Özel hayatım anne çekemezsin!

Geçtiğimiz günlerde Ladin kendisine yeni yıl hediyesi olarak alınan montu giymişti, ben de “aaa gel bir fotoğrafını çekip Zeynep’e yollayayım” diyerek hemen fotoğraf çekme işine giriştim. Niyetim iyiydi, hediyeyi alan arkadaşıma Ladin’in hediyeyi ne kadar sevdiğini göstermek ve teşekkür etmek istemiştim. Sosyal medyaya da koymayacaktım, sadece arkadaşıma yollayacaktım. Lakin Ladin elini beline koydu ve bana şöyle dedi: “Özel hayatım anne, çekemezsin!”

 

Tabii bu konuda bir yazı yazmak kaçınılmaz oldu. Malum özellikle anne bloggerların çocukların videolarını, fotoğraflarını sosyal medyada hunharca kullanmaları büyük tartışma konusu.

 

Geçtiğimiz günlerde arkadaşım bir video yolladı. Çok tatlı 4-5 yaşlarındaki bir kız çocuğu anne babasına büyük ayar veriyor. İzledim ve çok güldüm, belli ki eski bir video, çocuk çoktan büyümüş olabilir. Takdir edersiniz ki binlerce kişi tarafından izlenmiş video. Kafama takılan ise ‘aile bunu nasıl çeker, nasıl paylaşır’ olmadı. Çünkü o dürtüyü ben de biliyorum, empati kurabiliyorum. Her ne kadar Ladin’in video ve resimlerini suistimale varacak boyutta hiç bir zaman paylaşmasam da sütten çıkmış ak kaşık değilim, ben de zaman zaman çocuğumun video ve fotoğraflarını paylaşıyorum.

 

Kafama takılan şu oldu, o minicik çocuk babasına ‘baba videoya çekiyorsun, çekme istemiyorum’ diyor. Babası çekmiyorum diye yalan söyleyerek çekmeye devam ediyor. Çocuklar kendi haklarını, kendileri için iyi olanı bilmek durumunda değiller, o nedenle biz varız velileri olarak. Ama bu durumda kendi hakkını koruyan bir çocuk var ortada, ama baba çocuğa yalan söyleyerek çekime devam edip sonra da bütün insanlığa bu çekimi post ediyor.

 

Anne baba olarak her gün çocuklarımız adına bir sürü seçim yapıyoruz. Kimisi doğru kimisi yanlış oluyor. Sosyal medyada çocuğumuzun resmini paylaşmayı ya da paylaşmamayı tercih etmek de bu seçimlerden biri. Ama “koyma, çekme” diyen çocuğa yalan söyleyip koymak ne demek!!

 

Değil sosyal medyaya koymak, Ladin’in fotoğrafını çekmek bile artık çok zor hale geldi. Zaten çeksem de sıkı sıkı tembih alıyorum: “Facebook yok anne!”

 

Çocuklarımızı ne kadar çok sevdiğimizden bahsedip duruyoruz. Ama çocuklarımıza ne yazık ki pek saygı duymuyoruz. Ne seçimlerine, ne karakterlerine, ne duygularına....

 

Yukarıdaki baba çocuğunu ölümüne seviyordur ama çocuğuna en ufak bir saygısı yok ne yazık ki.

 

Biliyorum 5-6 sene sonra kendisi koyacak, ama o vakte kadar saygı göstermek ve izin almaktan başka çarem yok.

 

Ladin ‘özel hayatım çekemezsin’ dediğinde hemen koşup bir özeleştiri yaptım. Instagram hesabıma baktım. Son 20 fotoğraftan sadece 3’ü Ladin’in, tüm hesapta iki tane videosu var. Yani durumu abarttığım söylenemez ama maalesef giderek daha az Ladin fotoğrafı göreceğiniz söylenebilir. Çünkü özel hayatı ve istemiyor!

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Mart 2017 Perşembe 11:36

  Malesef ? Ladin fotografi ?? Kuzum siz kendinizi amma da buyuttunuz siz kimsiniz ?

  Cevapla

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön