Merkür geriliyor, yarım kalmış işleri tamamlama vakti

Alimlerin alimi, tanrıların habercisi Merkür, (nam-ı diğer Hermes), ne çocuktur, ne de yetişkin, ne dişidir ne de erkek. Ne iyidir ne de salt kötü…  Merkür, ayrımların eşiğinde durur ve sınırları simgeler. Ölümle yaşam, gün ile gece, gökyüzüyle yeryüzü, dostla düşman, hayalle gerçek, geçmiş ve gelecek gibi karşıtlıklar arasındaki mesafeleri eriten, tarafsız bir rolü vardır.

 

Merkür bin bir dil bildiğimiz halde birbirimize karşı sağır ve dilsiz olmamızın çelişkisidir. Rastlantısallık ve olasılıklardır. Açık mı kapalı mı belli olmayan, ardında bir cevap aradıkça, yeni bir soru işaretiyle karşılaştığımız gizemli bir kapıya benzetilebilir.


18 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Merkür retrosuyla birlikte, geçmiş kendi hesabını asla ödemeyen ama muhabbetini sevdiğimiz bir dost gibi kapımızı çalmaya hazırlanıyor. Aniden kaybettiklerimizi, sürpriz bir şekilde bulabileceğimiz bu evrede, yaşanmış olanla şu anda yaşanan arasında kıyaslamalar yaparak, zayıflıklarımızla ve hatalarımızla yüzleştiğimiz bir mola vereceğiz.

 

Retro gezegenin geçmişte sonuçlandıramadığımız, askıda kalan meseleleri gündeme getiren de bir etkisi vardır. Bu dönemde bir şeyleri aceleyle oldurmaya çalıştığımız her sefer, bizi yavaşlatan ve engelleyen faktörlerle karşılaşabiliriz. Genelde gerçekten dinlemediğimiz için birbirimizi yanlış anlar, üzerine kafa yorulmamış fevri kararlar alabiliriz.


Bizi dışarıdaki dünyayla iletişime ve ilerlemeye teşvik eden araçlar arızalanabilir, çünkü Retro Merkür evresi en çok da kendimizle bağlantıya geçmemiz gereken dönemdir.  Yeni şeylere başlamaktan ziyade, varolan yarım kalmış işlerimizi tamamlamamız gerekir.


Dilenmemiş özürler, edilmemiş teşekkürler akla gelecektir. Biz arayıp bulmasak bile, herhangi bir rastlantı nedeniyle geçmişin ihtimallerini ve özlemlerini sakladığımız sandık açılabilir. Eski sevgilinizle, uzun zamandır görüşmediğiniz kardeşinizle ya da ahbabınızla yollarınız kesişebilir. Böylece geçmişi analiz etmenize neden olacak yeni bilgiler edinebilirsiniz. Ama bir cevap ararken, yeni bir soruyla da karşılaşabileceğinizi akıldan çıkarmayın.

Ne demiş Özdemir Asaf;

"Baharda kışı,
Kışın da baharı özler insan.
Ne uzaksa onu özler...
Kavuşmak şart mı? Boşver!
Bazı şeyler yokken güzel. "

Cesaret ve umutla...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5476

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3291

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 909

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 558

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2406

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön