruz çok tekültürel birikimli kişilikler ancak gurur verir bizeşekkür ederiz sizin gibi kulturel

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 11:40

  bir eskişehirli olarak bende gurur duydum yazdıklarınızdan.bu şehrin içinde olup güzelliklerini görmeyenlere de ders olsun,toplu taşıma da sürünmeden çocuk yetiştirmek her mahallede parka gidebilmek masal şatosuyla parklarıyla haftasonunu değerlendirmek bizim için olağan hale geldi.her zaman bekleriz..

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 08:57

  Bende

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 07:10

  Bu güzel sözleri okumak İşitmez gurur verici.Her zaman bekleriz kapımız gönlü güzel olan herkese açık. Sevgilerimle......

  Cevapla
 •  
  20 Nisan 2017 Perşembe 04:11

  Derlerdi hep öğrenci kenti diye inanmazdım.Şanş mıdır bilmem geldim okuyorum ilk geldiğimde bazı cümlelerinizi bende kurdum kendi kendime.Bu yazıları okumak da çok mutlu etti her zaman bekleriz.Sevgilerimle :)

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön