Ağır battaniye ve sinir sistemi

Anda kal! Rahatla! Yoga derslerinde bazen bu komutları duyarsınız. Ama bu komutlar hiçbir işe yaramaz. Öğrenci anda kalma becerisine sahip olsa, muhtemelen sizden talimat gelmeden de bu  becerisini devreye sokacaktır. Eğer bu beceriye sahip değilse de sizden gelecek bir talimat anda kalmasına yardımcı olmaz. Yapmasını söylediğiniz şeyi nasıl yapacağını bilmez. Dolayısıyla talimat vermek yerine, öğrencinin şimdiki zamanda kalmasını sağlayacak bir duruma getirmeniz gerekir. Şimdiki zamana doğru sinir sistemine bir tür çobanlık yapmanız gerekir.

 

Bu durum yaşamın içinde de çoğu zaman böyledir. Sözcükler işe yaramaz. Özellikle kaos anında. Bir insan çok gerginse, üzgünse ve stres altındaysa teselli eden kelimeler kifayetsiz kalacaktır. Hele ki rahatlaması gerektiğini söylemek işleri iyice zıvanadan çıkarır. Çünkü yogadaki şimdiki anda kalma örneğinde olduğu gibi, rahatlayabilse zaten rahatlar sizden gelecek talimata lüzum yoktur. Böyle bir durumda insanlara rahatlamalarını söylemek yerine onları rahatlatacak yöntemlere yönelmek en iyisidir.

 

Liz Koch ile Psoas Merkez Farkındalığı çalışmasına gittiğimde siz deyin rahatlatma biz diyelim regüle etme yöntemlerinden birini öğrenme fırsatım olmuştu. İlk başta bu yöntem bana çok şaşırtıcı gelmişti. Psoas çalışmalarında, insanlar kimi zaman yoğun duygular içine düşer ve ağlamaya başlar. Liz, bu ağlamalara izin verse de kişinin kendini kaybetmesine asla izin vermez. Böyle bir durumda ne yaptığını sorduğumuzda kendini kaybetmeye başladığını düşündüğü kişinin ağlamalarını durdurmak için üzerine kum torbaları yerleştirdiğini ve muhakkak gözlerini açık tutmasını sağladığını söylemişti. 

 

Hakikaten bu yöntem harika bir yöntemdir. Çünkü bir kişiyi rahatlatmak istiyorsanız bu sözcüklerden değil bedenden geçer. Üstüne ağırlık konulan kişi bedenini ve yer çekimini hissetmeye başlar sinir sistemi için bir oryantasyon noktası olur ve rahatlama gerçekleşir.

 

Bu nedenle uykusuzluk, stres, depresyon, otizm gibi alanlarda artık ağır battaniyelerden destek alınıyor. Bu özel battaniyeler Liz’in kum torbası ile yarattığı etkiyi yaratıyor.

 

Tabii her zaman yanımızda ağır battaniye ya da kum torbası bulunmayabiliyor ama kronik bir sorunuz varsa edinmenizi tavsiye derim. Ani gelişen durumlarda sözle telkin yerine sıkı sıkı sarılma, masaj, belki yere ya da yatağa yatırıp o kişinn üzerine kendi benden ağırlığınızı vererek yer çekimini hissettirme ve topraklama iyi bir yöntem olabilir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön