Uyurken ünlü olan adam Haukur!

Twitter’da yazdığı incir çekirdeğini doldurmayan twit’ler sayesinde bir azeteye köşe yazarı olarak kapağı atan ‘fenomen’  önceki gün ‘gazetesinde’ ‘gece gündüz siyasi analizler yapan klavye politikacılarından’ “yeminle çok bunaldığını” yazıyordu!

 

Yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmeyen bu civcive bakmayın siz...

 

Sosyal medya Andy Warhol’un “Herkes bir gün 15 dakikalığına şöhret olacak” sözünün doğruluğunu her Allah’ın günü yeniden yaşatıyor bize.

 

Mavi mi sarı mı olduğunu anlamadığımız bir elbisenin sahibi ya da sırtı dönük sevgilisinin elinden tutup fotoğrafını çeken bir adam sosyal medya sayesinde rüyalarında bile göremeyecekleri bir şöhretin sahibi oluveriyor bir anda.

 

Çektiği Vine’larda birçok usta yönetmenin filmlerinde oynatma hayali kurduğu Robert De Niro’yu oynatan Fransız oğlan çok değil 3 yıl önce böyle bir şeyin hayalini bile kurmuyordu muhtemelen...

 

Ey 140karakter nelere kadirsin!

Son 10 yılda ‘ünlü’ olmanın kriterleri çok değişti artık. Sosyal medya ünlüsü olmak için öyle edebi eserler yazmanıza ya da Oscar’lık filmlerde oynamanıza da gerek yok... Milyonlar satan albümler yapmak, olimpiyatlarda altın madalyalar kazanmak ünlü olmak için ‘demode’ şeyler artık...

 

Mesela geçenlerde herkesin yeni vekilleri beklediği Meclis’i ziyaret eden 3 Twitter fenomeni haberleri vardı gazetelerde! Yolda adını sorsan kimsenin tanımayacağı ama sanal âlemde ‘nick’leriyle birer ‘star’ olan bu adamların.

 

TBMM Genel Sekreterliği’nin davetlisi olarak Meclis’e gidip genel kurul salonunu gezdiğini okurken “Ey 140 karakter sen nelere kadirsin” diye geçirdim içimden doğrusu...

 

Rüyasında görse inanamayacağı ün

Dedim ya sosyal medyada ünlü olmak için ‘zekice’ twit’ler atmaya, harika fotoğraflar çekmeye, şarkılar söylemeye, öyküler yazmaya falan ihtiyacınız yok! O herkesin peşinde koştuğu 15 dakikalık ün için sırıttığınız vesikalıklarınızı Instagram’da paylaşmanız hatta bazen sadece uyumanız bile yeterli! Tıpkı 35 yaşındaki İzlandalı reklamcı Haukur Vidar Alfredsson gibi!

 

Geçen hafta Golden State Warriors- Cleveland Cavaliers arasında oynanan NBA final maçını izlemek için bütün gece uyumayan Haukur, ertesi gün bütün iş arkadaşları öğle yemeğine çıktığında ofisteki kanepede şekerleme yaptıktan sonra uyandığında tüm dünyada tanınacağını rüyasında bile görmemiştir eminim!

 

Birkaç saatte tüm dünya tanıdı!

Ofise döndüklerinde Haukur’u uyurken bulan arkadaşlarının çekip Facebook ve Twitter’da paylaştığı fotoğrafa çok kısa bir sürede dünyanın dörtbir yanından ‘caps’ ve ‘photoshop’ yağmaya başladı. Reykjavik’te sıradan bir reklamcı olarak öğle uykusuna yatan Haukur uyandığında gezegenin her yanında tanınan bir ‘sanal âlem ünlüsü’ydü.

 

‘Uyuyan Güzel’ Haukur’un fotoğrafları hafta sonu İzlanda gazetelerinin yanı sıra dünyanın dörtbir yanında internet sitelerinde ve Independent’tan Daily Mail’e kadar birçok İngiliz gazetesindeydi...

 

Başta da dediğim gibi devir artık başka bir devir... ‘Ün’ herkesin bir ‘tık’ uzağında... Dolmuşta, otobüste, pazarda, kahvede, işte, evde, hatta uyurken bile şans kapınızı çalabilir ve bir anda kendinizi bir Hollywood yıldızı kadar ünlü bulabilirsiniz...

 

Sonrası size kalmış! Vezir de olabilirsiniz rezil de…

 

‘Elde ettiğim en kolay başarı’

Yarım saatlik bir uykuya dalıp dünyaca tanınan bir adam olarak uyanan Haukur Vidar Alfredsson, yaşadıkları karşısında hâlâ şaşkın olduğunu söylüyor. İşin kendi kontrolünden çıktığını belirten Haukur, “Her zaman yaptığım bir iş nedeniyle ünlü olacağımı düşünürdüm. Ama şekerleme yaparken ünlü oldum. Bu hayatım boyunca elde ettiğim en kolay başarı oldu” diyor. Beklenmedik ‘ünüyle’ ne yapacağını bilemeyen Haukur şöyle devam ediyor: “Doğrusu ne yapacağımı bilmiyorum. Belki kimsenin duymadığı bir müzik grubum var, onun tanıtımı için bu ünü değerlendirebilirim. Ünlü olmak pek alışık olduğum bir şey değil. Çok da düşünmemeye çalışıyorum!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön