Emzirmek ya da emzirmemek...

Emzirmek... İlk kızımı 21 ay emzirdim. Sütüm olsun diye ilk sene gelsin tatlılar gitsin kısırlar, börekler şeklinde sağlıksız ama keyifli bir beslenme ile hiç kilo veremeden gezindim. Çok sevdim emzirmeyi, hiç gocunmadım, aksine şiddetle savundum, uykusuz kalmama sebepmiş, geceleri çocuğum onun yüzünden uyanırmış, dinlemeden, etmeden devam ettim. Biraz da o zamanki doktorumuzun “2 yaşına kadar emzirebilecek misin bakalım” gazı beni  nedense çok etkiledi. Tabi o zaman tecrübesiz, saftrik, aklı karışık, kendine bu konuda güvenmeyen bir anneydim. Sandım ki en doğrusu ve tek doğrusu bu. Emzirmeyi istemeyenleri de anlamadım o zamanlar, hatta pompa ile sütünü sağıp verenlere ya da erken bırakanlara burun kıvırdığım da olmuştur. 

 

Gelelim bugüne...

 

Emzirmemek... Artık küçük kızım 11 aylık olmak üzere ve ben emzirmekten çok sıkıldım! Bu sefer sağlıklı beslendim, sütüm olsun diye kasmadım. Kolayca kilo verdim. Geceleri çok sık uyandığı için 1,5 ay kadar önce gece emzirmeyi kestim. Çok da rahat ettim, her ne kadar bırakma kısmı yorucu geçse de, şu an daha az delikli uykulara kavuştuk. Gündüzleri 3-4 kere emiyor. Bir yandan ek gıdaya son sürat devam ediyoruz. Her şeyi veriyorum kızıma. Sadece sabah kahvaltıları sorunlu, yumurta, peynir yemek istemiyor. Hala ne istediğini bulamadım, deniyorum.  Et, yoğurt, sebze, meyveden oluşan bir günlük menü yapıyorum. Her gün çok mu yiyor derseniz hayır, ama yiyor bir şeyler, ben de istemezse ısrar etmiyorum. Bir ara minyon oluşuna, persentil hesaplarında hep küçük kalmasına takmıştım ama şimdi onu da aştım. Velhasılkelam, ana öğünümüzün yemek, ara öğünümüzün süt olduğu dönemlere geldik.

 

Hal böyleyken, yemek üstü kahve kıvamında süt emiyor. Ben bir yandan iki çocuklu hayat, bir yandan işlerim, bir yandan kendime zaman ayırma çabalarım ile emzirmeyi külfet olarak görüyorum bazen. Aaaa ne biçim ana, anne sütü en değerli şey, böyle bencillik olur mu diyenleri duyar gibiyim. Ama olur, bence bencillik değil, tam olarak hislerim, açıkça ve dürüstçe..

 

1 yaşını geçtiğimiz günlerde, eğer kızımda memeyi bırakmak ile ilgili bir ışık görürsem, bıraktırmaya karar verdim. Neden ışık görürsem diyorum, çünkü dişleri henüz çıkmadı. Diş çıkarma döneminde emmenin onu rahatlatacağını biliyorum. O dönemde onu mahrum bırakmak istemiyorum. Ama olur da böyle bir ihtiyacı olmazsa, diş çıkarma dönemi rahat geçerse, o zaman bırakacağım.

 

4 sene önceki ben ile şimdiki ben, bu konuda bile çok farklı düşünüyoruz.  Annelik hakkında büyük konuşmamaya sanırım en güzel örneklerden biriyim ben... me, myself and I...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 566

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2948

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2484

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1538

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4920

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön