Adım adım elemek: 1. adım: İnsan elemek

Sonunda senenin son ayına girdik. Senenin son ayı demek, biraz da elemek demek. Giysileri, arkadaşları, hayalleri ve planları... Yeni yıla sade, emin ve gerçekten sapasağlam girmek için...

 

Elemek, biraz uzun ve detaylı bir konu olduğu için iki adımda yazacağım.

 

Bugün sadece arkadaş kısmı, haftaya da geri kalan her şey... Arkadaş elemek, en zorlanılan eleme konusu. Ama itiraf edelim, en gereklisi. Biraz düşünüp tartmak, seçmek, yoluna kimlerle devam edeceğine karar vermek gerek. Yeni bir başlangıç da yeni yıla gelsin hem, fena mı? Eskiden, yani bir Facebook hesabım olduğunda, arkadaş sayımın 1000'e yaklaştığını farkettiğim an, yanlış bir şeylerin olduğunu anlamıştım. Elemeye karar verdim. Eleme sorusu "Görürsem sarılır mıyım?"dı. Saatlerin sonunda, 115 kişi kalmıştı listemde.

 

Elenenler genelde yüzü tanıdık olduğu için, eski arkadaşım olduğu için ve hayatını merak edip fotoğraflarını takip ettiğim için ve ayıp olmasın diye zamanında eklediğim kişilerdi ve ilk büyük elemem başarılı olmuştu.

 

Bu aralar, zaten sosyal medyada tanımadıklarımı bulundurduğum kişisel hesaplarım olmadığından biraz da, gercek hayat için bir eleme kriterim oluştu kendiliğinden; güvenmek.

 

Güveniyor muyum? Peki o bana güveniyor mu? Yeni yıl öncesinde, bu soru kafamı epey kurcalıyor ve bir şey anlattığımda, gözlerime, yanımdan ayrıldığı an kimlere yetiştireceğini hesap ederek bakanlarla görüşmeyi kesiyorum mesela. Güven vermiyor işte, neyi, niye zorluyorum? Aynı şey, bana temkinli yaklaşanlar için de gerekli. Başına geleni eleyerek anlatan, değiştirerek aktaran ya da benden kaçanlarla muhabbeti sürdürmenin önümüzdeki yıl pek de faydasının olacağını sanmıyorum. İnsan sevgi, saygı kadar güven de arıyor. Bu sevgililik için geçerli değil sadece, güven çok çok, en önemli şey. İçiniz rahat bir şekilde "O bunu yapmaz", "O hayatta böyle söylememiştir", "O bana yalan söylemez" "O bana ihanet etmez" diyebiliyor musunuz etrafınızdakiler için, biraz bile düşündüren insanlar varsa gönül rahatlığıyla eleyebilirsiniz, bir şansa daha emin olun ihtiyaçları yok.

 

Sizden n'aber? Elemeyle aranız nasıl? Sizin kriterleriniz neler? Yazsanıza!

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön