Çağımızın vebası: İyi bir insan olma zorunluluğu

Twitter'da "vegan sucuk" duyarı yiyince geldi bana gelenler, oturdum bu yazıyı yazdım.

 

"Canın sucuk çekiyorsa sucuk ye, bunu yiyeceğine" demiştim vegan sucuk paketini görünce. Vay efendim insanların ne yediğine nasıl karışırmışımdan tut veganlığı en baştan anlatmaya kadar giden bi ton laf işittim.

 

Öylesine, düşünülmeden edilmiş, yazdıktan 10 dakika sonra unuttuğum bir şeydi aslında. O kadar sinirlenildiğini görünce şaşırdım. İnsanların benden ve karışlaştıkları/takip ettikleri her insandan ne istediğini, ne beklediğini anlamakta zorlanıyorum artık.

 

İyi görünmeye, duyarlı olmaya o kadar takmışız ki kafayı, gerçekten ne hissettiğimizin, ne düşündüğümüzün hiçbir önemi yok.

 

İyi görünelim yeter! Cuma günü dualar paylaşılsın, ulusal bayramlar kutlansın, kandiller, özel günler, ülke gündemi hepsine ayak uydurmak, duyarlı görünmek zorundasın artık.

 

Öyle görünmezsen, bu iyiliği ve duyarlılığı insanların gözüne sokmazsan ya vatan hainisin, ya da iğrenç gibi bir insan. Keşke ölsen. Zaten eleştirdiğin an hemen kapı gösteriliyor; beğenmiyorsan çek git!

 

Sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun da diyemiyorsun, seviyorsan git savaş diyor. Ortalıkta olmayan cepheye yollamaya çalışıyor seni.

 

Yaralı kediye yuva ararsın; hemen çıkıyor ordan bi çok bilmiş "E ama bi ton aç insan var!"

 

Ya arkadaşım konumuz o mu desen yine sen kabahatlisin. Kediyi görmezden gelsen de sen suçlusun.

 

Kan arama ilanını duyurursun, "E ama bizim okula kitap lazım."

 

Kitap yollarsın, "E atanamayan öğretmenlere de el at!"

 

Gözünden kaçar, ilgilenmek istemezsin, o an tersine gelir, bütün işsizliğinin sebebi seni bilir.

 

Mesela "beden olumlama" mı nedir bi şey çıkmış, koltukaltı tüylerini almayıp, bunu boy boy paylaşıyor kadınlar. Bi arkadaşım yollamış "ıyy bu ne ya" diye dedim sil şu mesajları bak bi gören duyan olur, adımız kadın düşmanına çıkar, kız kardeşlikten kovuluruz senin yüzünden!

 

Bu hareketin altında yatan düşünce baz olarak doğru olsa bana hijyenik gelmiyor demek gibi bir lüksün yok, hemen "eee kadının kadından başka düşmanı yok" etkiketini yiyorsun. Bana bu tüyleri almak dayatıldığı için ben aptal oluyorum, o davasının peşinde! E hani kadın gücü, beni niye üvey evlat gibi öteledin aynı görüşte değliz diye...

 

Bu tür yavanlıklar, yalan duyarlar o kadar çok ki. Yıldım artık bu sahte iyilerden.

 

Artık nasıl olduğumuzdan çok nasıl göründüğümüze, nasıl bir profil çizdiğimize o kadar takmış, o kadar paravan mükemmel insanlar yaratmışız ki, gerçekten öyle olduğumuza da inanıyoruz.

 

Bunu fark ettiğim an hem kendime, hem çevreme bir dur dedim. Çevresine, doğaya, insanlara saygılı bir bireyim ama ben de insanım arkadaş.

 

Güzel bir kadını kıskanıyorum, ben evde yatarken harika bir yemek yiyen birine imreniyorum, mutlu ilişkilere özeniyorum, sevmediğim insanların mutsuz olmasını istiyorum!

 

İnsanım en nihayetinde, robot değil.

 

İçe attığımız en insani duyguları kendimize bile itiraf etmeden, "dışarıya nasıl görünürüm, aman hakkımda ne derler" kaygısıyla kendi kendimizi harap ediyoruz.

 

Böyle yalan mükemmeller olmak için kendimizi kasacağımıza bazılarımız da "olduğu kadar" olsa mesela? Hayat bayram olmaz mı?

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 22:53

  Takma kocum ne yaparsan yap yaranamazsın

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 22:05

  Süper bir yazı insanlar sadece sosyal medya duyarlısı haline gelmiş.kendi hayatında duyarlı gibi göründüğü konular ile ilgili ne yapıyor bir sorsan kpca bir hiç.

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 19:20

  Koltuk alti kili almamak nedir ya??? Nasil kadinsiniz siz valla ben suan ilk defa duydum bunu. Oyle birsey mi cikmis. Ne sacma.. Ne cahilce.. Ne mantiksiz.. Yani artik yazacak birsey bile Bulamiyorum bu sacmaliga. Kadin dedigin temiz olur ya temiz. Koltuk altiniz bitlenince napcaksiniz?????

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 19:09

  Hay ağzına sağlık bacım. Ben afedersiniz ama bu tiplerin hepsini salak olarak nitelendiriyorum.herseye bi iyyy gözüyle bakıyor bunlar.et yersin Ayy hayvanlara yazık e bitkileri Napicaz o zaman. B 12 demir protein dersin mal mal bakar. Kılını bırakmış kadın hakları savunacak. Özgecani unutturma yeter

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2017 Salı 14:36

  En çok kanayan yaram bu ya resmen. Ben resmi bayramlari, cuma günlerini herkesin doğum gününü kutlamayi en sevmeyen insan olabilirim ama cuma gününde bir post paylaşmadığım için neredeyse dinsiz diyecekler.

  Cevapla
 •  
  01 Mayıs 2017 Pazartesi 02:26

  en güzeli bütün sosyal medya hesaplarını kapatmak. sahteden madrabazdan arınmış bir hayat.oh be!

  Cevapla
 •  
  29 Nisan 2017 Cumartesi 18:44

  İnsanların düşüncelerine göre yaşamaktan 'ben buyum' diyebileceğimiz özellikleri yitirdik.

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 12:53

  oh be koltukaltı kılı göstermenin saçmalığını nihayet biri vurguladı ağzını öpeyim.

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 11:25
 •  
  28 Nisan 2017 Cuma 08:02

  Çok beğendiğim bi yazı olmuş tebrike ederim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön