Kemik suyu ve avokadonun zararları

Bir süredir süt ürünlerinin bana dokunduğunu biliyorum. Hem histamin intoleransı testi yaptırdım hem de deneyimle sabit. Süt ürünü tüketmeye başlayınca baş ağrısı çekmeye başlıyorum. Kestiğin anda baş ağrısı falan kalmıyor.

 

Peynir ve yoğurda tapan biri olarak baya zorlandığımı söyleyebilirim. Ama zaten bu intolerans mereti genelde en çok tükettiğiniz gıdalara karşı gelişiyor. Benim bu beslenme olayından bu güne kadar anladığım hiçbir şeyi çok ve sık tüketmeyeceksin. En faydalı kabul edilen gıdaları bile!

 

Kışa girerken kendimi bitkin hissetmeye başlayınca ben de can havli ile evde yaptığım ve 14-15 saat pişirdiğim kemik suyuna can simidi gibi sarıldım. Her sabah aç karnına kemik suyu içmeye başladım. Gün içinde domates, avokado gibi ürünleri de bol bol tüketiyor. Fermente gıdalara da yönelip aklımca yaz aylarında yaşadığım coşmadan geri dönmeye çalışıyordum. Gün geçtikçe kendimi daha kötü hissetmeye başladım.

 

Sonuç olarak histamin intoleransı testi yapıldı ve histamini bağırsakta kıran enzimin düşük, histamin değerimin de yüksek olduğu anlaşıldı. Ağır bir histamin intoleransı vakası değilim ama bağırsaklarım histamin üretimi ile başa çıkmak konusunda da çok da becerikli değil.

 

Daha önce Instagram’a kemik suyu içeriği koyduğumda bir doktor beni “histamini yükseltir çok tüketmeyin” diye uyarmıştı. Histaminin varlığını ve yükselmesinin iyi bir şey olmadığını ilk kez o zaman duymuştum.

 

Bazı yiyecekler histamin üretimini artırıyor ve eğer histamini kıran enziminiz yeterince yoksa histamin tölare edebilecek düzeyin üzerine çıkıyor ve sisli beyin, halsizlik, migren gibi semptomlar baş göstermeye başlıyor.

 

Bu enzimin düşüklüğü genetik olabiliyor ya da ağrı kesici ve benzeri ilaçların kullanımı gibi nedenlerle baskılanabiliyor.

 

Bilin bakalım histamini en çok yükselten yiyecekler hangileri! Tabii ki en sağlıklı bildiklerimiz: Turşu, ekşi maya, sirke, yoğurt gibi her türlü fermente gıda; avokado, domates, kemik suyu, liste uzayıp gidiyor.

 

Beslenmede tek bir genel geçer doğru olamayacağını ve en sağlıklı gıdanın bile sık ve çok tüketilmemesi gerektiğini bir kez daha anlamış bulunuyorum.

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Aralık 2019 Perşembe 07:44

  Bu tarz uyarıları biraz kişisel olarak düşünmek gerekiyor. Her gıda ürünün her beden ve yaş için tolere edilebileceği anlamına gelmemekle beraber , herkese zararlı olabileceği algısı yaratmak da bir o kadar yanlış. Doğru yönlendirme ve yazılar olmadı gerekiyor.

  Cevapla
 •  
  11 Aralık 2019 Çarşamba 13:24

  Hiç bir zararı yok. İşine baksınlar

  Cevapla
 •  
  11 Aralık 2019 Çarşamba 05:42

  Bense artık ne yiyeceğmi şaşırmış durumdayım. Galiba yoğurt değil de mafyasını sorgulamak gerekiyor. Bu ise güç bırakmıyor..

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2019 Salı 14:48

  Azı karar çoğu zarar

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2019 Salı 07:27

  Evet çok doğru .Her qidani mevsimine ve dozajonda tüketmek lazımdı.Ne demiş şair Nizami-Bir inci saflığı varsa da suda,Fazla içildikçe dert verir suda.

  Cevapla
 •  
  10 Aralık 2019 Salı 02:45

  Bende 3 yil dukan diyeti yaptim protein agirliklin simdi hicbir sut urununu tuketeniyorum , cok kotu sisme 9 aylij hamile gibi bas agrisi , bugun 4 aylik bir vegan diyetine basladim umarim bağırsaklarım duzelicek :((

  Cevapla
 •  
  09 Aralık 2019 Pazartesi 23:45

  Benim kızım 11 yaşında bu saydığınız yiyecekleri yiyince baş ağrısı oluyor migren diyip bir ağrı kesici verdiler. Ben yediklerini listesini tuttum ve fermente gıdalar da migren atağı başlıyor. Araştırdım histamin int. Olabilirim diye hastaneye götürdüm böyle bir test yok dediler nerede yaptırabiliri

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön