''Önce kendi hayallerin... ''

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, her yaş döneminde karşımıza çıkan belirli soru kalıpları vardır... Mesela yaşınız kemale eridiğinde, sürekli olarak ''Ne zaman evleneceksin? '' sorusu ve türevleri ile karşılaşırsınız. Evlenirsiniz, bu sefer de ''Çocuk ne zaman?'' soru kalıbı devreye girer. İlk çocuk olur hop ''İkinci çocuğu düşünüyor musunuz?'' sorusu gelir. Fakat, öyle bir soru vardır ki, şu hayatta karşılaştığımız en ilginç ve en zamansız sorudur: ''İlerde ne olacaksın?''

 

Daha küçücük bir çocukken karşımıza çıkar bu soru. Biz de, sanki önceden hazırlanmış gibi,  öyle ustalıkla ve güzel cevaplarız ki, o anda yakınımızda kim varsa yada o ara hayranlık duyduğumuz bir amca veya teyzenin mesleği ne ise, hemen onu söyleyiveririz: ''Ben öğretmen olacağım. Yok yok vazgeçtim, doktor. '' Ya da bir film izlemişizdir ve ''Astronot olacağım ben'' derken buluveririz kendimizi. Ve işte o an çark dönmeye başlar.. Hayatta olduğumuz birkaç yıl içinde aklımıza bile gelmeyen ilerde ne olacağımız sorusu aklımıza düşüverir.. 

 

İlk olarak akla düşen cemre, sonrasında hayallere düşer. Kendimizi sürekli olarak farklı mesleklerde hayal ederiz. Bir bakarız doktor olmuşuz. Yok ama kan görmeye dayanamadık, değiştirelim hemen ve avukat olalım. Peki ya suçluları savunmamız gerekirse, yok bu da olmadı... En iyisi iş kadını ya da iş adamı olmak. Bak, Murat Abi ve Ayşe Abla ne kadar güzel giyinip sabahları mutlu mesut gidiyorlar işlerine...

 

İş sadece bizim hayallerimize kalsa yine iyi de, işin içine bir sürü akıl girer. Anne başka bir şey söyler, baba başka bir şey, öğretmen ise bambaşka bir şey..  Karar vermek elbette kolay değildir ama en kötüsü nedir biliyor musunuz, bu sorunun cevabını anne veya babamızın gerçekleştiremediği hayallerinde bulmak ve o hayalleri alıp kendimizin hayali yapmak!

 

Nasıl olur böyle bir şey demeyin. Basbayağı oluyor. Geçen hafta bir yarışma programında bir kızcağız ağlaya ağlaya ''Ben bugün babamın hayalini gerçekleştirdiğim için inanılmaz mutluyum. Babam bütün hayatı boyunca sahneye çıkmak ve şarkı söylemek istemiş, işte ben şu an onun hayalini gerçekleştiriyorum. '' dedi ve ben o an karar verdim ki kendimize ve çevremize yapabileceğimiz en kötü şeylerden biri başkasının hayalini gerçekleştirmek.

 

Mutlaka görmüşsünüzdür; uçaklarda tehlike anında önce kendi maskenizi sonra yanınızdakinin veya çocuğunuzun maskesini takın diye uyarı yaparlar. Yani hayatta kalma şartlarından en başlıcası önce kendinizin iyi olduğundan emin olmanız sonra çevrenizdekilere yardım etmenizdir. İşte tıpkı bunun gibi meslek seçiminde de diğer tüm seçim ve kararlarda olduğu gibi en önemli şey öncelikle kendi hayalinizi gerçekleştirmektir. İnanın eğer kendi hayalinizi gerçekleştirmezseniz sonrasında başkasının hayallerini gerçekleştirme şansınız hiç ama hiç kalmaz.

 

Size çoğu zaman olduğu gibi kendimden bir örnek vereyim. Annem, kendimi bildim bileli eczacı olmamı isterdi. Sebebi ise kendinin eczacı olmak istemesiydi. Ben iyi ki onun bu hayalini kendi hayalimmiş gibi alıp gerçekleştirmedim. Eğer gerçekleştirseydim, şu an ne kendi hayallerimi ne de annemin hayallerini gerçekleştirme şansım eminim ki olmayacaktı.

 

 

Önce siz iyi olacaksınız ve kendi hayallerinizi gerçekleştireceksiniz ki, sonra başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için motivasyonunuz olsun. Çocuklarınızın da hayallerini gerçekleştirmelerine izin vereceksiniz ki, sonra onlar bir bir sizin hayal ettiğiniz şeyleri size yaşatsın..

 

 

***

 

İşinizde mutlu değil misiniz? İş hayatı ile ilgili öğrenmek istedikleriniz mi var? Ya da sadece fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse e-postalarınızı aşağıdaki adreslerden birine mutlaka bekliyorum.

 

isimlemutluyum@mujdeozenen.com

diyelim@isimlemutluyum.com

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön