Doğumda ağrı algısı-Mahremiyet ve destek...

Doğumda annenin hissettiği yoğun duygular, sancı, ağrı, dalga, baskı adını nasıl koymak isterseniz bu hisler, çevresel koşullara oldukça duyarlıdır. Doğum yaptığınız yer, yanınızda destek olan kişilerin davranışları sizin doğum dalgalarıyla olan ilişkinizde oldukça önemli bir rol oynar.


Öncelikle herkesin bilmesi gereken en önemli nokta, kadınların doğum yapmak için düşünen, soru soran, hesaplayan tarafının çalışmaması gerektiğidir. Doğumda kadının ihtiyacı olan aynen diğer memeli hayvanlar gibi yapmak, düşünmemek, kendini içgüdülerine teslim edip ilkel beynini uyandırmaktır.


Bunu başarabilmek için gerekli ortamı sağlamak aslında oldukça kolaydır. Öncelikle annenin mahremiyet alanının oluşturulması ve korunması gerekir.


Doğum yapan bir kediyi düşünün, kendisine gizli saklı bir köşe bulur. Karanlık ve sıcak... Kimsenin onu rahatsız edemeyeceği, sessiz bir sığınak, mahremiyet alanı olan doğum yeri...


Bir türlü uygulanamayan ilk kuralımız bu kadar da basittir aslında. Annenin rahat edebileceği, kendini güvende hissedeceği mahrem alanı ona hediye etmek, doğumda anneye destek olacakların ilk ve en önemli görevi olmalıdır. Ve bu kişiler bazen bir hayalet, bazen doğum yapan kadının annesi, bazen de kaybettiği dayanma gücünü gözlerinde göreceği, "Evet sen çok güçlüsün ve çok güzel başarıyorsun, bebeğini harika bir şekilde doğuruyorsun!" kelimelerini duyarak güçleneceği destekçiler olmalıdır.


Endişe, korku ve bunlar gibi negatif duyguların doğum alanında işleri yoktur. Bu negatif duygular oldukça güçlü ve bulaşıcıdırlar. Anne doğum destekçilerini seçerken öncelikle sakin, kendisine gerçekten destek olabilecek, doğumun ve kadının gücüne inanan, kendi doğum tercihlerine saygılı, pozitif bir ya da iki kişi seçebilirse harika olur. Kalabalık mahremiyeti bozar!


Mahrem alanda annenin doğum destekçisi olarak bulunan kişiler asla ona acıyan gözlerle bakmamalı, bunu anneye hissettirecek şekilde onunla ya da onun yanında başkalarıyla konuşmamalıdırlar, aksi taktirde doğum yapan kadın kendini çok daha güçsüz ve güvensiz hisseder.


Bu destekçileri seçerken yanlarında tamamen rahat edebileceğiniz, kendinizi doğumun zaman zaman yükselen, güçlenen dalgalarına kolayca bırakabileceğiniz, yanlarında içgüdülerinizi rahatça takip edebileceğiniz kişileri seçin. Unutmayın doğum bazen sesinizi biraz güçlü çıkartabilir ve bu sizin ilkel beyninizden vücudunuza yayılan "doğru yoldasın, bu sancıları bu seslerle geçeceksin" sinyalidir. Destekçiler bu sesleri çıkartmanız için bile size yardımcı olacak kapasitede olmalıdırlar.


Bunun tam tersinin yaşandığını düşünün, kalabalık ve endişeli destekçiler odada dolaşıyor. Anneyi destekleyecekleri yerde neredeyse anne onları destekliyor. Korkuyorlar ve korkuları anneye bulaşıyor. Bulundukları oda apaydınlık, bolca yükselen insan sesine arada çalan telefonlar eşlik ediyor. Bir de odaya zırt pırt giren hastane personeli yüksek volümden acıyan gözlerle kalabalığa ve anneye bakıyor. Kalabalık, bir yardım dilercesine odaya giren sağlık personeliyle konuşuyor "Kurtarın kızımı, çok ağrısı var, daha ne kadar sürecek, daha çok acıyacak mı..." klasik kurulan cümleler...


Bu senaryodaki kadın, doğum sancılarını çok şiddetli geçirebilir, doğal doğum yapma olasılığı azalır ve buna kuvvetli ölçüde çevresel faktörler ve yarattıkları korku, stres, gerginlik sebep olur.


Siz siz olun doğum yaparken mahremiyet ortamınızı iyi kurun ve destekçilerinizi iyi seçin. Unutmayın bu, doğum dalgalarınızı daha hafif ya da daha sert hissetmenizi sağlayabilecek ilk basamaktır. İkinci basamak da haftaya...

Facebook Yorumları
Yorumlar
8
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Ekim 2017 Pazartesi 13:24

  Tesekkurler icim rahatladi biraz daha bilgi almis oldum

  Cevapla
 •  
  11 Nisan 2016 Pazartesi 00:37

  Gercekten cok dogru mahremiyet bolgesi cok onemli

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2016 Çarşamba 10:31

  yazdıklarınız çok güzeldi bilgilendirdiğiniz için tşklr.

  Cevapla
 •  
  14 Kasım 2015 Cumartesi 15:35

  Çok güzel şeyler yazmışsınız teşekkür ederim çok rahatladım

  Cevapla
 •  
  14 Ekim 2015 Çarşamba 01:49

  Çok güzel di teşekkürler

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön