Erkek adam ayrılık acısı çeker!

Binghamton Üniversitesi’nden Craig Morris muhtemelen Edip Cansever’in ‘Her Sevda’ şiirini okumamıştır. “Her sevda başlangıçtır bir yenisine...” dizesinden haberi bile yoktur eminim... İşte Bay Morris, bu şiirden habersiz bir araştırma yapmış. Araştırmalarının sonucunda da ‘hep bir yenisine başlangıç olan sevdaların’ bitişlerinde hangi cinsin daha çok acı çektiği ortaya çıkmış.

 

Kadın ve erkeğin bir ayrılık sonrası çektiği acının farklı olduğunu belirten Craig Morris, “Ayrılık kadınları çok daha ağır yaralıyor ancak erkekler daha uzun süre acı çekiyor” diyor...

 

Kadınlar yatırım yapıyor
Araştırmaya göre yanlış bir kişiyle yaşanan ilişkide kadınların kaybedecek daha fazla şeyi oluyor. Bu yüzden de ne kadar acı verirse versin ilişkinin bittiğini hemen kabullenip yeni bir partner bulmaya çalışıyorlar.


Cansever’in;
“Baksak ki unutmuşuz günün birinde her şeyi
Ne o sevdalar, ne olumsuz sözler kalmış...”
dizeleriyle hiç karşılaşmamış Sayın Craig Morris, kadınların ilişkiyi geliştirmek için erkeklerden daha çok yatırım yaptıklarını belirtip ekiliyor: “Basit romantik bir yakınlaşma kadını 9 aylık bir hamilelikle baş başa bırakacakken, erkek olay yerinden anında ayrılıp gidebilir...”


Bu bilgiler ışığında 96 ülkeden 5705 kadının katıldığı bir araştırmadan kadınların ilişki bittiğinde erkeklerden daha çok acı çektiği ortaya çıkmış.

 

Arkadaşlar yardım ediyor
Buraya kadar ‘erkekler için saçlarını süpürge eden zavallı kadınların öyküsü’ gibi ilerleyen araştırmanın bundan sonrasında ise ilişki bittiğinde ‘erkeklerin sürüm sürüm süründüğü’ gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Kadınlar, arkadaşları sayesinde yoğun yaşadıkları ayrılığın yıkımını çabuk atlatıp yeni sevdalar peşinde koşarken erkekler ise ‘içlerine attıkları aşk acısıyla’ aylar belki de yıllarca kıvranıp duruyorlar...


İşte tam bu noktada Morris efendinin araştırmasına Edip Cansever şu dizeleriyle destek veriyor:
“Döner durur başımızın üstünde
Gözlerden ağızlardan saçlardan
Ellerden omuzlardan yapılmış hale.
Ve çınlar her biri bir silahın yankısı gibi
Bir yaşam boyu biz tetiği çektikçe...”

 

Erkek titanik gibi batıyor!
Craig Morris’in araştırmasına göre erkekler ayrılık acısının içine Titanik’in gibi ağır ağır gömülüp günlerce debeleniyorlar. Yeni bir ilişkiye başlamak için çabalasalar da kaybettikleri kadının yerine yenisini koyamayacaklarını anladıklarında acıları daha da büyüyor... Araştırmanın bir başka sonucu da ilişkiye başlamadan önce erkeklere göre daha seçici olan kadınlar ilişkiyi bitirme konusunda da erkeklerden daha cesurlar! Morris bunu da ABD’deki boşanma davalarının yüzde 70’inin kadınlar tarafından açılmış olmasıyla açıklıyor...


Craig Morris’in bilmem kaç bin insanla yaptığı bu değerli araştırmayı Edip Cansever, yıllar yıllar önce 12 dizede yazıp dünyanın bütün bilim insanları bir araya gelse bulamayacakları şu iki satırla da noktayı koymuş:
“Toplasak toplasak hepsini işte
Onca sevda bir sevdayı yaratmış...”

 

 

Craig Morris’in araştırmasını okuduktan hemen sonra Cristiano Ronaldo’yla ilişkisini bitirir bitirmez Bradley Cooper’la aşk yaşamaya başlayan Irina Shayk’ın yeni sevgilisiyle İtalya tatilinden fotoğraflarını gördüm.


Sevgili Morris, erkeklerin kadınlardan daha uzun süre ayrılık acısı çektiklerini anlattığı araştırma dosyasına bilimsel açıklamalar içeren uzun cümleler yerine Shayk’ın Cooper’le sahilde çekilen bu fotoğraflarını koyabilir...


Ardından da “Çok doğru bir araştırma yapmışım” diye arkasına yaslanıp ‘zavallı’ Ronaldo’nun bir maçını izler keyifle :)

 

 

İki fotoğraf

Önceki gün ajansların geçtiği iki fotoğraf bir Hollywood filmi olsa Oscar kazanırdı!
İlki Reuters’tan Yanni Behrakis’in Instagram’da like rekorları kıracak kadar romantik karesi. Türkiye’nin Ege kıyılarından Yunan adalarına kaçan Suriyeli mültecileri muhteşem bir gün batımı fonunda gösteriyor.


Behrakis’in bu romantik karesinin devamını ve ‘ardında yatan dramı’ ise AP’den Yorgos Karahalis çekmiş!


Yanni Behrakis’in karesindeki romantik yolculuğun kahramanlarını Karahalis birkaç saat sonra Kos Adası’nda stadyumda “Açız yemek istiyoruz” diye isyan ettikleri için coplar ve yangın tüpleriyle saldıran Yunan polisinden dayak yerken görüntülemiş.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön