Eve giden yol, alnımızda yazıyor

Steve Hoskinson’dan duyduğumda, bu söz benim için herşeyi yerli yerine oturttu. Birbirimize duyduğumuz ihtiyacın mükemmel bir özeti benim için. Hepimiz eve dönmeye çalışıyoruz. Kendi tenimizin içinde rahat ettiğimiz yere. Tam eksize. Dönmek zor değil, sadece evin yolunun tarifi alnımızda yazıyor, ne yapsak göremiyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var. Dönüş yolu tek başına değil, birlikte. Bütün becerememeler zorlanmalar, kaybolmalar, yalnızlıktan. Tek başına yolu aramaktan. 

 

Artık devran dönüyor. Özellikle kadınlar, tarifin alınlarında yazdığına uyandılar. Bir araya gelmeye, birbirlerini desteklemeye başladılar. Hem de birbirini hiç tanımayan kadınlar ruhsal bağlarla bağlanıp ruhsal kız kardeşlikler kuruyorlar.

 

Katıldığımız eğitimler bu destek mekanizmaları için en büyük kaynak. İlk kez göz göze geldiğimiz insanlar bazen bize 40 yıllık tanıdıklardan bir anda daha yakınlar. Sen de mi? Ben de! Anlaşılıyor, duyuluyor olmanın ifadeleri her verdiğim/katıldığım eğitimde duyuluyor. 

 

Kurtarla Koşan Kadınlar’ın ayarı Estes, geçen yıl katıldığım eğitimde çok benzer mesajlar vermişti. “Desteklenmediğinizi, aşağı çekildiğinizi hissediyorsanız kültürünüzün sizi destekleyen kısımları ile ilişkiye geçin”.

 

Sosyal medya bu bir araya gelmeler için müthiş bir fırsat sunuyor. 

 

Üstelik bütün bunlar lafta değil. Nörobiyolojik nedenlere dayalı. 

 

Poly Vagal Teori: 

 

Poly Vagal Teori, Amerikalı Psikiyatri Profesörü ve bilim insanı Stephen Porges’un uzun yıllara dayanan ve devam eden araştırmalarına dayanıyor. 

 

Merkezi sinir sistemi ile otonom sinir sistemini birbirine bağlar konumda olan vagus sinirinin işleyişine dayanır. Vagus beyin kökünden başlar ve tüm bedene yayılır. En uzun sinirdir. 

 

Vagus sinirinin iki kısımı vardır. Ventral vagal ve Dorsal Vagal. 

 

Ventral Vagal:

Sosyal sinir sistemi olarak bilinir ve sadece insanlara özgüdür. En yeni yaşamda kalma tepkisini vagusun bu kısmı verir. Sinir sistemi tehdit halinde önce ventral vagal yollar arar, yani sosyal bağlılık ve insanlarda ilişkide kalarak sorunun üstesinden gelmeye çalışır. Bu olmadığında kaç, savaş ya da don tepkileri devreye girer. Ventral vagalda iken vücuttan serotonin hormonu salgılanır. Güvende hissederken bu sistem devrededir. Burası uyum ve güven içeren sosyal, ailevi, ikili ilişkilerin ve ortamların bizde aktive ettiği sistemdir. 

 

Kalp atışı sakin, nefes düzenli. Üreme, sindirim, boşaltım sistemleri devrede ve düzenli çalışır. Bağlanma, sevme ve keyif duyduğumuz hormonlar kolayca salgılanır. Beden yaralarını ve hastalıkları onarmaya enerji ayırır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön