Ah telefon vah telefon

Ortalama bir insan için telefonunu suya düşürmek yaz aylarının artan tehlikesiyken, anneler için telefonunun birdenbire bir bardak suyun içine bırakılması, telefonun üzerine sütün boca edilmesi, çantanın içindeki telefonun üstüne, açılan biberonun boca olması gayet her gün başa gelebilecek hadiseler. Yine aynı şekilde, telefonumuz hızla yere çalınabilir, içi çıfıt çarşısı olan çantamızda çizilebilir, çekiç görevi gören bir oyuncakla tamir edilmek üzere (!) üzerine darbeler alabilir.

 

Dolayısıyla bir annenin telefonu, normal bir vatandaşa göre 50 kat daha fazla tehlike altındadır. Peki ne yapmalıyız da bir sürü para ödediğimiz akıllı telefonlarımızı bu tehlikelerden korumalıyız.

 

Öncelikle tabii ki yapabildiğimiz kadar uzak tutmalıyız çocuklarımızdan. Bu sadece telefonun değil çocukların sağlığı açısından da önemli bir detay. Telefon seçerken, mümkünse darbelere dayanıklı, çelik kasa, su geçirmez modeller seçmeliyiz. Ama önüne geçemediğimiz durumlar için ilk olarak telefonumuzun camına film taktırmalıyız ki camın çizilmesi, çatlaması, kırılması ihtimalini minimuma indirelim. Camlar için filmler de artık çeşit çeşit. Sadece çizilmesini engelleyenler olduğu gibi darbeyi azaltan kırılmaları engelleyen modeller de mevcut.

 

İkinci olarak bir koruma kabı almalıyız.  Mümkünse telefonun ön yüzünü de kapayan, kapaklı olanlardan. Ve yine mümkünse su geçirmez olanlardan. Şanslıyız ki, hem bunları yapan hem de estetiği bozmayan modeller de artık mevcut.

 

Ama diyelim ki bu önlemler yetersiz kaldı ve bir anda telefonununuzu akvaryumun içinde buldunuz. Islanan telefonunuzu kurtarmak için ne yapmalısınız?

 

- İlk iş olarak hemen kapatın telefonunuzu. Açık telefonda suyun içlere yürümesi daha olası.


- İkinci olarak saç kurutma makinası ile suyu kurutmak ya da süpürge ile suyu çekmek fikrini hemen aklınızdan uzaklaştırmalısınız. Bu iki yöntem de suyu telefonun daha içlerine ulaştırıyor.


-      Telefonun dışını silip kurutun, sonra hani şu elbiselerin, ilaçların nemini alsın diye kullanılan Silika Jelin içine koyun. İçindeki tüm nemi çekecektir. Eğer Silika Jel bulamadıysanız pirinç kullanın. Ama bunu yaparken vakumlu poşet kullanın ki telefonununuz hava almasın. Bir gün bekletin.


-Bir gün bekledikten sonra telefonunuzu açmadan şarja takın. %100 olana kadar bekleyin.


- Ve artık telefonunuzu açın. Büyük bir ihtimalle telefonunuz kurtuldu.

 

Bir arkadaşımız telefonla konuşmadığı, kullanmadığı zamanlar gözlük kapı gibi bir kabın içinde ağzı bağlı saklıyordu telefonunu. Belki bunun gibi başka yaratıcı öneriler de sizden çıkar. Var mı önerileriniz?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5293

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3214

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 874

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 552

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2404

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön