Boşanmalı mı?

Boşanmak istediğin kocan mı yoksa hayatın mı? Fazla veya az ya da zor gelen hangisi? Hayatından onun yüzden mi memnun değilsin? Ondan ayrılınca her şey daha iyi mi olacak? İstediğin aslında nasıl bir hayat?

 

Kimse kimsenin tapulu malı değil. Göğsünün üzerine bir şey oturuyormuş da kalkmıyormuş gibi hissediyorsan gidersin. Seni daha mutlu edecek bir hayat kurmak istiyorsan kalkar gidersin. Bir süre kendine gelmeye çalışarak geçer. Sonra kendine gelirsin. Sonra yeni bir hayat başlar.

 

Bir evliliği bitirmeden önce kendine sorman gereken sorular var. Hayal ettiğin evlilik bu değildi ve yeni biriyle başka bir hayat mı kurmak istiyorsun? Nasıl? Aynı çatı altında mı? Yalnız mı yaşamak istiyorsun? Bir süreliğine mi? Peki sonra?

 

Her ilişki bir süre sonra birbirine benziyor. Çünkü hayatlarımız aslında birbirine benziyor. Sabah altı buçukta uyanmaya devam edeceksin, gün içinde koşuşturacaksın, akşam sekizde eve varacaksın, kanepede uykuya dalıp yatağa geçeceksin. O arada belki fen ödevi yapacaksın, sofra kurup toplayacak, mutfağı toparlayacaksın.

 

Saat böyle çalışırken hayatına yeni biri girecek. Her şey başta çok güzel olacak. Bir süre herkes kendi şeridinde ilerleyecek, kimse kimseyi rahatsız etmeyecek, hiçbir şeye maruz kalmayacaksın. Buluşmaya giderken parfüm sıkılacak, hep gülümsenecek, nazik olunacak, komplimanları romantik mesajlar izleyecek.

 

“Her şey ne kadar yolunda” diyeceksin. Ufak tefek bazı sorunlar var ama olur o kadar deyip geçeceksin. Madem ikiniz de memnunsunuz, bekleyecek ne var? Birlikte yaşamaya başlayacaksınız. Birlikte... Ne güzel söz, her şeyi birlikte yapacaksınız ve sen kendini yalnız hissetmeyeceksin. Yanında hep biri olacak.

 

Bir süre sonra sabah diş fırçalamak, duş almak zor gelmeye başlayacak. Akşam evde iş, faturalar, okul servisi konuşulacak. Aile ziyaretleri kaçınılmaz olacak. Sen normal bir kadına döneceksin, o normal bir erkeğe. Hayatınız dönüşecek, bir rutine oturacak. Bir süredir kulağının duymadığı saat tıkırtılarını duyacaksın.

 

Her zaman boşanmaya değer. Eğer hayat katlanılmaz hale geldiyse, hep senden gidiyorsa, aynada sararıp solan bir kadın varsa, kendine her gün mutsuzluktan mutsuzluk beğeniyorsan boşanmaya değer. Hayatı paylaştığın kişi temel haklarını ihlal ediyorsa, sana el kaldırıyorsa, hakaret ediyorsa, kıskançlığından göz açtırmıyorsa, dışarıda gezip dolanıp senin temiz bedenine hastalık bulaştırıyorsa, seni çalıştırıp kendi evde yatıyorsa zaten durma boşan.

 

Ama sadece “her şey rutine döndü” diye boşanmak istiyorsan bir kere daha düşün. Varsa imkânın uzaklaş biraz, düşünmek tartmak için. Ama unutma dünyanın en sürprizlerle dolu insanıyla birlikte olsan da her şey bir gün rutine dönecek. Çünkü rutin olan sensin, rutin olan o. İçinde döndüğümüz çark, insanın doğası rutin. Doğru nedenden boşanırsan asla pişman olmazsın, ama yanlış nedenden boşanırsan mutsuzluğun katlanarak baki.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 21:15

  Huzur yada herşey kararında olmalı karşılıklı olursa iyi yok değilse kalsın

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 17:34

  yalnızsan rutin yok... başkalaşma yok...

  Cevapla
 •  
  04 Şubat 2017 Cumartesi 06:36

  Yalnızlık iyi böylle dewam gerek yok biliyorumki karşımsaki kim ne ollursa olsun düzen hep aynı rutin o yüzden... Sellam yalnızlık ben geldim...

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2017 Cuma 15:54

  Rutine giremeyen 1 yıllık beraberlik 2 aylık evlilik ve bu iki ayda 2 defa eşyasını toplayıp ayrılalım bitsin diyen bir kocaya sahibim ve tam 3 defa ev bozup düzen bozdurdu bana acınası bir haldeyim tek kelimeyle aynada kendime bakmaktan tiksiniyorum ve kendime çok kızgınım hemen boşayacağım

  Cevapla
 •  
  03 Şubat 2017 Cuma 12:31

  Her yönden düşünsen bile rutini takılıp kalıyor insan...Ürkütücü

  Cevapla
 •  
  30 Ocak 2017 Pazartesi 20:33

  Demişsiniz ya herşey rutine dönüyor. Hayatımda alacağım ve benim için çok önemli olan bir kararın son bulmasını sağladı bu kelime...

  Cevapla
 •  
  30 Ocak 2017 Pazartesi 16:19

  ismimi en sert ve yüksek söyleyen,maddi ve manevi fadakarlıklarımı görmezden gelen,tansiyonum çıktığında yardım için uyandırdığımda beni köpekleyip üstüme gelen.ama boşanmayı istemeyen koca sahibiyim

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2017 Cuma 12:34

  Rutin olan hayatımıza dahil olan , dis fircalamayan banyo yapmayan yaratıkları hayatimizdan çıkarttalim hele birde calismiayi sevmiyorsa tek celsede bosayalim ozaman hayat daha kolay olur

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2017 Cuma 10:05

  Mutsuzluga elveda mutluluga merhaba diyerek yeni bir hayat kuranlardanim.kaleminize saglik

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2017 Salı 23:30

  Keske huzurlu ve rutinli bir hayatim olsaydida bosanmasaydim

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön