Dünyanın en keyifli meditasyonu

Keyifli, çünkü işin içinde gülmek var. Daha doğrusu, gülümsemek. Kökeni Tao öğretilerine dayanıyor. Orijinal adı “İçsel Gülüş Meditasyonu”. Amaç, vüduzunuzun her organına o gülüşü taşımak. Ben bunu ilk duyduğumda, tepkim “Nasıl yani?” olmuştu. Nasılını anlatayım şimdi biraz…

 

Gülümsemenin yarattığı olumlu etkiler malum. İlişkilerinizi güçlendiren, bulunduğunuz ortamı dönüştüren bir etkisi var. İşte bu meditasyon tekniği de bu olumlu etkiyi vücuda ve zihne şifa vermek amaçlı kullanıyor. Aslında son  derece basit ve bir o kadar da etkili bir teknik:

 

- Sandalye ya da minderde rahat ama dik bir şekilde oturun. Elleriniz avuç içleri yukarı bakacak şekilde dizlerinizin üstünde, omurganız mümkün olduğu kadar dik olsun. Gözlerinizi kapayın ve derin bir  nefes alıp gevşeyin.

 

- İçsel anlamda vücudunuza bir tarama yapın ve hangi bölgelerde gerginlik ve sıkıntı olduğunu fark edin. Bu bölgelere odaklanarak derin nefes alıp vermeye devam edin. Her nefeste biraz daha rahatladığınızı ve stresinizden arındığınızı hissedin.

 

- Gözlerinizin arkasındaki bölgeye odaklanın. Derin nefeslerle bu bölgeyi rahatlatırken, içsel bir gülümseme hissine yoğunlaşıp, bunun verdiği rahatlığı fark edin. Bu hissi yaratmakta zorlanıyorsanız gözünüzün önüne gülen bir çocuğun yüzünü getirmeyi deneyin. Mutlu bir çocuğun gülümsemesinin enerjisi, gözlerinizin arkasındaki bu bölgeye yavaşça yayılsın.

 

- İçsel gülümseyişin etkisini biraz olsun yakaladığınızda, bunu yavaşça tüm vücudunuza yönlendireceksiniz. Şifalı enerjisinin adeta bir akarsu gibi tepeden tırnağa sizi temizlediğini ve arındırdığını düşünün.

 

- Omuriliğinizin merkezinden akarak kalbinize,akciğerlerinize,sonra midenize ve dalağınıza (sol tarafınızda kaburganızın altındaki bölgeye odaklanın) yavaşça bu enerjiyi taşıyın. Sonra karaciğerinize (sağ tarafınızda kaburganızın alt bölümüne), böbreklerinize (kaburgalarınızın arkasındaki bölgeye),bağırsaklarınıza (karın bölgesine) ve jenital bölgenize bu hissi taşıyın.

 

- Son olarak da bacaklarınıza v ayaklarınıza doğru bu enerjinin aktığını ve dokunduğu her noktaya şifa getirdiğini hayal edin. İki elinizi kalbinizin üstünde birleştirerek, anın içinde kalarak kalbinizde bu içsel gülüşü yaşatarak meditasyonunuzu sonlandırın.

 

Hiç meditasyon yapmamış olanlar için “gözünde canlandırma” kısmı biraz zorlayıcı olabilir ama biraz sabrederseniz o hissi yakalamak mümkün.

 

Sevgiyle kalın,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön