Belki şehre bir renk gelir vandallar üzerini boyar!

‘ESTETİK’ dendi mi akıllarına binalarının dış cephelerine ‘betebe’ ile karanfil ya da gemi resmi yaptırmak, ‘maşallah’ yazdırmak gelen vatandaşlarımızın, Fransız sokak sanatçısı JR’ın, ’Şehrin Kırışıklıkları’ projesi çerçevesinde Balat’taki eski yıkık binaların duvarlarına uyguladığı fotoğrafların üzerini gri boyayla boyaması şahsen beni pek de şaşırtmamıştı... Zaten duvar yazısı dendi mi, “Buraya çöp döken eşektir”, “Buraya işeyen öküzdür” gibi özlü deyişleri olan bir ülkeden bir Banksy çıkmasını beklemek de saflık olur doğrusu!

 

Neyse kentin duvarlarında ‘sanat eseri’ gördü mü eli ayağı titreyen, vücuduna bir kaşıntı gelen, “Ulan n’apsam da bu işi yıkıp murdar etsem” diye derin düşüncelere dalan ‘sanatın ve sanatçının düşmanı’ bir grup vatandaşımıza harika bir haberim var!

 

SIKICI HAYATI RENKLENDİRMEK

Kipling firması dünyanın dört bir yanında 50 kenti dev bir oyun bahçesine döndürmek için ‘Spark Your City’ adında bir kampanya başlatmış. Proje kapsamında gündelik kent yaşamında ‘neşeyi’ biraz olsun ateşlemek için yine dünyanın dört bir yanından davet edilen ‘yaratıcı kadınlar’ en beklenmedik köşelere uygulayacakları ‘eserleriyle’, yaşadıkları şehirlere ‘değer’ katacak ve hayatımızı renklendirecek... Dedim ya amaç insanları bir parça olsun sıkıcı ‘gündelik rutinleri’nin dışına çıkarıp yüzlerine küçük birer tebessüm yerleştirebilmek.

 

SANATSEVERLER GÖZÜNÜZ AYDIN!

Bu çerçevede ilk ‘kıvılcımı’ eski BBC 1 Radio DJ’lerinden Gemma Cairney, dün Londra’da çaktı! Londralılar dün sabah Londra Köprüsü’nde her gün görmeye alıştıkları sıkıcı gri kaldırımlar üzerinde değil, Cairney’in gökkuşağı renklerine boyadığı bir kaldırımda yürüdü. “İç karartıcı bir pazartesi sabahında insanlar bir parça tebessüm etsin istedim” diyen Gemma Cairney’i televizyoncu Helen Skelton takip edecek...

 

Skelton’ın ‘hepimizin içindeki maceracıyı ortaya çıkaracağı’ uygulamasının ardından Berlin’den Paris’e, Antwerp’ten Roma’ya kadar 50 kentte 1000’e yakın proje gerçekleştirilecek.

 

İşte bizim ‘sanatsever’ vatandaşlarımıza müjdem de burada devreye giriyor! Gözününüz aydın 50 kent arasında İstanbul da var!

 

Tam tarih veremiyorum ama yakında üzerini ‘gri boyalarla boyayabileceğiniz’ nefis sokak resimleriniz olacak!

 

Neşe, keyif, eğlence bizim neyimize! 2 yıldır şehrin ortasında ‘gri bir çöl gibi’ duran Taksim Meydanı neyimize yetmiyor değil mi!

 

Vandal kardeşlerim şimdiden elleriniz dert görmesin!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön