Clarissa Pinkola Estes Eğitimi’nden notlar

Hiçbir şekilde naif değil. Tam bir stratejist, çok iyi bir iş kadını. Aktivist ve tam anlamıyla spiritüel bir insan. 

 

Attığı her adımı, sevgi ve Yaradan için atıyor. Her gün güne flüt çalarak ve dua ederek başlıyor. Hayatta kendisini kendisinden daha büyük olanla bağlantıda kalmaya adamış. Kendinizden daha büyük bir şeyle ilişki içinde olmaya inanıyor.

 

Benim için en büyük öğrenme yumuşaklıkla/gücün, iş kadını olmakla/aydınlanmanın, sanatçı olmakla/pazarlamanın, dünyada iyi olanın yükselmesi için çalışmakla/stratejist olmanın birlikte olabileceği hatta olması gerektiği oldu. Estes, bu ikililerde kadınların ikincilerde eksik kaldığını söylüyor ve daha akıllı davranma teşvik ediyor. 

 

Sahte spiritüllikten ve sahte öğretmenlikten bahsediyor. Para kazanmak ve parlamak istemekte bir sakınca görmüyor. Hatta kadınları teşvik ediyor. Ama spiritüel alanda iş yapan bazı insanların kalplerini kaybettiklerini, çabalarının sevgi temelli değil, hırs temelli olduğunu düşünüyor. 

 

Ağzı çok tatlı bir sekilde bozuk ve komik. 

 

Hayatta neysen onun ters yönünde biraz zaman geçirmenin perspektif verdiğine inanıyor. 

 

Uyanık ve akıllı olmaya, tehlikeleri ve avcılara karşı tetikte olmaya ve av olmamaya inanıyor. Ama bunlar için sertleşmiyor, sevgi ve merhamet odağını kaybetmiyor. 

 

Her insanin doğuştan yaratıcı olduğuna emin. Bu yaratıcılığın önündeki engellerin kaldırılması icin çok net taktikler veriyor. 

 

"Acılarınızı, hatta atalarınızın acılarını bilin" diyor. Bunları bayağı araştırmanızı, not almanızı söylüyor. Ama sonra bu yaraları da bırakın diyor.

 

Herkesin yaratıcılığının, yaralarından doğduğunu söylüyor. Kendi yaptığı her yaratıcı eylemin kendi geçmiş yaralarından kaynaklandığını söylüyor.

 

"Travma yaratıcı bir güçtür, bunu kullanın" diyor. Yaralarınızın listesini yapın, yaratıcılığınızın nereden, nasıl geleceğini göreceksiniz.

 

"Geceleri ağlayan yalnız bir ruh duyardım. KKK’yı onun icin yazdım. Herseyi onun için yapıyorum, dünyada tek bir tane bile yalnız ruh kalsın istemiyorum."

 

Yoksul ve sözlü kültürden geliyor. Okuma yazmanın olmadığı. Herkese okuma yazma öğretmeye çalışıyor. 

 

nır dışı edilmiş aileden geliyor. Göçmenlerle ilgili sayısız çalışması var.

 

"Reddedilmekten korkuyorsunuz ve zaten edileceksiniz" diyor. KKK bütün Jung’cu yayın evleri tarafından reddedilmiş. 

 

Yıkıcı olanı, içini kemireni, yolunu kapayanı, ayağından çekeni, kendi yaranı bile bırak diyor. Şeyi, düşünceyi, kimseyi BIRAK!

 

Taktiklerinden biri, "Dram üçgenine hiç bir sekilde dahil olmayın" diyor. İtham eden, kurtaran, kurban. 

 

"İçinde ve hayatında saf, temiz, iyi olana odaklan."

 

"Kafanın icindeki yalanlara inanmaktan vazgeç: 'Yapamam, yeteneğim yok, imkan yok, zaten daha önce yapılmıştı, insanların benim yapacağım şeye ihtiyacı yok.'" 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön