Gidenin ardından...

Geçtiğimiz pazartesi sabahı gözlerimi açtığımda, gece yattığımdan çok daha farklı bir gündeme uyandım..

 

Dünya Game of Thrones finalini, buzdan duvarları, ejderhaları tartışırken, Taylor Swift denilen yılan, yılanlığını kabul etmiş, kendisine sokulan her lafa pabuç kadar dille cevap veren bir klip yayınlamış...

 

Twitter'a girdiğimde ise dizi spoilerı yer miyim yemez miyim diyemeden ünlü sunucu Vatan Şaşmaz'ın öldürüldüğünü okudum.

 

Yine bi "troll" eşşek şakası diye düşünüp adının etiketine tıklayınca durumun gerçek olduğunu farkettim. Olayın gerçekleşmesi ve benim görmem arasında 8-10 saat var ama sanki uzaydan geliyor gibiydim..

 

Soyadı üzerinden "Bu sefer şaşmadı" tarzı densiz espriler, otel odasında ölü bulunması sebebiyle türlü türlü senaryolar, öldüren kadının sosyal medya profillerinin eşelenip eski fotoğrafları, tweetleri üzerinden analizler...

 

Yahu bi soluklanın ya.

 

Daha dün "Murat Başoğlu olayı birinin canı yanmadan bitmeyecek" diye düşünüyorduk bir arkadaşımla. Konunun taraflarının üzerine o kadar gidiliyor, herkes o kadar fazla eşeliyordu ki bu skandalı, "Birileri kendini öldürmeden susmayacak bunlar" diye geçirmiştim içimden. Toplu linç kültürü içine işlemiş toplumun artık. Kana, ölüme aç gladyatörler gibi bağırıp çağırıyorlar. Ama ölüm de fayda değilmiş bu torba ağızları büzmeye, onu gördüm..

 

Neyse ki skandal konusunda bereketliyiz de, magazin figürü olan gencecik birinin ölümü bütün o ensest tartışmalarını durdurdu. Artık burnunu sokacak başka bi hayat, başka bir skandal düştü önlerine.

 

Dünyanın tartıştığı "tüketim toplumu" bizde başkasının hayatını tüketmek üzerine kurulmuş. Gizli olması gereken polis raporları, gizli kamera kayıtları ana akım medyada kendisine o kadar rahat yer buldu, o kadar çabuk ele geçirildi ve o kadar çabuk ağzımıza sakız edildi ki, bu olayda gerçekten acı çeken, üzülen yakınları, eşleri, akrabaları hiç kimse düşünmüyor.

 

Komik desen komik değil... Zaten ölünün arkasından ne komikliği allah aşkına? Cenazede selfie çekilenlerden sonra yeni güruh da bu "ölüm mizahı" yapan dangalaklar. Katil adına hesap açıp onun ağzından yazmanın neresi mizah? Milletin karısı kızı kimle ne yapmış ağzından düşürmeyenler bu ruh hastalarına tek kelime etmiyor. Katilin ağzından yazmak, daha cenaze kalkmadan ölü üzerinden "şakalar" yapmak sapıklığın dik alası.

 

Kınayacak o kadar çok hayat, ötekileştirecek o kadar görüş var ki, kendi ruhlarındaki çarpıklığı bu tür gündem maddeleriyle itebildikleri kadar derine itiyorlar.

 

Gerçek hayattan kaçmak için sığındığımız sanal alem üzerime üzerime geliyor bu ara...

 

Bu kötülüğün içinde yaşasan dert, ölsen ayrı dert...

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Eylül 2017 Salı 08:51

  mesaiye gelir gelmez ilk iş yazını okudum. tatil süresince bu olayı unutmuşum 3 günde aklımdan çıkmış oysa ki tatile girmeden ofiste günlerce bu konuyu konuşmuştuk. ölümü acıyı bile tüketmişiz bir tokat oldu bu yazın bizlere

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2017 Cumartesi 10:05

  ölüye bile saygısı olmayan korkunç bir toplum haline geldik allah sonumuzu hayır etsin demek isterim fakat pek içler acısı haldeyiz.

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2017 Cuma 17:27

  akıl sağlığını kaybetmiş o korkunç yorumları yapanlar hayırlı bayramlar

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön