Çocuğunuzla bilgisayar başına ilk kez oturmak-2

Geçen hafta başladığımız Çocuğunuzla Bilgisayar Başına İlk Kez Oturmak yazısına devam ediyoruz.

 

Geçen hafta söylediğimiz, “siz bilgisayar başında çay, kahve içmeyin ki çocuğunuz örnek almasın” cümlesi aslında her şey için geçerli. Çocuğunuzun bilgisayar başında yapmasını istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın. Çocuğunuz saatlerce bilgisayar başında vakit geçirsin istemiyorsanız siz de bunu yapmayın. Bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanda ne yaptığınızı da çocuğunuzla paylaşın. İş yaptığınızı söyleyin, arkadaş, akraba ile iletişime geçtiğinizi gösterin, yazı yazdığınızı söyleyin. Böylece çocuğunuz hem bilgisayarın çok işlevli olduğunu öğrensin hem de kendisi için bir eğlence aracı olarak gördüğü bilgisayarda sizin de sürekli eğlenceli vakit geçirdiğinizi, bilgisayarda uzun süre eğlenilebileceğini düşünmesin.

 

Bilikte vakit geçirirken de siz onun yanında vakit geçirirken de basit bir dille bilgisayarda kimi tehlikelerin var olduğundan bahsedin. Onun yanındayken “Ayy dikkatsizlik etmişim ve bilgisayara virüs girmiş.” deyin ve sonra da bilgisayardaki virüslerin ne anlama geldiğini anlatın.

 

Oyun oynadığı, çizgi film izlediği sayfaların adının site olduğunu, bu sitelerin hepsinin güvenli olmadığını anlatın. Özellikle, girmesine izin verdiğiniz sitedeki diğer linklere tıklamamasını, tanıdık insan-yabancı insan benzetmesi yaparak anlatın. Nasıl anne-babadan habersiz yabancılarla konuşması tehlikeli olabilirse, yabancı sitelere gitmesinin de benzer tehlikeler yaratabileceğini, bilgisayarınıza virüs girmesine neden olabileceğini anlatın.

 

Çocuğunuzun önündeki uzun yaşam boyunca bilgisayarla güvenli bir ilişki kurması için temelleri çok küçük yaşta atmanızda fayda var. Bunu yaparken büyük korku ve panik yaratacak şekilde değil, dikkat ve bilincin önemini öne çıkarararak ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Bunun için de nedenleri belirsiz, havada bir tehlikeden değil, gerçek hayatla benzetmeler kurarak, anlayabileceği somut şeylerden bahsedin.

 

Bilgisayar başında “ekran”la konuşmayın. Kızdığınız herhangi bir yazı, sizi güldüren bir ileti, korkutan bir sahne gibi durumlarda tepkinizi ekrana vermeyin. Sizi gözlemleyen çocuğunuzun gözünde bu bilgisayarın ilişki kurulabilecek, canlı bir şey olduğu algısı yaratabilir.

 

Kendiniz kullanırken de, sanki belli bir süre sınırlamanız varmış gibi davranın. Bilgisayarınızı kapatırken “Hımm sürem dolmuş, kapatayım artık” gibi cümleler kurarsanız, çocuğunuza süre sınırlaması koyduğunuzda bunu kabullenmesi ve uyması daha kolay olur.

 

Mümkünse bilgisayar başında olacağınız zaman evinizin belirlediğiniz bir köşesinde açın bilgisayarınızı, orada kullanın ve kalkın. Koltukta, yatakta uzanarak kullanırsanız, bilgisayar sürekli açık ve el altında olursa çocuğunuzun sınırlı kullanmasını beklemek gerçekçi olmaz.

 

Toparlayacak olursak, çocuğunuz her konuda ilk önce size bakar. Siz çok fazla televizyon izliyorsanız çocuğunuza az izlemesini anlatmanız mümkün olmaz. Siz kitap okumuyorsanız çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı edindirmeniz zor olur. Aynı şey bilgisayar için de geçerli. Çocuğunuzun davranmasını istediğiniz gibi davranın, işinizin çok kolaylaşacağını göreceksiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön