Evde mutluluk hormonu üretmek

Stres sürekli yüksek olduğunda bağışıklık sistemi zayıflıyor. Bulaşıcı virüsten sakınılan bir dönemde, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenmeye özen göstermek yetmiyor, stres hormonu kortizolü düşürmek de kaçınılmaz hale geliyor.

 

Peki nasıl?

 

Doğal yoldan kortizolü azaltmanın en kolay yolu, anti-stres hormonu üretmek. Bunun en kısa yolu ise biraz hareket etmek. Dört duvar arasında mı? Evet. Evde mat yoksa halı üzerinde, sandalyede, ayakta otuz dakika boyunca vücudu esnetmek, birkaç kültürfizik hareketi yapmak yeterince etkili. Ancak enerji fazlasını atmak için daha aktif egzersiz türleri de seçilebilir.

 

Bu basit hareketler veya daha aktif egzersizler esnasında vücut serotonin, dopamin ve endorfin üretiyor. Üçü de duygu durumunu, duygusal tepki ve davranışları doğrudan etkileyen kimyasal moleküller.

 

Otomatik olarak pozitife odaklanmak için

Serotonin salgılayan kişinin endişesi, gerginliği, dolayısıyla etrafındaki gelişmelerin olumsuz yanlarına odaklanma eğilimi kendiliğinden azalıyor ve bu “iyilik halini” koruma isteği artıyor. Stresin sebep olduğu tatlı yeme ihtiyacı en düşük seviyeye inerken, bozulmuş uyku düzeni yeniden sağlanıyor.

 

Kesintisiz haz kaynağı

Dopamin haz alma duygusunu artırıyor. Zevk veren herhangi bir eylem sırasında salgılanan dopamin, bu eylemi tekrarlama arzusu uyandırıyor. Bu noktada, uyandırdığı duygu açısından yapılan egzersiz önem kazanıyor. Eğer kişi ona zevk veren bir egzersiz yaparsa, tekrarlama isteği duyacağından bu egzersizin doğal olarak hayatının bir parçası haline gelmesi çok olası.

 

Daha az yorgun, daha canlı hissetmek için

Doğum gibi ağrı, acı hissedilen durumlarda, seks ve orgazm, egzersiz esnasında vücudun salgıladığı endorfin ise sinirleri uyuşturuyor. Dopamin gibi haz duygusunu yükselttiğinden daha az yorgun, daha enerjik hissettiriyor.

 

Evde mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin, dopamin ve endorfini şahsen üretmek mümkün. Sadece dört metrekareye, otuz dakikaya ve keyif veren bir egzersiz seçmeye ihtiyaç var.

Neden mi otuz dakika? Beden bu hormonları, etkin olarak otuz dakikadan itibaren üretmeye başlıyor. Ama gözünde büyüten için, on dakikayla başlayıp her gün bir-iki dakika artırmak da mümkün.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Mart 2020 Cumartesi 16:07

  IÖneri ve teşvik leriniz icin cok teşekkür ederim

  Cevapla
 •  
  24 Mart 2020 Salı 16:31

  Elinize saglikt ne güzel yazmışsınız bugünlerde ihtiyacimiz var böyle fikirlere

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön