Yeniden işbaşı yapan kadınlar platformu

Virginia Woolf’un “Kendine Ait Bir Oda”sını okurken insan 60-70 sene içinde kadınları için ne çok şeyin değiştiğine ve ne çok şeyin de değişmediğine inanamaz. Bazı şeylere bir perspektife koymak için  bazen geri dönüp bakmak gerekiyor.

 

Gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biri olan Woolf, kitapta Oxbridge’in kütüphanesine girmek ister ama kadın olduğu için yanında bir erkek öğretim üyesi refakat etmeden  kütüphaneye alınmaz. Kitapta geçen Oxbridge, Oxford ve Cambridge’in karışımından oluşmuş hayali bir üniversite. Kitapta üniversite hayali de olsa, yaşanan o dönemin gerçeği.

 

Woolf’un kadının toplumdaki durumunun nedenlerini anlamaya çalıştığı kitapta sorduğu en temel soru ise hala baki. Kadın hem çocuk yapıp, hem kariyer yapabilir mi? Hem çocuk yapıp hem para sahibi olabilir mi? Hem çocuk yapıp hem entelektüel olabilir mi?

 

Güç, para, bilgi, servet.... Çocuk yapan kadının avuçlarının arasından kayıp gider mi?

 

Her doğum yapan kadının annelikle kariyeri arasında hala ip cambazı. Çocuğun ilk iki yıl anneyle olması çok önemli. Ailenin bu arayı anneye verecek maddi imkanı olsa bile, o kısa ara kimi zaman çok uzayabiliyor hatta kalıcı oluyor.

 

Birçok sektörde annelik arasından sonra tekrar iş bulabilmek çok zor. Hamile kalan kadın, bunu iş verenine neredeyse özür dileyerek duyuruyor ve doğum iznini bile kullanmayacağına dair bazı gerçekçi olmayan vaatlerle kariyerine tutunmaya çalışıyor.          

 

YenidenBiz, derneği bu duruma kısa bir süre önce el attı.  Farklı sebeplerle bir süredir iş hayatının dışında kalmış iyi eğitimli ve deneyimli kadınları profesyonel yaşama hazırlamak ve alternatif iş olanakları ile buluşturmak üzere kuruldu. Şimdiye kadar 10 yılı aşkın iş tecrübesine ve iyi bir eğitime sahip kadınların özgeçmişlerinin kabul edildiği 300 kişilik aday havuzunda bugüne kadar işe dönen kadın sayısı 40’ı bulmuş.

 

Bu tür çabalar çok önemli. Biz kadınlar bugünlere Virginia Woolf’un tek başına kütüphaneye giremediği bir tarihten geliyoruz.  Şimdi buradan bakınca bu durum ne kadar gerçek dışı gözüküyorsa inşallah bir süre sonra da bugünlerde kadının kariyeri  ile çocuğu arasında   yaptığı ip cambazlığına da şaşıp kalacağız. Ama o güne kadar, YenidenBiz gibi derneklerin değerli katkılarına çok ihtiyaç var. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Ağustos 2015 Cumartesi 16:19

  bütün kuruçu ve dernektekileri tabiki öncelikle canım kızım göknil biganı yürekten kutluyorum.

  Cevapla

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön