Mışıl mışıl bir uyku için...

Bugünlerde herkes uykusuzluktan şikayetçi. Günlük hayatın stresi, gerek iş hayatında gerekse ilişkilerde yaşanan zorluklar  ve boyumuzu aşan sorumluluklar çoğaldıkça, yatakta dönüp duran kesimin yüzdesi de artıyor. Uykusuz, mutsuz,yorgun bir şekilde ortalıkta dolaşan ve hem kendine hem etrafa tehlike teşkil eden  onca kişiden birkaçına dahi yararım olsa kârdır diye düşünerek, biraz bu konuya yer vermek istedim. Dünyaca ünlü Mayo Clinic’te yapılmış olan bazı araştırmalara göz attım.

 

Gördüm ki, uykusuzluk hafife alınacak bir problem değil. Kronik bir hal aldığında ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bu sorunların başlıcaları; kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve obezite. Uykusuzluk sonucu hormon seviyelerinde görülen değişimler ise metabolizmayı, iştahı, hafızayı, konsantrasyonu, stres seviyesini ve ruh halini olumsuz yönde etkiliyor.

 

İyi bir uyku için şu noktalar önem taşıyor:

 

 • Yatağa yattıktan sonra 15 dakika içinde uykuya dalamadığınız taktirde, kendinizi zorlamak yerine kalkın bir şeyler yapın. Uyumaya çalışmanın yarattığı stres her şeyi daha da zorlaştırıyormuş.

 

 • Her gece uyumadan önce uygulayacağınız belli bir rutin oluşturun.  Bu rutine başladığınız anda beyine giden mesaj “Hadi! Uyku vakti geldiiiii!” şeklinde oluyormuş. Mesajı alan beyin de konunun gereğini yerine getirerek gerekli hormonları salgılıyormuş. Ilık bir duş almak, kitap okumak veya  sakinleştirici bir müzik dinlemek baş sıralarda yer alan aktiviteler.

 

 • Nikotin, alkol ve kafein uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Özellikle kafeinin etkisi 9 saate kadar sürüyormuş.

 

 • Yatak odasında televizyon önerilmiyor. Hatta mümkün olduğu kadar elektronik cihazlara yer vermemeniz en ideali.

 

 • Gün içinde pek hoş gelen keyifli ve uzun “şekerlemeler” gece uykusunun kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.  Biraz olsun kestirmeden yapamıyorsanız bu uykunun öğleden sonra olmasına ve süresinin 10 ila 30 dakika arasında kalmasına dikkat edin.

 

 • Gün boyu yapılan spor aktiviteleri gece uykuya dalmayı kolaylaştırsa da, aktivitenin yapıldığı saat önemli. Uykuya yakın bir saatte yapılırsa vücuda enerji veriyor ve dolayısıyla da uykuya dalmayı zorlaştırıyor. İdeal olan, günün ilk yarısında egzersiz yapmak.

 

 • Sorumlulukların ve ertesi gün yapılacakların listesi uzadıkça yastığa kafayı koyduğunuzda  aklınıza üşüşen şeylerin sayısı da artıyor.  Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için başucunuzda küçük bir not defteri bulundurun. Birden hatırladığınız ve sabaha kadar unutursam diye endişelendiğiniz bir şeyler aklınıza üşüştüğünde hemen bunları not alın ve endişelenmeye son verin.

 

 • Oksijenin rolü büyük. Yatak odanızı her gün havalandırmayı ihmal etmeyin.

 

İşte böyle… Sizi bilmem ama ben koyun saymayı hiçbir zaman beceremedim. Saçma geliyor, koyunlara konsantre olamıyorum ve daha çok uykum kaçıyorJ. Yatmadan bir fincan papatya çayı içmek aklıma yatıyor ama.

 

Herkesin kendine göre yöntemleri var. Ben sadece bazı bulguları sizinle paylaşmak istedim. Her gecesi huzurlu, mışıl mışıl uykularla dolu bir hafta diliyorum.

 

Sevgiyle kalın.

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön