Yeni hayat

Bir ilişki bittikten sonra kendini enkaz gibi hissediyorsun. Dağılan parçalarını toplamak, yan yana getirmek, tekrar tutturmak, birleşmelerini, iyileşmelerini beklemek kolay değil.

 

Her ayrılık sonrası, bir muhasebe dönemi. Onu suçluyorsun sana yaptıkları için. Onu suçlamaktan yorulduğunda dönüp kendini suçlamaya başlıyorsun, sana bütün bunları yapmasına izin verdiğin için. “Ben bunu kendime nasıl yaptırdım?” “Neden ona tahammül ettim?” “Neden bu kadar katlandım?”

 

Soruları yüksek sesle sorabiliyorsun da, cevapları sadece karnından kendine konuşuyorsun. Bazen cevapları evvelden biliyorsun, bazen ararken kendinle yüzleşiyorsun ve hiçbirini dillendiremiyorsun.

 

Birinin sana “bütün bunları” neden yaptığına izin verdiğini anlamak için, en başa dönmeli, ilişkinin ilk günlerine. O da bir muhasebe dönemi çünkü. Belki oluruna bırakmışsın gibi geliyor başlarken, ama değil. Her şey kendiliğinden oluyor gibi hissettiğinde bile aslında bir hesap içindesin. Ölçüyorsun, tartıyorsun. O kişiyle birlikte hayatına girecekleri, katılacakları, kendi başına yapamadığın ve onunlayken yapabileceklerini.

 

Başlarken de bitirirken de muhasebe yapıyorsun. Sonuncuyu yaparken ilkine dönmek gerek. “Ben kendime bunları nasıl yaptırdım?” başka türlü cevaplanamıyor.

 

Her ayrılık sonrası bir suçlama dönemi.

 

Ayrılıyorsun ve “bir” geçen günleri silmek istiyorsun. Olmuyor. Fotoğrafları siliyorsun, yırtıyorsun, eşyaları değiştiriyorsun, atıyorsun, saçını başını değiştiriyorsun. Hepsini değiştirsen de görüntüleri sesleri silemiyorsun. Masanın üzerine koymuşsun bilgisayarı, yanında su var. “Bak dökülecek sonra üzüleceksin” diyor. Biri bir espri yapıyor, o gülüyor. Aklından bir şey geçiyor, onunla konuşacak gibi oluyorsun tam, susuyorsun.

 

Bağların çözülmesi zaman alıyor. Ayrılmak ayrı düşmek, başka yollara sapmak, artık birlikte uyumamak, birlikte gülmemek, tek başına ağlamak değil. Artık kendine yeni bir hayat kurmaya hakkın olduğuna inandığında tam ayrılmış oluyorsun.

 

Bir gün kalkıyorsun yatağından, farklı hissediyorsun. “Yeter” diyorsun, “bitsin artık.” Seni acıtan ne varsa dindirmeye karar veriyorsun. Yeterince kendini cezalandırdığına inanıyorsun ya da cezayı hak etmediğine.

 

Ne zaman ki yeni bir hayat kurmaya hakkın olduğuna inanıyorsun artık, o zaman kendine geliyorsun. İşte o zaman yeniden doğuyorsun.

 

Her ayrılık sonrası bir suçlama dönemi, ama geçiyor.

 

Zaten geçmese yaşanmaz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Mart 2017 Cumartesi 20:02

  Bunu okumak kadar acısız gecaedi

  Cevapla
 •  
  15 Ağustos 2016 Pazartesi 08:04

  Kimsenin bizi uzmesine izin vermemeliyiz.cok guzel ozetlemissiniz.

  Cevapla
 •  
  15 Ağustos 2016 Pazartesi 02:08

  Çok güzel anlatılmış ama o zamanın geçmesi çok zor ewet geciyor ama yıpratıpta geçiyor..

  Cevapla
 •  
  14 Ağustos 2016 Pazar 23:50

  her son yeni bir başlangıç değilmı zaten

  Cevapla

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön