8 ayda Dünya'yı yiyip bitirmişiz!

Bugün ayın 18’i ve ben son iki gündür gelecek ayın bütçesinden yiyorum! Bu uzun zamandır böyle... Hesap-kitap işleriyle tüm ilişkisi kerat cetvelini ezberlemekten öteye gitmeyen ben, ‘ayın sonunu getiremiyorum!’ Kazandığımdan çok harcıyorum. “Harcıyorum” dediysem 18 yaşına giren sevgilisi Kylie Jenner’a doğum günü hediyesi olarak 320 bin dolara Ferrari alan rap’çi Tyga’nın yanında benim harcamalarımın devede kulak olduğunu belirteyim de bir yanlış anlaşılma olmasın lütfen... Patlayan ihracattan, rekor kıran borsadan ne kadar anlıyorsam fezaya giden dolardan ya da Euro’dan da o kadar anlıyorum. Ama cebimi avucumun içi gibi biliyorum. Ve son birkaç yıldır her ayın ortasında baş başa kaldığım avucumu bir güzel yalıyorum...

 

Yenilenebilir kaynak tükendi

 

Benim bu ‘Acıların Çocuğu’ ile ‘Boynu Bükükler’ arasında gidip gelen arabesk finansal durumumla ilgili ‘ağlak’ cümlelerimin nedeni geçenlerde okuduğum bir haber! Bilen biliyordur ama ben ilk kez gördüm. Ayın sonunu getirememe durumu bana ya da size özgü bir hal değilmiş! Uzun bir süredir sevgili gezegenimiz, pek kıymetli Dünya’mız da yılın sonunu getiremiyormuş... 

 

Tüm insanlık olarak 2015’te dünyanın bize sunduğu ‘yıllık’ nimetleri 13 Ağustos günü itibarıyla tüketmişiz; gözümüz aydın! ‘Earth Overshoot Day’ denilen gün itibarıyla dünyanın bir yıl içinde insanlara sunduğu ‘yıllık yenilenebilir bütün kaynağı’ 8 ayda yiyip bitirmişiz... Hatta bu ‘har vurup harman savurma’ işini bu yıl 2014’e göre 6 gün daha da hızlı yapmışız. 2014’te kaynakları tükettiğimiz ‘Earth Overshoot’ günümüz 19 Ağustos’muş!

 

2030’da iki dünyaya ihtiyaç var

 

Global Footprint Network’un hesaplarına göre 1970’lere kadar Dünya’nın bize verdikleriyle bizim harcadıklarımız kafa kafaya giderken o günden bugüne her şey değişmiş. Bugün paşa gönlümüz nasıl istiyorsa kafamıza göre yiyip bitirdiğimiz dünyamızın bize her istediğimizi vermesi için 1.5 tane yerküreye ihtiyacımız var. Eğer bu şekilde sorumsuzca harcamaya devam edersek 2030-2040’larda bir tanesi neyimize yetmiyorsa artık, ihtiyacımız olan yenilenebilir doğal kaynaklar için her yıl 2 Dünya olsa belki yetebilecek!

 

 

‘Karbon emisyon salımı’ da ne?

 

Tam bu noktada şu soru gelip başınızın etrafında sallanıp duruyordur sanırım: “İyi de tamamen sıfırı tüketip iflas etmeden nasıl tassarruf edeceğiz?” Doğrusu bilim insanlarının buna verdiği, içinde bol bol ‘karbon emisyon salımı’ tamlaması geçen uzun cevapları var. Benim yok!

 

Yol, köprü, konut için yok edilen ormanlarla birlikte doğal kaynaklarını ‘tam takır’ ettiğimiz dünyanın durumuyla, benim cebimin hali çok benziyor... Eğer böyle devam ederse 2030’a gelmeden kendimden bir tane daha olsa yine beni kurtaramayacak! Bizim bu açgözlülüğümüz devam ettiği sürece değil iki, üç, dört Dünya olsa yetmeyecek... Korkarım insanlar dünyayı ben de kendimi yiyip bitireceğim!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön