Çocuk yapmalı mı, yapmamalı mı?

Dünya üzerindeki en büyük kadın hakları sorunu bence kadın doğurganlığının bir yaş sınırı olması. Dünyada hemen hiç bir şey yerinde durmuyor. İnsanlar çok daha uzun yaşıyorlar. Çok daha geç evleniyorlar. Çok daha geç emekli oluyorlar. Orta yaş artık eski yerinde durmuyor.  Neredeyse her şey 10 - 15 sene ileriye doğru attı. Bir şey hariç: kadınların doğurganlık yaşı. Her şeyi annemden 10 sene geç yapmama rağmen çocuk doğurabildiğim yaş aralığı annemle aynı.

 

Üstelik şimdi o veya bu nedenle ortaya çıkan erken ergenlikten bahseder olduk. Eğer gerçekten yaygın bir şekilde bir erken ergenlik söz konusuysa onun da kadınların doğurganlık yaşını çok olumlu etkilemeyeceğini ön görebiliriz.

 

Tüp bebek, kısırlık tedavisi, o bu. Evet, artık eskisine göre kadınlar bir miktar daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olabiliyorlar. Ama kadınların doğurganlık yaşını hayatın gittiği yerlere taşıyacak kadar ileri atan çözümler değil bunlar. Her doğan kız çocuğu belirli bir miktar yumurta ile doğuyor. Yumurtalar bitince dükkan kapanıyor.  Her kadın için bu yaş farklı. Ama genel olarak 45 yaşında bir kadının kendi yumurtası ile çocuk doğurabilmesi her koşulda şaşırtıcı bir durum olarak kabul ediliyor. Bu alanda yapılan bilimsel çalışmanın harcanan kaynağın haddi hesabı yok. Bir türlü olmuyor.

 

Arkamdaki adam birilerinin çocuğunu peydahlıyor.  

 

İnsanların doğaya karşı kürek çekmekte üstüne yok. Bu konuda çok şükür binlerce yıllık tecrübemiz var. Yaratıcılığımızı bu konuda da kullanmakta eksik kalmıyoruz. NTV’de bir tüp bebek dosyası hazırlamıştım. Orada farklı yöntemlere başvuran birçok çiftle tanıştım. Başkasının yumurtası ve kocasının spermi ile hamile kalıp ileri yaşta çocuk doğuran kadınlar tanıyorum. Ya da çocuk isteyip istemediğinden emin olamayıp ilerisi için embriyo donduran çiftler. Baba adayı olmayan kadınlar için yumurta dondurtmak da bir seçenek. Ama embriyo dondurmak kadar iyi sonuç vermiyor. Yurtdışından sperm bankasından sperm alıp tek başlarına çocuk yapan anneler de var.

 

Bir de çok daha yaygın olan, hemen hiç eleştirilmeyen ve bilimsel olmayan başka bir yöntem var. Bu yöntemin ismi: Yanlış adamla evlenmek! Dünya üzerindeki evliliklerin çok büyük bir kısmını nedeni kadınların çocuk yapma paniği. Kadınlar 50 yaşında da çocuk doğurabilecek olsalardı mevcut evliliklerin büyük kısmı hiç yaşanmazdı.   

 

Üstelik bu kadınların bir kısmı çocuk yapmak isteyip istemediklerinden de emin değiller. Ama korkuyorlar. Ya bir gün istersem? Çünkü biliyorlar bir gün isterlerse o gün çocukları olmayacak. Bu korku kadın/erkek ilişkilerini içten içe güdüp duruyor.  

 

Çocuk yaptıktan sonra aklını çocukla bozan bir kadın olmuş olmama rağmen şimdiye kadar hiç bir yakın arkadaşıma “Çocuk yap. Çocuksuz yaşanmaz” demişliğim de yoktur. Bu konuda bence kimse kimseye tavsiyede bulunamaz. Konu her açıldığında ise aklıma Defne Suman’ın çocuk yapıp yapmama konusunda bir yazısında ettiği laf gelir. “Çocuk yapmak orgazm olmaya benzer, başınıza gelmeden nasıl bir şey olduğunu bilemezsiniz.”

 

Çocuk sahibi olmadan önce sağlık sorunları nedeniyle çocuk yapamama riskini tatmış bir kadın olarak bu risk altındaki kadınları iyi anladığımı düşünüyorum.

 

Başkalarının ne dediğinin önemi yok. Çocuk yapmak istiyorsanız da istemiyorsanız da kendi kulağınıza kendinizin fısıldadıklarınızı dinleyin.  Çocuk yapmaktan da yapmamaktan da o veya bu nedenle korkuyor olabilirsiniz. Hayatta insanın başına gelebilecek en büyük felaket çocuk sahibi olamaması ya da çocuk sahibi olup hayatının tamamen değişmesi değil. Hayattaki en büyük felaket korku ile hareket etmek.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Kasım 2015 Pazar 01:49

  Bana öyle geliyor ki insanoğlu çözüm üretmek için çabaladığı bazı alanlarda sınırları zorladıkça çözüm üretmek zorunda kalacağı yeni ve karmaşık durumlarla karşılaşmaya devam edecek

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2015 Pazar 01:46

  Bizler 30lu yaşlarımızda kimi zaman aciz kalıp bitap düşerken 60 70 yaşında beden gücü zayıflamış, sağlık problemleri yoğunlaşmış, yorgunluğa, gürültüye vs tahammül seviyesi düşmüş bir anne ne yapacak.

  Cevapla
 •  
  15 Kasım 2015 Pazar 01:38

  İlginç bir bakış açısı. Merak ediyorum insanoğlu kadının doğurganlık yaşını ilerilere taşıyabilse, mesela kadınlar isterse 55 yaşında anne olabilseler, o çocuk 5 yaşına geldiğinde 60 yaşındaki anne, yavrusunun peşinde koşturmaktan ne hale gelecek?

  Cevapla
 •  
  13 Haziran 2015 Cumartesi 12:39

  ben de bayılıyorum yazılarınıza

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2015 Pazar 23:11

  teşekkürler esra sert! defne suman.

  Cevapla
 •  
  02 Haziran 2015 Salı 14:52

  yazılarınıza ba-yı-lı-yo-rum :)

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön