Hamilelikte kalça ve bel ağrıları

Hamilelikte kalça ağrılarının ya da kalçadan başlayıp bacağa doğru yayılan ağrıların bir nedeni büyüyen bebeğin dolayısıyla rahmin siyatik siniri üzerine yaptığı baskı, bir diğer nedeni ağır kaldırmanın siyatik sinirinin yarattığı ağrıları tetiklemesi ve bence en büyük nedeni de, uzun süreli oturmalar, yanlış duruş ve postür bozukluklarıdır. Siyatik siniri; dördüncü ve beşinci bel omurlarımızdan başlar ve kalça içinden geçerek iki bacağımızın arka yüzü boyunca dizimize kadar iner. Buradan sonra çatallaşarak baldır kısmına yayılır. Belimizden ayak bileğimize kadar uzanan bu sinir, vücudumuzun en uzun siniridir.

 

Hamilelikte kalça ve bel ağrılarının tek nedeni siyatik sinirinin sıkışması değildir. Hatta çoğu kez her gebeye “senin ağrın siyatik” denir ve geçilir. Oysa kalça bölgesinde yaşanan ağrıların en yaygın görülen nedenlerinden biri de siyatik ağrısıyla aynı belirtileri gösteren leğen kemiği ağrısıdır. (Pelvic girdle pain)

 

Çoğu zaman sadece hamile olmak ve büyüyen rahmin baskısı siyatik ağrısına neden olmaz. Muhtemel olarak anne adayının omurgasında bildiği ya da bilmediği ve hali hazırda var olan problemler yüzünden ya da gün içinde siyatik semptomlarını tetikleyecek aktivitelerle uğraşılması bu tür ağrıları tetikleyebilir.

 

Hamilelik döneminde pilates derslerime gelen gebelerden en çok duyduğum, uzun süre ayakta durulduğunda ya da uzun süreli oturmalar sonrasında alevlenen ağrıların, ani dönmeler, otururken aniden ayağa kalkmalarla daha da artmasıdır. Bu ağrılar bazen sadece kalça içinde ve batıcı, bazen de bacağa doğru yayılan sinsi ağrılardır.

 

Hamilelikte kalça ağrısı ne zaman başlar? 

Kişiden kişiye değişmekle birlikte yoğun olarak 3. trimesterde görülür. Benim pratikteki tecrübem ise; 2. trimester itibariyle bu ağrıların yaşanabileceği yönünde. Anne adayının hamile kalmadan önceki fiziksel durumu, hamilelikte aldığı kilolar, egzersiz yapıp yapmadığı, uzun saatler oturması gereken işlerle uğraşması bu tür ağrıların yaşanmasına neden olabiliyor.

 

Hamilelikte yaşanan kalça ve bel ağrıları nasıl geçer? 

Hamilelikte doğru egzersiz en önemli ilaçtır. Değişen bedenin ihtiyaçlarına yönelik yapılan egzersiz seçimleri ile ağrılı gebe kısa sürede rahatlar, güçlenir. Bunun yanı sıra yüzme, osteopati, akupunktur, masaj terapisi, sıcak ya da soğuk kompres uygulamaları ve dinlenme siyatik semptomlarını azaltmak mümkündür.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Mart 2018 Perşembe 15:32

  selamlar benimde bel agrım bayadan beri var simdi 21 haftadayım belden kalcama kalcadanda bacagın eklemleri cok agrıyor calıstıgım içinde hiç oturamıyorum sürekli ayaktayım ne yapmam lazım bana bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2018 Salı 01:08

  Gebeligimin 39 haftasında yatagimin bazasini kaldırdıktan sonra sol kalcamda çok kötü ağrı oluştu.yürümekte zorlanıyorum aksayarak yürüyorum yada yürümeye çalışıyorum.ne oturabiliyor nede uyayabiliyorum.gebelik sonrası geçer mi yoksa ortopedi dr görünmeli miyim yardimci olur musunuz şimdiden tskrler

  Cevapla
 •  
  16 Ocak 2018 Salı 14:10

  Misafir yazıyor işte yukarda

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2018 Pazar 19:23

  Kalcam dan başlayıp ayak bileyime kadar çok ağrıyor isimide yapıyorum elimden geldi kadar uzun süreli oturamiyorum neden ağrır ya cv yazar saniz sevinirim

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön