Ağzın kokuyor

Kaç insanın ağız kokusu yüzünden yapayalnız olduğunu merak ediyorum.

 

Bu konuya dair merak ettiğim başka şeyler  de var.

 

Mesela ağzı kokan, durumunun farkında mı değil, yoksa umursamıyor mu? Eğer farkında değilse kimse ona bakarken gayrı ihtiyarı yüzünü ekşitmiyor mu, az geri çekilmiyor mu? Hiçbirini yapmıyorsa naneli sakız, şeker uzatmıyor mu, almazsa ısrar etmiyor mu? O şahıs gördüklerini anlamıyor mu, neden bana öyle baktı, neden iki adım geri gitti, niye bana şeker verdi şimdi demiyor mu?

 

İnsanın kendi ağız kokusunun farkında olmaması mümkün değil. Kokan çorabı giyersin ayakkabı içinde kalır, parmaklarını tahriş eder, zararı sanadır. Ama ayağına yaptığını ağzına yapamazsın, zararı aynı zamanda başkalarınadır.

 

Ağzı kokan insan istenmez, sevilmez. Arkasından konuşulur. Gitsin, ortamdan uzaklaşsın diye gözünün içine bakılır. Çünkü etrafını rahatsız etmektedir ve bu durumu umurunda bile olmadığından rahatsız etmeye devam edecektir.

 

Ağız dediğimiz organ bağırsaklara bağlanıyor ve kokması normal. Benim hiç böyle bir sorunum yok diyen yalan söylüyordur.

 

Et, şarküteri, yoğurt yersin, süt içersin ve sonuç bellidir. Sarmısaklı, soğanlı ne yersen ye sonuç yine bellidir. Boş mide de kokar, uzun süre aç kaldıysan banko! Bile bile ağzını kokutmanın ne âlemi var?

 

Ağız kokusunun gerçekten çok basit, günlük çözümleri var. Her şeyden önce diş fırçası-diş macunu mükemmel bir ikili. Yanında su bulundurup arada iki yudum almak, ağız içinde gezdirip özgürce lavaboya bırakmak da çok etkili. Eğer o suyun içinde karanfil-tarçın ya da limon varsa çözüm hızlanır. Bu suyu içtiğinde midenden yemek boruna, oradan dudaklarına kadar bir ferahlık yayılır.

 

Aslında bunlar herkesin bildiği, bilmiyorsa da almayı akıl edebileceği önlemler. Her şeye rağmen devam ediyorsa doktora gitmek şart, çünkü hastalık olabilir.

 

Ağız kokusu, insanın kendini de etrafındakileri de önemsememesi demek. Her şeye vaktin var, ama en çok kullandığın uzvuna bakmak için yok. Kim bilir kaç evlilik, kaç cinsel hayat sırf ağız kokusu yüzünden bitiyor. Devam eder görünürken bitiyor üstelik. Ayıp olur, kırılır diye biri diğerine söyleyemiyor,uzak duruyor. Ne kadar gereksiz.

 

Söylemek lazım. Her gün bir adım mesafende duran insana, insanlara “ağzın kokuyor” diyebilmek lazım. Çünkü hayat ağız kokusu çekerek yaşamak için çok kısa.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Mart 2017 Çarşamba 13:30

  Kesinlikle en nefret ettigim şey ben dış fircalatmiyor demekten utanıyorum artık ama fircalamayan utanmiyor

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2017 Salı 14:31

  Hayatta ki en iğrenç şey ve genellikle erkeklerin ağzı dah cok kokuyor çünkü dis frcalamiyorlar

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön