Yalancı doğum sancısı

1872'de İngiliz doğum uzmanı John Braxton Hicks tarafından keşfedilen yalancı doğum sancıları ağrısızdır, düzensizdir, nadir de olsa anneye rahatsızlık verebilir. Tükçemize her ne kadar yalancı doğum sancısı olarak girse de, annelerin tanımladığı bir sancı değil daha çok bir sıkıştırma hissidir. Rahim kasları aynen doğumda olduğu gibi kasılır ve gevşer.


Henüz doğum başlamamıştır. Yani sancılar yoğun, sık ve uzun değildir. Rahmin bu hazırlık kasılmaları bir saat içinde dörtten fazla olmaz. Uzunlukları en fazla iki dakika sürebilir ama başladıktan otuz saniye sonra azalma eğilimindedir. Şiddetleri ve sıklıkları gitgide artmaz.


Neden yalancı doğum sancıları olur?

- Bu kasılmalar sırasında rahme ve plasentaya kan akışı artar.

 

- Dolayısyla bebeğinize giden oksijen miktarı artar.

 

- Bazı sağlıkçılar bu kasılmaların bedenin doğuma hazırlanmasının bir yolu olduğunu söylüyor. Rahminiz doğum için antrenman yapıyor. Sizde gevşeme çalışmaları ve nefes egzersizleri ile doğuma hazırlanın.

 

- Bu kasılmalar hamileliğin son haftalarında bebeğin başının doğum için uygun pozisyona girmesine yardımcı olur.

 

Braxton Hick sırasında bir aynadan karnınıza bakarsanız, rahiminizin nasıl kasıldığını ve hatta bebeğinizin rahim içerisindeki pozisyonunu bile görebilirsiniz.

 

Bu hazırlık kasılmalarını herkes hisseder mi?

Herkes hissetmez ama her kadının hazırlık kasılmaları olur. Hissetmek ya da hissetmemek tamamen rahminizin büyüklüğüyle alakalıdır. Bu yüzden çoğu kadın Braxton Hicks kasılmalarını gebeliklerinin son haftalarında daha çok hissederler, çünkü rahim büyümüştür. Oysa bu kasılmalar hamileliğin 6. haftası itibariyle başlayıp, 2. ve 3. trimester'alara kadar hissedilebilir. Önerim bu kasılmaları hissediyorsanız kafanıza takmayın, hissetmiyorsanız hiç takmayın.

 

Braxton Hicks herhangi bir soruna neden olur mu?

Olmaz, merak etme herşey yolunda. Bu hazırlık kasılmaları gebeliğinin doğal bir parçasıdır.

 

Bu kasılmalar rahatsızlık verirse neler yapmalı?

Hamileliğin son birkaç haftasında rahim iyice büyüdüğünden yalancı doğum sancıları/kasılmaları daha fazla hissedilebilir ve bu yüzden rahatsız ve gergin hissedersen;

- Pozisyon değiştir. Oturuyorsan ayağa kalk, hareket et, hafif bir yürüyüş yap.

 

- Yatmak istiyorsan sol tarafına yat ve bacaklarının arasına bir yastık koy. Kendini yastıklarla desteklemek gebeliğin son aylarında her zaman işe yarar.

 

- Bol bol su iç. Vücudunun susuz kalması (dehidrasyon) braxton hick kasılmalarına neden olabilir.

 

- Ilık bir duş almak rahatlatıcı olabilir.

 

- Mesanenin dolu olması hazırlık kasılmalarını tetikler. Tuvalete gidersen rahatlayabilirsin. (Aynı şey doğum süreci için de geçerlidir.)

 

- Rahatlatıcı nefes egzersizleri, ağrıyla baş etme yöntemleri gibi doğumda kullanacın teknikleri çalışmak için harika bir fırsat. Gülümse ve nefes al :)

 

Sonuç olarak hissettiğin kasılmalar düzensiz, sık sık gelmeyen, araları gitgide yakınlaşmayan, yoğunluğu hafif, uzunlukları her seferinde farklılık gösteren ve sen hareket edince rahatsızlık hissinin azaldığı ya da geçtiğini hissettiğin kasılmalarsa, biz buna yalancı doğum sancıları diyoruz. Ve bu kasılmalar rahim ağzının açılmasına neden olmuyor...

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön