Kadın Şifacılar

Jeanne Achterberg'in Kadın Şifacılar kitabı tam zamanında gelip bulmuştu beni. Şimdi kadınlarla her zamankinden daha sık bir araya gelebildiğim bir dönemde yeniden gözden geçirme ihtiyacı duydum. Sadece kadın kadına olmanın bile sağlayabildiği o müthiş dişi enerjinin iyileştirici gücünü bilen bilir. Tarihte büyük çoğunlukla kadınların elinde olan şifa işinin nasıl da “hasta-hane”lere düşüp form değiştirdiğini merak ettiniz mi hiç? Ebe ninelerimize, eli şifalı annelerimize ne oldu sahi?

 

Kadınların şifacılık geçmişini ve kadın doğasını, uygarlık tarihinde kadının iyileştirme misyonunun nasıl ve ne sebeplerle gerilerde bırakıldığını da çok güzel bir dille anlatmış yazar.

 

Sümer, Danimarka, Yunan ve Roma kültürlerinden başlayıp günümüze kadar kadınların şifacılıkla nasıl ilgilendiği ve bu misyonun toplum tarafından nasıl karşılandığı hakkında çok detaylı açıklamalar var kitapta. Günümüze gelindikçe sağlık sisteminin bir sektöre dönüşmesi ile birlikte karşılaşılan sorunlar detaylı bir şekilde can sıkıcı, ama Achterberg nazik, duygusal ve aşırı bir feminizme kaçmayan anlatımıyla umut veriyor. Bilge kadınlar, cadılar, hemşireler, ebeler ve ilk kadın doktorlardan bahsederken, kadınların hangi zamanlarda ne tür zorluklarla karşılaştığı da anlatılıyor. Eril ve dişil değerlerin hareketiyle dünyanın dengesinin nasıl değişebildiği hakkında da bir fikriniz oluyor kitap sayesinde...

 

Bu aralar her türlü yolculukta yoldaşım, doula yolculuğunun başında tanıştığımız Sümer Tanrıçası İnanna... Ona bu kitapta da rastlamak beni çok mutlu etti:

 

"En eski öykülerden birinde İnanna ölüler diyarına iner. Oradaki kapılardan geçerken, kutsal güçlerinden mahrum bırakılır. Yerin altındaki bölgenin yasalarına göre yaşayanların ülkesine geri dönemez. Ya da eğer bir şekilde geri dönecekse, o zaman aşağıda onun yerini alacak birini ataması gerekir. Bu bütün insanlık için bir lanettir. Bilgeliğin tanrısı Enki bunu, eğer İnanna dönmezse, uygarlığın ilerleyişinin en ilkel aşamalarına geri döneceği olarak yorumlar.


Bu söylence bir bilicilikti. Gerçekten de dişil ruh yerin altında kalmaya zorlandığında uygarlık geri gitti."


Atinalı Agnodike'yle de tanıştım kitapta. M.Ö. 3. ya da 4. yüzyıllarda kadın şifacıların kötü ün sahibi olması nedeniyle erkek kıyafetlerine bürünüp şifacılık yapan Agnodike...

 

Aynı şekilde Salernolu Tretula, Bingenli Hildegard, Lady Mary, ve ilk kadın doktorlar Dr. Elizabeth Blackwell, Dr. Harriet Kunt ve Dr. Marie Zakrzewska gibi öncülerin de ilham verici hikayeleri anlatılıyor.

 

"Ebelik: Gizemli Makam" bölümünde ise geçmişten bugüne ebelik uygulamalarına ve düzenlemelerine yer verilmiş. Ebelik dışında şifacı faaliyette bulunan kadınlara kötü gözle bakılan zamanları anlatmış, cadı avları ve karanlık çağlar...

 

Kısacası "Kadın Şifacılar", dişil ruhun nasıl yer altında kalmaya zorlandığını ve uygarlığın geri gitmesinde nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor.

 

Kadının iyileştirme gücüne inanan herkesin kütüphanesinde olmalı derim...

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön