Jedi değil cihatçı Luke!

Aslında bugün oturmuş size bu satırları yazmak yerine bir Jedi Şövalyesi olarak evrenin selameti için kötülerle mücadele ediyor olabilirdim! Çünkü 11-12 yaşında, daha ‘hayat’ denen bu manasız şeyin ne olduğunu bilmediğim yıllarda, kalbim ‘Güç’ün aydınlık’ tarafı için çarpıyordu. Matematikle hayat bilgisi dersi arasındaki 10 dakikalık teneffüste beslenme çantasının kapağını açmadan aç-susuz okulun bahçesine çıkıp ağaç tepelerinde ‘kötünün de kötüsü Sith’leri’ kovalayan cevval bir Jedi Şövalyesi’ydim ben...

 

‘Hayat’ denilen mendebur ilk tokadını işte bu teneffüslerden birinde attı bana. Yine ‘Darth Vader Gökhan’ı kovaladığım bir gün ağaçtan düştüm. Sol kolumda bir kırık, 2 platin çivi, 11 dikişle “Ulan iyi adam bendim. Darth Vader düşmeliydi” diye öfke ve haset içinde evde yatarken, ‘Güç’ün karanlık’ tarafıyla tanıştım...

 

Kim Sith, kim Jedi?

Şimdi siz bu satırları okurken tüm dünyada 10 yıldır uykuda olan ‘Güç’ uyanmış olacak! Dünya o uykuya daldığındakinden çok farklı bir dünya artık... O mışıl mışıl uyurken kim Jedi, kim Sith iyice birbirine karıştı. Her şey ‘aydınlıkla-karanlık’ arasında gidip geliyor. Kolumdaki dikiş izi aynı ama ben bambaşka bir adamım... ‘Darth Vader Gökhan’ı uzun bir zaman önce, çok çok uzak bir galakside bıraktım!

 

Sen de mi Luke!

Günlerdir internette, dergilerde, gazetelerde neredeyse birlikte büyüdüğüm ‘Star Wars’ serisinin yeni filmi The Force Awakens’la (Güç Uyanıyor) ilgili teoriler okuyorum. Bunlar içinde en çok ilgimi çeken okul bahçesindeki bir ağacın dibine gömdüğüm ‘gönlümün kahramanı Luke Skywalker’a ne olduğu konusu. Filmin fragmanlarında ve afişinde görünmeyen Luke’la ilgili çeşit çeşit senaryolar uyduruluyor. Ve en güçlü senaryo, ‘babası Darth Vader’la birlikte ‘Sith Lordu İmparator’u öldürüp Güç’e denge getiren ‘Genç Jedi Luke’un ‘Karanlık’ tarafa geçtiği yönünde... Bunu ilk okuduğumda içimden “Sen de mi Luke!” diye isyan ettim doğrusu.

 

Terörist skywalker

Decider.com’da okuduğum bir analize göre ise Luke zaten bir Jedi değil ‘cihatçı’ymış! Dedim ya dünya artık ‘Güç’ün uykuya daldığı dünya değil; haliyle ‘karanlık tarafa geçen Luke’un da günümüzde bir ‘Sith’ değil ‘cihatçı’ olması normal! Neyse şaka bir yana, sitedeki yazıya göre ‘ObiWan Kenobi’, gezegeninde amcası ve teyzesiyle yaşayan ve ‘Galaktik Akademi’ye gitme hayalleri kuran Luke’u alıp ‘Üstat Yoda’yla birlikte ‘radikal bir terörist’e dönüştürmüş!? Onlara göre Luke, Journal of Homeland Security’den Anthony Stahelski’nin tarif ettiği ‘gençlerin radikalleşme kriterlerine bire bir uyuyor:

■ Büyüme çağında baba eksikliği.

■ Evin dışında bir ilişki kurmada zorluk.

■ Kendisini kabul eden ve liderlik sunan bir grupla buluşma.

Tüm bu özellikleri üzerinde barındıran Luke Skywalker’ın tıpkı günümüzde terör örgütlerinin peşinde olduğu, ‘sevgiden yoksun, izole olmuş gençlerden biri’ olduğu söyleniyor.

 

Olağanüstü güvenlik

Önceki gün ‘The Force Awakens’ın Los Angeles’taki galasında alınan güvenlik önlemlerini okurken aklımın bir köşesinde hep ‘Cihatçı Luke Skywalker’ ışın kılıcını sallayıp duruyordu. 2 Aralık’ta San Bernardino’da yaşanan katliamın ardından gerçekleşen galaya katılan Star Wars fanları metal dedektörlerden geçirilmiş, üstleri aranmış. Bu kadar yoğun güvenlik önleminin ABD’deki bir gala için ilk olduğunu söyleyenler var. Özel güvenliklerin yanı sıra Los Angeles polisi galanın yapıldığı sinemanın etrafında 70’ten fazla polis görevlendirmiş. Bomba arama köpekleri gala salonunda arama yapmış. Filmin yapımcısı Disney davetlilere yolladığı mail’lerde, kendi güvenlikleri için ‘Darth Vader’ ya da ‘Stromtrooper’ maskeleri, ışın kılıcı ya da ışın tabancası gibi oyuncaklar getirmemelerini rica etmiş.

 

Güç bizimle olsun

Dedim ya ‘Güç’ bugün uyanıyor! Gözlerini açtığı bu dünyada onun ‘aydınlık tarafı’ her zamankinden daha çok lazım bize. Çünkü çok uzun zaman önce değil bugün, çok uzak bir galakside değil burada, dünyamızın her tarafında savaşlar, terör eylemleri yüzünden ‘karanlık’ yükseldikçe yükseliyor. Luke Skywalker’ın bile ‘karanlık taraf için ışın kılıcı salladığının’ iddia edilebildiği bir dünyada tıpkı 40 yıl önce olduğu gibi ‘Yeni Bir Umut’a ihtiyacımız var. Ne diyeyim umarım gelecek günler daha ‘aydınlık’ olur... Güç bizimle olsun...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön